Načítám Akcie

« Všetky Akcie

Festival komornej hudby v Dome Albrechtovcov

24. marca | 0:00 - 16. júna | 0:00

Nový festival komornej hudby Domus Artis v Dome Albrechtovcov rozširuje jarnú ponuku klasickej hudby v Bratislave – Starom Meste o sedem koncertov. Svojou koncepciou vytvára pendant k už etablovanému festivalu Hortus Artis, ktorý si našiel domov v záhrade Domu Albrechtovov pred piatimi rokmi. Na rozdiel od letného festivalu prináša Domus Artis najmä komorné diela s klavírom (počnúc sonátami pre husle a klavír, violončelo a klavír, diela pre saxofón a klavír, klavírne triá či klavírne kvintetá), uvádza diela autorov, ktorých život bol či je spojený s Bratislavou a stredoeurópskym kultúrnym priestorom a zostáva verný idei predstavovať komornú hudbu s vysokými umeleckými ašpiráciami.


Na otváracom koncerte 17. 3. 2024 s titulom PRESSBURG predstaví Alena Hučková v spolupráci s V4 String Quartet kľúčové komorné diela mladíckych rokov Bélu Bartóka a Ernsta von Dohnányiho – ich rozsiahle a energiou nabité klavírne kvintetá (Klavírne kvinteto C dur Sz.23 resp. Klavírne kvinteto c mol op. 1).


Druhý koncert PRO ARTE… 24. 3. 2024 v podaní dua ARTE PRO ARTE (Andrej Gál, Peter Javorka) zahrá málo hrané opusy Pavla Šimaia, Arthura Honeggera, Ilju Zeljenku, Ivana Paríka, ale aj jednu z posledných komorných kompozícií Clauda Debussyho, ktorú premiéroval vo Francúzsku sám autor krátko pred smrťou – Sonátu pre violončelo a klavír L. 135.


Nasledujúci koncert 14. 4. 2024 – LAUTHEN CONCERT v interpretácii Le nuove musiche nám priblíži repertoár 17. a 18. storočia pre barokovú lutnu. Ide o nástroj, ktorého podmanivú farbu a jedinečnú techniku hry môžeme počuť a zažívať, žiaľ, ešte aj dnes len výnimočne. Trojica hudobníkov špecializujúcich sa na historicky poučenú interpretáciu – Jakub Mitrík, Ján Kružliak a Ján Prievozník sa predstaví s dielami F. I. Hinterleitnera, J. G. Weichenbergera, P. C. Duranda a G. Ph. Telemanna v sólových skladbách, v duovej i triovej zostave.


Rozlúčka Leoša Janáčka so zosnulou dcérou, posledná inštrumentálna komorná kompozícia Mauricea Ravela a trúchlivá Elégia Jána Levoslava Bellu podnietili názov koncertu ADIEU, ktorý sa uskutoční v Dome Albrechtovcov 21. 4. 2024. S atmosférou rozlúčky kontrastuje posledné dielo večera, strhujúce klavírne trio arménskeho skladateľa Arna Babadjaniana. Diela si vypočujete v interpretácii Juraj Tomku, Kristíny Chalmovskej a Maroša Klátika.

K pokračovateľom tradície „veľkej“ komornej hudby, čo do rozsahu, obsadenia i manifestácie kompozičnej zručnosti a závažnosti výpovede patrí bezo sporu aj klavírne kvinteto Alexandra Albrechta a dielo pre rovnaké obsadenie jeho bratislavského kolegu z Mestskej hudobnej školy a Cirkevného hudobného spolku pri Dóme sv. Martina Štefana Németha-Šamorínskeho. Hoci rok vzniku diel delia dve generácie (1913, 1956) ani jedno z nich nezaprie hlbokú spätosť s tradičnými formami, kompozičnými postupmi a výrazovými prvkami vrcholného romantizmu. Oba dôležité opusy našej hudby 20. storočia uvedú na koncerte nazvanom DRUHÁ GENERÁCIA 28. 4. 2024 renomovaní umeleckí partneri Magdaléna Bajuszová a Mucha Quartet.

Gitarovú hudbu 20. storočia reprezentujú na 1. ročníku festivalu Domus Artis 2024 diela jubilujúcej legendy svetovej gitarovej scény Lea Brouwera (nar. 1939) v kontrapunkte so skladbami Vladimíra Godára. V zvukových obrazoch inšpirovaných magickým svetom Borgésovových bájnych bytostí, v repetitívnych harmóniách Godárovej Canzony, v zhudobnenej prostej múdrosti ľudovej poézie a vo vášnivých Brouwerových ľúbostných piesňach sa predstavia Radka Krajčová, Martin Krajčo, Martin Ruman a Irena Troupová.

Koncertu 5. 5. 2024 dal názov rovnomenný Brouwerov cyklus CANCIONES AMATORIAS.

Záverečný koncert festivalu Domus Artis 2024 16. 6. 2024 s titulom PRÍBEH SAXOFÓNU zoznámi návštevníkov podujatia s hudbou autorov, ktorí zareagovali na výzvu spojenú so vznikom a rozvojom dychového nástroja Adolpha Saxa. Dvojité výročie hudobníka a staviteľa saxofónu (210. narodenia a 130. úmrtia) bolo podnetom na predstavenie nástroja a priblíženie predstáv skladateľov 19. a 20. storočia, ako pre nástroj písať a ako ho využiť v tom najlepšom slova zmysle. Tvorca dramaturgie, interpret a oddaný propagátor saxofónovej hry Ladislav Fančovič uvedie v spolupráci s Jakubom Čižmarovičom skladby J. B. Singelée, J. Demerssemana, J. G. Kastnera, P. Bouillona, J. Arbana, J. B. Soualle, P. Gilsona a E. von Brocka. Väčšina diel zaznie v slovenskej premiére.

Facebookmail

Podrobnosti

Zahájení:
24. marca | 0:00
Ukončení:
16. júna | 0:00
Rubrika Akcia:

Miesto konania

Albrecht Forum
Občianske združenie pre záchranu Albrechtovho domu. http://www.albrechtforum.com google maps: http://goo.gl/maps/u3OC0