V piatok 26. apríla vo večerných hodinách sme spoznali filmové diela a tvorcov, ktorým Slovenská filmová a televízna akadémia udelila ocenenia za rok 2023. Najviac cien Slnko v sieti získala čierna komédia Invalid, hneď po nej historická dráma Slúžka. Viaceré osobnosti vyjadrili nesúhlas s dianím v slovenskej kultúre.

Slávnostné udeľovanie ocenení Slnko v sieti sa vysielalo v priamom prenose na Jednotke, a to priamo z budovy Slovenského rozhlasu. Obsahovo ho určite nielen preto poznačilo aj aktuálne dianie v slovenskej kultúre a aj bezprostredne vo verejnoprávnom médiu, ktoré bolo vysielateľom galavečera. Podujatia  sa zúčastnila aj pani prezidentka Zuzana Čaputová, pod záštitou ktorej sa udeľovanie ocenení konalo. Katarína Krnáčová, prezidentka Slovenskej filmovej a televíznej asociácie, sa na ňu obrátila počas svojho príhovoru. Prepáčte, že sme sa za vás dostatočne hlasno nepostavili, keď oveľa hlasnejší na vás útočili na námestiach a do mikrofónov. Prepáčte, že ste museli zažívať útoky na vašich najbližších, na vašu rodinu, a my sme vás opäť dostatočne nepodporili,” povedala a vzápätí dodala: “Ďakujeme, za vašu politiku. Ukázali ste, že ju je možné robiť slušne a pritom rázne. Nastavili ste tak zrkadlo mnohým, ktorí práve túto schopnosť nemajú. Ďakujeme, že ste napriek všetkým útokom ostávali pevná vo svojich presvedčeniach a podporovali aj naďalej tých, ktorí vašu podporu potrebovali a potrebujú.”


Osobnosti slovenského kultúrneho života

Moderátor Branislav Bruno Ciberej privítal na pódiu viacero osobností slovenského kultúrneho života, z ktorých niektorí si ocenenia prevzali a niektorí ich prišli osobne odovzdať. Medzi odovzdávajúcimi boli napríklad Tomáš Maštalír, Diana Mórová, Zuzana Mauréry, Matej Landl, Zuzana Kanócz, Dávid Hartl, Alexander Bárta, Anežka Petrová, Jana Oľhová, Jozef Vajda, Maroš Kramár a ďalší.


13. ročník Slnka v sieti bol pritom rekordný. Bolo prihlásených až 34 filmových a televíznych diel. Najlepším hraným filmom sa stal Invalid, Najlepším dokumentárnym filmom Emília a ocenenie za Najlepší animovaný film si odniesol Tonko, Slávka a kúzelné svetlo.


Ľuboš Machaj odovzdáva Divácku cenu Slnko v sieti
Ľuboš Machaj odovzdáva divácku cenu Slnko v sieti

Generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj pri odovzdávaní diváckej ceny Slnko v sieti filmu Invalid na pódiu v krátkom príhovore poukázal na nepravdivé vyhlásenia o nečinnosti Rozhlasu a televízie Slovenska v oblasti domácej tvorby: „Žijeme zvláštne časy. Pravdu nahrádzajú polopravdy, hoaxy a lži. Jednou takou je, že RTVS nepodporuje domácu pôvodnú tvorbu. Šírili ľudia, ktorí by mali mať takéto informácie overené. Pravda je, že deväťdesiat percent nominovaných filmov vzniklo v spolupráci s RTVS.“


Invalid si získal nielen divákov

Členov a členky akadémie azda najviac zaujala čierna komédia Invalid. Ocenili ju v kategóriách Najlepšia filmová réžia, kde sa cene teší Jonáš Karásek; Najlepší filmový strih, kde si cenu odniesol Matej Beneš; Najlepší filmový zvuk, kde bol ocenený Viktor Krivosudský; Najlepšia filmová hudba, kde sa o ocenenie delia Matúš Široký a Marcel Buntaj; a napokon Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej i vo vedľajšej úlohe, kde si ceny prevzali Gregor Hološka a Zdeněk Godla.

Laureátkou za Výnimočný prínos slovenskej audiovizuálnej kultúre sa stala herečka Božidara Turzonovová.

Ocenená aj Slúžka či Úsvit

Viacero ocenení si ale odniesli aj tvorcovia drámy Slúžka, kde akadémiu zaujali Dana Droppová v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe, Tomáš Berka v kategórii Najlepší architekt – scénograf, Katarína Štrbová Bieliková v kategórii Najlepšie kostýmy a Martin Blizniak s Miroslavou Krepsovou v kategórii Najlepšie masky.

Dana Droppová si preberá cenu Slnko v sieti
Dana Droppová

Ocenenie za Najlepší filmový scenár si odniesol Miro Šifra za film Úsvit a za Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe Éva Bandor za film Moc.

Miro Šifra nám o filme Úsvit povedal viac: “Snažil som sa napísať queer film pre ľudí, ktorí nesledujú queer filmy. Chcel som využiť tému týkajúcu sa sexuálnej minority a urobiť z toho film pre ľudí, ktorí by si obyčajne povedali, že to nie je téma pre nich. V skratke som sa chcel prihovoriť konzervatívnejšiemu publiku a porozprávať o ľuďoch, ktorí sú medzi nami a ich existencia sa nedá poprieť. Ak chceme, môžeme ich ignorovať, ale ak nie, pozrime sa bližšie na ich životy. Nemyslím si, že sa jedným filmom niečo zmení. Dúfam však, že aspoň niekomu otvorí oči, možno aj ľuďom, ktorí sa s touto témou stretnú prvýkrát.”

Scenárista Miro Šifra o filme Úsvit: Ľudia v minulosti boli progresívnejší ako sme my

Tvorcovia animovaného filmu Tonko, Slávka a kúzelné svetlo boli ocenení aj v kategoriách Najlepší kameramanský výkon, kde zaujala Denisa Buranová a Najlepšie vizuálne efekty, o ktoré sa postarali Michal Křeček a Josefína Jiráňová.

Denisa Buranová nám v rozhovore porozprávala o náročnosti, ktorú so sebou prináša animovaná tvorba: “Film Tonko, Slávka a kúzelné svetlo sme nakrúcali čistých 362 dní. Miestami to bolo naozaj náročné. Najmä keď som si asi po dvoch mesiacoch uvedomila, že toto budem robiť ešte najbližší rok a dva mesiace. Každý deň sme nakrútili zhruba 7 sekúnd.”

Kameramanka Denisa Buranová: Denne sme nakrútili 7 sekúnd filmu. Trvalo to rok a pol

Po druhýkrát ocenená aj televízna tvorba

V 13. ročníku Národných filmových cien Slnko v sieti bola po druhýkrát ocenená aj televízna tvorba. V kategórii Najlepší televízny film/miniséria/seriál bola ocenená Matematika zločinu, trojdielny seriál režiséra Petra Bebjaka nakrútený exkluzívne pre Voyo SK.

Peter Bebjak je svojimi politickými vyjadreniami počas udeľovania filmových cien už dobre známy a príležitosť povedať svoj názor znova využil: “ Sloboda je, že tu môžem stáť a že zatiaľ môžem slobodne povedať svoj názor. Nesúhlasím s tým, ako vládna garnitúra v súčasnosti funguje, akým spôsobom šíri nenávisť, strach, dezinformácie a klamstvo. Arogantným spôsobom vytvárajú nepriateľov a tak sa snažia rozoštvať našu spoločnosť. To je cesta k neslobode.” Obecenstvo na jeho slová reagovalo potleskom v stoji.  

Peter Bebjak

Zoznam víťazov a víťaziek:

NAJLEPŠÍ HRANÝ FILM
Invalid, r.: Jonáš Karásek prod.: Maroš Hečko, Peter Veverka
Slúžka, r.: Mariana Čengel Solčanská prod.: Radka Machalová, Simona Bago Móciková
Svetloplachosť, r.: Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík prod.: Ivan Ostrochovský, Albert Malinovský, Katarína Tomková, Tomáš Michálek, Kristýna Michálek Květová

NAJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNY FILM
Emília, r.: Martin Šulík prod.: Dávid Čorba, Mario Homolka
Poznámky z Eremocénu, r.: Viera Čákanyová prod.: Matej Sotník
Pozor, padá SNG!, r.: Jana Durajová, Lena Kušnieriková prod.: Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská, Arkaitz Basterra Zalbide
Všetci ľudia budú bratia, r.: Robert Kirchhoff prod.: Robert Kirchhoff, Jiří Konečný, Tibor Horváth, Alena Mullerová, Juraj Demovič, Peter Dubecký

NAJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Lesná päťka – Ja hodím najďalej!, r.: Ivana Laučíková prod.: Katarína Kerekesová
Tonko, Slávka a kúzelné svetlo, r.: Filip Pošivač prod.: Jakub Viktorín, Pavla Janoušková Kubečková
Umelohmotné nebo, r.: Tibor Bánóczki, Sarolta Szabó prod.: Juraj Krasnohorský

NAJLEPŠIA FILMOVÁ RÉŽIA
Mariana Čengel Solčanská, film: Slúžka
Jonáš Karásek, film: Invalid
Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, film: Svetloplachosť

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ SCENÁR
Mariana Čengel Solčanská, Hana Lasicová, film: Slúžka
Tomáš Dušička, film: Invalid
Miro Šifra, film: Úsvit

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
Dana Droppová (Anka), film: Slúžka
Natália Germáni (Andrea), film: Jej telo
Eliška Křenková (Helena Hauptová), film: Úsvit

NAJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Éva Bandor (matka Mária), film: Moc
Oľga Belešová (Mária), film: Invalid
Vica Kerekes (Líza), film: Slúžka
Anna Geislerová (Kristína), film: Slúžka

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON V HLAVNEJ ÚLOHE
Ady Hajdu (Daniel), film: A máme, čo sme chceli
Gregor Hološka (Lacko), film: Invalid
Daniel Fischer (Peter), film: A máme, čo sme chceli

NAJLEPŠÍ MUŽSKÝ HERECKÝ VÝKON VO VEDĽAJŠEJ ÚLOHE
Zdeněk Godla (Gabo), film: Invalid
Milan Ondrík (Róbert), film: Úsvit
Attila Mokos (otec Péter), film: Moc

NAJLEPŠÍ TELEVÍZNY FILM/MINISERIA/SERIÁL
Dunaj, k vašim službám, r.: Peter Hoferica, Peter Magát prod.: Peter Kelíšek, Alexandra Dubovská
Matematika zločinu, r.: Peter Bebjak prod.: Iva K. Jestřábová, Rasťo Šesták, Peter Bebjak
Tri zlaté dukáty, r.: Mariana Čengel Solčanská prod.: Silvia Panáková, Zuzana Balkoová

NAJLEPŠÍ KAMERAMANSKÝ VÝKON
Denisa Buranová, film: Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
Ladislav Janošťák, film: Slúžka
Tomáš Juríček, film: Invalid

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ STRIH
Ondrej Azor, film: Slúžka
Matej Beneš, film: Invalid
Ivan Ostrochovský, Pavol Pekarčík, Martin Piga, film: Svetloplachosť

NAJLEPŠÍ FILMOVÝ ZVUK
Miloš Hanzély, film: Slúžka
Dušan Kozák, Tobiáš Potočný, film: Moc
Viktor Krivosudský, film: Invalid

NAJLEPŠIA FILMOVÁ HUDBA
Vladimír Godár, film: Emília
Vladimír Martinka, film: Slúžka
Matúš Široký, Marcel Buntaj, film: Invalid

NAJLEPŠÍ ARCHITEKT – SCÉNOGRAF
Pavel Andraško, film: Invalid
Tomáš Berka, film: Slúžka
Henrich Boráros, film: Úsvit

NAJLEPŠIE KOSTÝMY
Zuzana Bambušek Krejzková, film: Invalid
Jarmila Dunděrová, film: Úsvit
Katarína Štrbová Bieliková, film: Slúžka

NAJLEPŠIE MASKY
Martin Blizniak, Miroslava Krepsová, film: Slúžka
Martin Jankovič, Lenka Nosková, film: Úsvit
Andrea Štrbová, film: Invalid

NAJLEPŠIE VIZUÁLNE EFEKTY
Ladislav Dedík, Andrea Vrábelová, film: Perinbaba a dva svety
Peter Košťál, film: Umelohmotné nebo
Michal Křeček, Josefína Jiráňová, film: Tonko, Slávka a kúzelné svetlo
Boris Masník, film: Úsvit

 

 

Spracoval Matúš Trišč

Zdroj: TS Perla Žinčíková

Zdroj foto: SFTA/Zdenko Hanout

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno