Návrh zákona o STVR bol schválený vládou v stredu 24. apríla 2024. Súčasná RTVS skončí.

V novom návrhu zákona nastalo niekoľko zmien oproti predošlému návrhu o StaR, ktorý Ministerstvo kultúry predložilo v prvej polovici marca. Inštitúcia, ktorá má nahradiť RTVS ponesie názov Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Ten je v dôvodovej správe vysvetlený nasledovne:


„Súčasný spoločný názov inštitúcie pre slovenské verejnoprávne médiá Rozhlas a televízia Slovenska degraduje štátotvorný (slovenský) národ na región Slovensko, pretože namiesto prívlastku ‚slovenský‘, ‚slovenská‘ (aký) označujúci štátotvorný národ je v názve použité územné označenie verejnoprávnych médií Slovenska (koho, čoho). V súčasnosti používané logo tejto inštitúcie navyše z názvu úplne anulovalo Slovensko nahradením písmena S (označujúceho Slovensko) dvojbodkou.”

Vysielanie štátnej hymny v noci zostáva, ako sa pôvodne avizovalo. „Slovenská televízia a rozhlas zaradí každý deň do vysielania v čase od 23:30 hodiny do 00:30 hodiny štátnu hymnu Slovenskej republiky tak, aby hranie štátnej hymny Slovenskej republiky bolo predelom medzi zložkami programovej služby a nebolo súčasťou mediálnej komerčnej komunikácie a ani nenasledovalo bezprostredne pred ňou alebo po nej.“


Ďalšou zmenou v návrhu je vyškrtnutie spornej programovej rady, ktorú kritizovali odborníci, aj bývalý minister kultúry za stranu Smer Marek Maďarič. Namiesto orgánu, ktorý mnohí označili za cenzorský, by mala vzniknúť etická komisia. 


“Jej úlohou bude zaujímať stanoviská k dodržiavaniu štatútu programových pracovníkov, ďalších tvorivých pracovníkov a spolupracovníkov Slovenskej televízie a rozhlasu a iných etických princípov zamestnancami Slovenskej televízie a rozhlasu a externými spolupracovníkmi Slovenskej televízie a rozhlasu pri výkone ich činnosti a navrhovať príslušné opatrenia s cieľom zabezpečiť ich dodržiavanie,” píše sa o etickej komisii v návrhu. 

Komisia má byť poradným orgánom rady STVR a bude ju tvoriť deväť členov zastupujúcich organizácie pre osoby so zdravotným znevýhodnením, národnostné menšiny, detské a mládežnícke organizácie, ale aj cirkvi a samosprávy. Ďalej má byť v etickej komisii aj zástupca novinárskej profesie, Matice Slovenskej, Slovenského olympijského a športového výboru a Slovenskej akadémie vied. Podobný úrad má v súčasnosti aj RTVS.

Podľa nového návrhu sa zmení aj počet členov rady STVR. V pôvodnom znení návrhu zákona ich malo byť sedem, súčasný zákon hovorí o deviatich členoch. Štyroch z nich nominuje minister kultúry na základe výberového konania, zvyšných piatich zvolí NRSR. 

Jedným zo zachovaných orgánov bude orgán generálneho riaditeľa, ktorého má zvoliť rada STVR. Tá však nebude môcť generálneho riaditeľa odvolať bez udania dôvodu, ako to bolo navrhované v marci, ale na odvolanie bude nutné, aby sa naplnili príslušné ustanovenia zákona. Súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj skončí so zaniknutím inštitúcie. Rada bude mať kompetenciu voliť generálneho riaditeľa STVR, právomocou rady bude aj, v prípade naplnenia príslušných ustanovení zákona, riaditeľa odvolať. 

So zrušením RTVS nesúhlasí vyše 1200 zamestnancov inštitúcie, ktorí Ministerstvu kultúry poslali otvorenú výzvu, aby bol návrh zákona stiahnutý. Zamestnanci chystajú ajprotest. Vo štvrtok (25. 4.) sa chystajú prísť do práce v čiernom oblečení. „Nechceme robiť politiku. Chceme len každý deň prísť do práce, ktorú milujeme a robiť ju najlepšie ako vieme. Bez strachu, výčitiek a kompromisov,“ uviedli.

Reagovala už aj opozičná politická strana KDH: „To, čo sa deje cez tento zákon o STVR, je násilné ovládnutie telerozhlasu úzkou skupinou ľudí – pričom RTVS patrí nám všetkým. Ak vláda pociťuje potrebu a chce zlepšiť situáciu v RTVS, nepotrebujeme ju rušiť a zriadiť nanovo, ale predložiť novelu, ktorá prostredie RTVS zlepší,“ povedal člen parlamentného výboru pre kultúru a médiá Jozef Hajko. Tvrdí zároveň, že tento krok bol „poslednou kvapkou“ a kresťanskí demokrati sa pridajú k iniciatíve na odvolanie ministerky kultúry SR Martiny Šimkovičovej.

 

Spracoval: Matúš Trišč

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno