Prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších udalostí zo sveta umenia, ktoré sa udejú počas najbližšieho týždňa, je tu opäť! A čo nás čaká tentoraz? Očakávané filmové premiéry, koncerty vážnej hudby i výročia známych osobností.

PONDELOK 5. februára 2024

Do kín bol uvedený vôbec posledný nemý film

V tento deň v roku 1936 bol do kín uvedený posledný nemý film Charlieho Chaplina s názvom Moderná doba. Chaplin v ňom hrá nielen hlavnú rolu, ale taktiež aj film režíroval, napísal a zložil k nemu vlastnú hudbu.


Film bol taktiež zaradený na zoznam najvýznamnejších filmov, ktorý vydal Vatikán v roku 1995 na prianie pápeža Jána Pavla II. Nachádza sa v kategórii filmov, ktoré sú významné svojou umeleckou hodnotou.


Koncert FRAGILE

Slovenská vokálna skupina FRAGILE a jej koncerty sú neopakovateľným zážitkom výbornej hudby, podmanivého humoru a skvelej zábavy.

Čas a miesto konania koncertu: 5.2. od 19:00 v Evanjelickom dome, Východná. Vstupenky tu.


UTOROK 6. februára 2024

Klavírny recitál Ivo Kahánek

Český večer, aj tak by sa dal nazvať koncert talentovaného českého klaviristu Iva Kahánka. Dramaturgia predstaví tvorbu českých skladateľov z 19. i 20. storočia. Staršie, melodické a harmonicky lahodiace diela z pera velikánov českej hudobnej školy 19. storočia Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetanu doplnia odvážnejšie novšie kompozície. Štyri skladby, ktoré tvoria cyklus V hmlách Leoša Janáčka majú impresionistický charakter. Znalci toto dielo považujú za vrchol Janáčkovej tvorby v oblasti klavírneho žánru. Bohuslav Martinů venoval svoju Sonátu Rudolfovi Serkinovi, ktorý ju v roku 1957 premiéroval v Carnegie Hall. Konsonantné tanečné časti, ktoré evokujú ľudové piesne, kontrastujú s temnejšími ba až démonickými pasážami skladby. Výlet do českej proveniencie rozšíri aj dielo rodáka z Přerova Gideona Kleina. Život talentovaného hudobníka vyhasol veľmi skoro. Kvôli židovskému pôvodu bol deportovaný do koncentračných táborov, kde ako dvadsaťpäťročný zomrel. Klavírna sonáta vznikla počas trojročného väznenia v Terezíne.

Účinkujú:
Ivo Kahánek – klavír

Program:
Antonín Dvořák: Suita A dur, op. 98 Macbeth a čarodějnice
Bedřich Smetana: Macbeth a čarodějnice / Sny (výber)
Leoš Janáček: V hmlách
Gideon Klein: Sonáta pre klavír
Bohuslav Martinů: Sonáta pre klavír, H 350

Čas a miesto konania koncertu: 6.2. od 19:00 v Malej sále SF, Bratislava. Vstupenky tu.

Utorkový klavírny recitál Iva Kahánka bude oslavou Roku českej hudby


Znovuotvorenie kina LUMIÉRE

Zrekonštruované Kino Lumière – kino Slovenského filmového ústavu (SFÚ) po viac ako ročnej prestávke konečne privíta prvých návštevníkov. Premietať začne v utorok 6. februára, divákom na úvod ponúkne najlepšie filmy minulého roka aj horúce novinky. Kino zverejnilo program, figurujú v ňom tradičné aj špeciálne cykly, počas prvého dňa si diváci budú môcť vybrať z ôsmich titulov.

Kino Lumière otvára, denne premietne aj sedem filmov


Koncert Trio Immersio

Koncert viedenského komorného súboru Trio Immersio., ktoré je označované za „The blooming power of Viennese elegance“ (Times of Malta) a oslavované ako ansámbel „mimoriadne oddaný hudobnej dokonalosti a inovácii, ktorá po stáročia vychádza z metropoly na Dunaji“

Účinkujú:
Vira Zhuk – husle
Mariam Vardzelashvili – klavír
Irene Kok – violončelo

Program:
Johannes Brahms: Klavírne trio č. 1 H dur, op. 8 / I. Allegro con brio / II. Scherzo. Allegro molto / III. Adagio / IV. Finale. Allegro
Stanislaw Ljudkewytsch: ‘Notturno’
Astor Piazzolla/Jose Bragato: Primavera portena a Verano porteno z diela ‘Štyri ročné obdobia v Buenos Aires’

Čas a miesto konania koncertu: 6.2. od 18:00 v Rakúskom kultúrnom fóre, Bratislava. Vstup voľný.

STREDA 7. februára 2024

Koncert Schubert / Beethoven / Schmidt

Opera Čarovná harfa Franza Schuberta sa na svetových javiskách neuchytila, no jej predohra sa hráva dodnes. Už v takzvanom strednom tvorivom období riešil Ludwig van Beethoven situácie nevšedne a atypicky. Štvrtý koncert pre klavír, reformné dielo bonnského rodáka, je jedným z príkladov jeho ambícií posúvať chod udalostí vpred. Od vstupných taktov, zverených nečakane klavíru bez orchestrálnej expozície sa odohráva pred poslucháčom nádherný príbeh. Vo finále pozorné ucho začuje náčrty témy Finále Deviatej symfónie. Úplnou raritou je však stredná časť, prosebné sekvencie klavíra narážajú na drsný zvuk orchestra, predzvesť expresívnych diel autorov 20. storočia. Dedičstvo neskorého romantizmu sa v tvorbe bratislavského rodáka Franza Schmidta spája s novými smermi 20. storočia. Chorvátsky klavirista Lovre Marušić vyhral v roku 2021 Medzinárodnú klavírnu súťaž v Clevelande, predtým vyhral niekoľko ďalších veľkých súťaží, takže na filharmonický debut tohto tridsaťjedenročného mladíka sa môžeme jednoznačne tešiť.

Účinkujú:
Slovenská filharmónia
Daniel Raiskin – dirigent
Lovre Marušić – klavír

Program:
Franz Schubert: Čarovná harfa, predohra, D. 644
Ludwig van Beethoven: Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur, op. 58
Franz Schmidt: Symfónia č. 3 A dur

Čas a miesto konania koncertu: 7.2. od 19:00 v koncertnej sieni SF, Bratislava. Vstupenky tu.

Cigánski Diabli – JUBILEUM KONCERT

Buďte súčasťou veľkolepej oslavy narodenín Silvie a Ernesta z Cigánskych Diablov a užite si večer vo veľkom štýle! Zaznejú najobľúbenejšie skladby tejto LEGENDÁRNEJ skupiny, ich hosťami budú Komorný orchester a Zbor Súkromného Konzervatória Dezidera Kardoša a Vanessa Sarkozi & Miloš Bihary Gypsy Jazz Project!

Čas a miesto konania koncertu: 7.2. od 19:00 v Dome kultúry, Liptovský Mikuláš. Vstupenky tu.

ŠTVRTOK 8. februára 2024

Koncert Večer francúzskej hudby

Francúzsky skladateľ Jules Massenet je známy predovšetkým svojimi operami Manon a Werther. V roku 1891 vytvoril Massenet symfonickú báseň Visions. Je to dielo éterickej a dramatickej sily a do značnej miery je založené na symfonickej básni Franza Liszta Les Preludes. Orchestrácia Massenetovho diela je nezvyčajná v tom, že okrem štandardného orchestra vyžaduje aj malý ansámbel mimo javiska.

Koncert pre violončelo a orchester č. 1 a mol od Camilla Saint-Saënsa patrí ku kmeňovému repertoáru violončelistov na celom svete. Poskytuje výkonnému umelcovi bohatú príležitosť, aby ukázal techniku i schopnosť kantilény a má elegantný hudobný prejav. Teší sa veľkej obľube a na pódium sa dostáva pomerne často. Koncert je napísaný v jednom celku, ale zreteľne sa delí na tri úseky. V Allegro non troppo sa začína bezprostredne po vstupnom akorde orchestra rozvíjať prvý motív violončela. Vedľajšia lyrická myšlienka je kontrastná, s pokojným sledom postupujúcich dlhších notových hodnôt. Druhý úsek Allegretto con moto má charakter scherza a tretí celú jednočasťovú kompozíciu stmeľuje do melodickej jednoty.

Jediná dokončená symfónia Georgesa Bizeta mala zaujímavý osud. Vznikla v roku 1855, ale nebola uvedená až do objavenia jej rukopisu v knižnici parížskeho konzervatória v roku 1933. Bizet mal sotva sedemnásť rokov, keď napísal toto pozoruhodné a precízne vypracované dielo, oslnivý kúsok mladistvých rokov, ktorý ho zaradil do vznešenej spoločnosti takých predčasne vyspelých géniov, akými boli Mozart a Mendelssohn. Bizetovo dielo znie na vlnách spontánnosti, sviežosti a šarmu, doplnených vzletnou melodickosťou a eleganciou.

Účinkujú:
Štátna filharmónia Košice
Robert JINDRA – dirigent
Emanuel GRAF – violončelo

Program:
Jules Massenet: Visions, symfonická báseň – sólisti: Michaela Várady (soprán), Martin Pavlík (husle) (15‘)
Camille Saint-Saëns: Koncert pre violončelo a orchester č. 1 a mol op. 33 (20‘)
Georges Bizet: Symfónia č. 2 „Rímska“ (32‘)

Čas a miesto konania koncertu: 8.2. od 19:00 v Dome umenia, Košice. Vstupenky tu.

HUSĽOVÁ DIELŇA

Populárny husľový workshop sa uskutoční už druhýkrát pod gestorstvom svetoznámeho husľového virtuóza, koncertného majstra Viedenských symfonikov – Dalibora Karvaya. Sólistom bude aj laureát HD 2023 Michal Kováčech z triedy bývalého člena ŠKO Radovana Vargu zo ZUŠ L. Árvaya v Žiline.

Účinkujú:
Adam Sedlický – dirigent
Michal Kováčech – husle, laureát HD 2023
Dalibor Karvay – husle, lektor HD

Program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert č. 3 G dur KV 216 pre husle a orchester – 1. časť
Camille Saint-Saёns Havanaise: op. 83 pre husle a orchester op. 83 / Introdukcia a Rondo Capriccioso op. 28
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Symfónia č. 1 c mol op. 11

Čas a miesto konania koncertu: 8.2. od 19:00 v Dome umenia Fatra, Žilina. Vstupenky tu.

Premiéra filmu Blažine Lekcie

Učiteľka na dôchodku sa stane obeťou telefonického podvodu. Je okradnutá o celoživotné úspory a život sa jej obráti hore nohami, až kým nedostane lákavú, no podozrivú ponuku na prácu. Víťazný film MFF Karlove Vary 2023.

Blažine Lekcie v slovenských kinách v distribúcií ASFK od 8. februára 2024.

Premiéra filmu Lietanie pre začiatočníkov

Banda bojazlivých cestujúcich sa chystá zúčastniť špičkového terapeutického výcviku, ktorý im pomôže prekonať fóbiu z lietania. Poslednou výzvou kurzu je absolvovanie spiatočného letu na krátku vzdialenosť. Nesúrodá skupina – nekompetentný sprievodca, upätá developerka, rozhádaný párik influencerov, a úspešný spisovateľ, ktorý je v skutočnosti veteránom špeciálnych jednotiek, musí čeliť svojim najhorším strachom. Z krátkeho letu na Island sa stane nočná mora a pomyslenie na návrat neznesiteľnou predstavou. Do toho všetkého prichádza snehová búrka, a skupina sa musí ukryť v luxusnom wellness hoteli v ponurej mesačnej krajine Islandu. Atmosféra hustne a predstava ďalšieho letu už nie je ani zďaleka to najhoršie, čoho sa účastníci kurzu desia. Dokážu sa konečne zbaviť všetkého, čo ich ťaží, aby mohli konečne odletieť?

Čierna komédia Lietanie pre začiatočníkov v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti Filmtopia od 8. februára 2024.

Obnovená premiéra filmu DUNA

VRÁŤ SA NA ZAČIATOK EPICKEJ SÁGY OPÄŤ NA VEĽKOM PLÁTNE!

Obnovená premiéra prvej časti výpravného filmu DUNA, vrátane exkluzívneho obsahu z druhej časti, sa vracia späť do kín len na obmedzený čas!

Paul Atreides je mladý muž s výnimočným darom, ktorému bol predurčený osud, akému nemôže celkom porozumieť. Musí sa dostať na najnebezpečnejšiu planétu vesmíru, aby zaistil bezpečnú budúcnosť pre svoju rodinu a svoj ľud. Práve tam je možné nájsť vzácnu komoditu – korenie, ktoré dokáže odomknúť plný potenciál človeka. Paul a jeho rod však nie sú jedinými, kto si robí na planétu a jej zásoby nárok. Črtá sa konflikt, v ktorom prežijú len tí, čo dokážu čeliť svojmu strachu.

DUNA v slovenských kinách v distribúcií spoločnosti Continental Film od 8. februára 2024.

92. rokov oslavuje John Williams

Americký skladateľ filmovej hudby, ktorý zložil hudbu k mnohým filmom, napr. Hviezdne vojny, Jurský park, Čeľuste, Indiana Jones, Schindlerov zoznam, Superman, Jurský park a Harry Potter oslavuje 8. februára 2024 svoje 92. narodeniny. Williams je vďaka 52 nomináciám označovaný za najviac nominovaného žijúceho umelca na Cenu Akadémie.

PIATOK 9. februára 2024

Premiéra divadelného predstavenia PÁN PUNTILA A JEHO SLUHA MATTI

Epická komédia nemeckého dramatika Bertolta Brechta, z roku 1940, ktorá vznikla podľa poviedok a návrhu hry fínskej autorky Helly Wuolijoki.

Bohatý statkár Puntila je veľkorysý muž, ochotný rozdať svoje polia a kravy a aj seba, zasnúbiť sa naraz so štyrmi ženami, zľutovať sa nad chudobnou rodinou robotníka, pravda, iba keď je opitý. Keďže je to častejšie, ako jeho „záchvaty“ triezvosti, nič nie je tak, akoby sa mohlo zdať. Dobrodružná a veselá povaha sa náhle mení na prísneho otca a nekompromisného kapitalistu. Je tu však jeho šofér Matti, jeho nepríjemné zrkadlo. A možno dostane Puntilovu dcéru Evu za ženu, čo na tom, že ju statkár dohodil nádejnému Atašé, veď biznis je biznis. Prostredníctvom špecifického humoru (hra má podobu tzv. ľudovej hry s prvkami frašky, ale aj commedie dell´ arte) autor nastoľuje aj otázky spoločenských vzťahov. Moderné režijné a výtvarné spracovanie, spolu s vynikajúcimi hereckými výkonmi a živou hudbou, sú zasa zárukou nevšedného divadelného zážitku.

Čas a miesto konania predstavenia: 9.2. od 19:00 v historickej budove NDKE, Košice. Vstupenky tu.

ROKÁČ FESTIVAL 2024

Najväčšia rocková udalosť tohto roku na Myjave! Zimný Rokáč festival 2024 dovezie vo februári do športovej haly HORKÝŽE SLÍŽE, ZOČI VOČI a MARHULE.

Účinkujú:
HORKÝŽE SLÍŽE
ZOČI VOČI
Marhule

Čas a miesto konania festivalu: 9.2. od 18:00 v Športovej hale, Myjava. Vstupenky tu.

SOBOTA 10. februára 2024

Koncert LORD OF THE RINGS

LORD OF THE RINGS in Concert.

Legendárny a fantastický svet hobitov a elfov ožíva vďaka hudobno-vizuálnemu predstaveniu v podaní symfonického orchestra Lords of The Sound. Čaká vás veľkolepý dvojhodinový koncert symfonického orchestra, zboru a sólistov!

Od veselých melódií hobitov cez nádherné lyrické piesne elfov až po hrozivé zvuky Mordoru – Oscarom ocenená hudba Howarda Shorea zložená pre slávnu filmovú trilógiu „Pán prsteňov“ zaznie v plnej sile a vytvorí nezabudnuteľnú atmosféru Stredozeme.

John Ronald Reuel Tolkien sa vďaka cyklu románov „Pán prsteňov“ preslávil po celom svete. Po celý život sa venoval príbehu svojej fiktívnej ríše – Stredozeme. Svojou neprekonateľnou prácou inšpiroval kanadského skladateľa Howarda Shorea k vytvoreniu majstrovského hudobného diela, ktoré si vyslúžilo najvyššie hodnotenia od hudobných kritikov a má po celom svete milióny obdivovateľov.

Orchester The Lords of the Sound je dlhoročným uctievateľom epických hudobných tém a neustále teší európske publikum výraznými a nezabudnuteľnými koncertmi hudby slávnych filmových skladateľov ako Hans Zimmer, Ramin Javadi, Klaus Badelt, James Howard a ďalších.

Čas a miesto konania koncertu: 10.2. od 19:00 v STARS auditorium, Bratislava. Vstupenky tu.

Koncert Schiaparelli Orchestra

Koncert kapely, ktorá nie je svojmu opulentnému názvu nič dlžná. Originálne, orchestrálne výpravné melódie, ktoré by pokojne mohli byť aj filmovou hudbou, vás do seba vtiahnu a unesú vaše myšlienky.

Schiaparelli Orchestra (v zložení husle, flauta, violončelo, klávesy a bicie) vo svojich akusticky ladených miniatúrach skúša, či pesničky znesú akademický prístup. Každá nota má svoje miesto v partitúre, každá sekunda času cteného poslucháča je využitá.

Čas a miesto konania koncertu: 10.2. od 19:00 v Starej jedálni, Pekná cesta 4A, Bratislava. Vstupenky na mieste: 7€. 

Výročie úmrtia Alexandra Sergejeviča Puškina

Ruský romantický básnik a prozaik. Za jeho vrcholné dielo sa považuje Eugen Onegin. Autor v románe opisuje obraz ruského života v 1. polovici 19. storočia, a za hlavného predstaviteľa tejto doby si vybral mladého šľachtica a veľkomestského elegána Eugena Onegina. Dielo je vo veršoch, pričom autor použil tzv. „oneginovskú“ strofu, ktorá sa skladá zo 14 veršov. Dielo je dokonalou ukážkou štylistických a lexikálnych možností ruského jazyka.

V roku 1825 dokončil tragédiu Boris Godunov, žartovnú poému Gróf Nulin a ďalej pokračuje v písaní Eugena Onegina.

NEDEĽA 11. februára 2024

BBC odvysielala prvý televízny vedecko-fantastický program na svete

V tento deň v roku 1938 televízna spoločnosť BBC po prvýkrát odvysielala adaptáciu časti hry Karla Čapka, R.U.R., v ktorej sa objavil pojem „robot“. 

Slovo robota (práca) bolo známe už v 17.storočí, vo význame otrocká práca poddaných. Mierne pozmenene ho v roku 1921 prvýkrát vo význame stroj použil český spisovateľ Karel Čapek v dráme R.U.R. Slovo mu poradil jeho brat Josef Čapek, keď sa s ním Karel rozprával o tom, ako umelú bytosť pomenovať. Pôvodne zamýšľaný labor znel autorovi príliš “papierovo”. Josef Čapek podľa bratovho svedectva navrhol slovo robot “so štetcom v ústach a maľoval ďalej “. Tak vzniklo jedno zo svetovo najznámejších slov českého pôvodu, všeobecne rozšírené najmä vďaka preniknutiu do angličtiny.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno