Klarinetista a skladateľ Braňo Dugovič zorganizuje 15. mája pilotný ročník Bratislava Clarinet Day. V priestoroch Štúdia 5 Slovenského rozhlasu uvedie tri rôzne zostavy a diela venované tomuto univerzálnemu nástroju.

Klarinet sa stal obľúbeným nástrojom nielen pre svoju špecifickú farbu, ale aj pre svoju univerzálnosť. Uplatnil sa v symfonickej aj komornej hudbe, v klasike, jazze či tzv. world music. Existuje nepreberné množstvo skladieb venované tomuto inštrumentu alebo v kombinácii s inými inštrumentmi. S ambíciou predstaviť tvorbu pre klarinet prišiel hudobník a skladateľ Braňo Dugovič, ktorý prednedávnom vydal sólový album Everyday Afterwork Music. Tentokrát sa zhostí úlohy spoluorganizátora podujatia Bratislava Clarinet Day odohrávajúceho sa 15. mája v priestoroch Slovenského rozhlasu – Štúdio 5.


Ako vznikol nápad na festival venovaný iba klarinetu, odpovedá Braňo Dugovič: „Ja sám hrám na klarinete a myšlienku malého klarinetového festivalu nosím v hlave už dlhšie, asi odkedy som si uvedomil, že klarinet znie vo všetkých možných žánroch, od jazzu cez klezmer až po tzv. vážnu hudbu, a že takýto malý festival by mohol byť hudobne zaujímavý. Počas posledných rokov sa ku klarinetu a basklarinetu vrátil aj môj kamarát, jazzový saxofonista Nikolaj Nikitin, začal na tieto nástroje cvičiť a hrať, a počas našich debát o klarinete na messengeri sme dospeli k tomu, že sa pokúsime Bratislava Clarinet Day aj zrealizovať, čo sa nám podarilo a prvý ročník je na svete.“


Bratislava Clarinet Day otvorí o 18:00 Clarinet Trios, Lesser Known or Forgotten – v zostave Branislav Dugovič (klarinet), Kristína Smetanová (klavír), Kara Taylor (violončelo), ktorí zahrajú Trio (G-moll), op.94 od nemeckého skladateľa Wilhelma Bergera. Nasledovať bude vystúpenie Aurum Clarinet Quartett pozostávajúce z hráčov na klarinet – Albín Blaho, Šimon Štímel, Martina Lišková – a hráča na basklarinet, Jozefa Eliáša s dielami Quartettino Semplice Ilju Zeljenku a  Summer music od bulharského skladateľa Konstantina Ilievského. V záverečnom recitáli pod  názvom Classic Malts predstaví klarinetista Ronald Šebesta rôznorodý mix skladieb od I. Stravinského (Three pieces), G. Scelsiho (Ixor), S. Sciarriniho (Let me die before I wake), K. Stockhausena (In Freundschaft),  S. Reicha (New York Counterpoint).


Ronald Šebesta

Nad stanoveným programom, cieľovou skupinou aj ambíciou pokračovať v ďalších ročníkoch sa Braňo Dugovič takto zamýšľa: „V tomto „pilotnom“ ročníku sme nemali ambície ísť do nejakých „veľkých“ dramaturgií, siahli sme po tom, čo nás zaujalo v našom okolí a snažili sme sa z toho vystavať čo najzaujímavejšiu dramaturgiu. Máme ambíciu pokračovať aj s ďalšími ročníkmi, ale ideme krok za krokom, ešte nás čaká tento ročník (smiech). Chceme osloviť ľudí, ktorým sa páči zaujímavá hudba a kvalitní interpreti, a ak majú radi dychové nástroje, príp. na nejaký hrajú, je to len plus.“


Vstupenky:

https://www.ticketportal.sk/event/Bratislava-Clarinet-Day

Zdroj: Music Press Production

Titulná foto: ilustračná: Pavol Staník

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno