Začala sa 75. filmová prehliadka vo francúzskom Cannes. Zelenskij vo svojom príhovore spomenul film Charlieho Chaplina Diktátor, v ktorom sa komik vysmieval jednému z najnebezpečnejších diktátorov svojej doby.

 

Okrúhlejší 75. ročník filmového festivalu v Cannes sa podobne ako iné prominentné udalosti a slávnosti koná tento rok opäť v plnej paráde a len s veľmi miernymi dozvukmi pandémie. Tohtoročný predseda poroty Vincent Lindon však vyzval prítomných k zdržanlivosti, rešpektu a úcte voči ľuďom trpiacim kvôli vojne na Ukrajine. Organizátori sa totiž rozhodli nezatieniť svojim programom prebiehajúcu inváziu a nechcú sa ani tváriť, že sa ich to netýka. Naopak, program bude prispôsobený situácii.


Pri otvorení festivalu rozhodne dominoval moment, kedy sa hosťom prihovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prostredníctvom videohovoru. Ten poukázal na silu a význam filmu v minulosti aj dnes. Vo svojom príhovore spomenul film Charlieho Chaplina Diktátor, v ktorom sa komik vysmieval jednému z najnebezpečnejších diktátorov svojej doby Adolfovi Hitlerovi. Zelenskyj verí, že aj dnes sa medzi filmármi nájde súčasný Chaplin. “Potrebujeme nového Chaplina, ktorý nám dokáže, že kinematografia nemlčí,” uviedol Zelenskyj.


Otváracím filmom festivalu sa stala snímka Final Cut, ktorej pôvodný názov „Z“ bol v súvislosti s vojnou pozmenený samotným režisérom filmu Michelom Hazanaviciusom, keďže posledné písmeno abecedy je známe ako symbol ruskej invázie na Ukrajine. Final Cut je francúzskym remakom japonského filmu One Cut of the Dead z roku 2017. Účinkujú Romain Duris a Bérénice Bejo. Film sa točí okolo štábu, ktorý prerába film zobrazený v pôvodnom filme.

Medzi najväčšie osobnosti filmu, ktoré na festival do francúzskeho mesta zavítali patrí aj Tom Cruise, ktorý spolu s ďalšími tvorcami prišiel uviesť dlho očakávané pokračovanie akčného trháku Top Gun: Maverick. Po červenom koberci sa má tento rok prejsť aj americká herečka Kristen Stewart. Tá v minulosti spôsobila menšie kontroverzie, keď si práve na tomto koberci v Cannes vyzula svoje topánky na vysokom opätku a do sály vkročila bosá. Zrejme zámerne tým porušila prísny kódex festivalu, ktorý vyžaduje od všetkých hostiek, aby sa v priestoroch festivalu pohybovali výlučne vo vysokých topánkach a to aj bez ohľadu na vek zúčastnených žien. Usporiadatelia tak zostávajú v očakávaní jej ďalšieho protestu voči zastaralým pravidlám.


V hlavnej súťažnej kategórii je tento rok nominovaných 21 filmov, ktoré budú na festivale premietané od 17. do 28. mája. Medzi kandidátmi na víťaza je 16 režisérov a 5 režisérok, čo je zatiaľ rekordný počet nominovaných ženských autoriek v hlavnej kategórii. O Zlatú palmu sa uchádzajú aj svetovo uznávaní tvorcovia a tvorkyne ako napríklad autor telesných hororov David Cronnerberg so svojím novým filmom Zločiny budúcnosti, kde si hlavné úlohy zahrali Viggo Mortensen, spomínaná Kristen Stewart a francúzska femme fatale Léa Seydoux. Novú snímku The Stars at Noon uvedie aj predstaviteľka nového francúzskeho extrémizmu Claire Denis.

Svoj film s názvom R.M.N predstaví aj rumunský režisér Cristian Mungiu, tvorca už niekoľkokrát ocenený práve na festivale v Cannes. Aj bratia Dardennovci, pravidelní víťazi na mnohých svetových  festivaloch a tvorcovia mimoriadne uznávaných sociálnych a psychologických drám, majú tento rok premiéru svojej novej snímky Tori et Lokita, v ktorej sa znova vracajú k téme migrácie.

Porota, ktorej prezidentom je Vincent Lindon – francúzsky herec a filmár.

Významné zastúpenie sa chystajú mať aj hudobné filmy, ktoré sa posledné roky tešia veľkej popularite. Z hviezd hudobného sveta teraz najnovšie dostane svoj životopisný film kráľ rokenrolu Elvis Presley vo filme Elvis, od režiséra Baza Luhrmanna. Režisér filmu Veľký Gatsby nakrútil nový film po takmer desaťročnej odmlke. Naplánovaná je aj premiéra dokumentárneho počinu One Cut of the Dead o Davidovi Bowiem.

V súvislosti so situáciou na Ukrajine budú do programu zaradené aj filmy ukrajinských režisérov. Dokument The Natural History of Destruction režiséra Sergeja Loznicu či film Mariupolis 2 od litovského režiséra Mantasa Kvedaravičiusa, ktorý bol pri nakrúcaní tohto filmu zabitý práve v bojoch v meste Mariupoľ.

 

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto: Festival de Cannes (Facebook)

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno