Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

Music festival Piešťany uvádza v Dome umenia už 69. ročník

29. mája | 19:00 - 10. júla | 19:30

Dom umenia Slovenskej filharmónie Piešťany pripravil 69. festivalový ročník Music festival Piešťany, aktuálnym ročníkom tematicky venovaný Roku českej hudby, bude prebiehať v dňoch 29. mája až 10. júla 2024 väčšinou koncertov a sprievodných podujatí v Dome umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch.


Nad konaním festivalu prevzal záštitu veľvyslanec Českej republiky na Slovensku pán Rudolf Jindrák. Dramaturgia 69. ročníka prestížneho medzinárodného hudobného festivalu, ktorý patrí k historicky najstarším a najvýznamnejším na Slovensku, je opäť zárukou kvalitného umeleckého zážitku pre domácich a zahraničných návštevníkov.


Hostia festivalu sa môžu tešiť na bohatý program, v ktorom sa predstavia vynikajúci umelci a umelecké telesá európskeho a svetového ohlasu. Piešťanský hudobný festival otvoria 29. mája slávnostnými fanfárami na hlavnom schodisku ikonickej budovy slovenského architekta Ferdinanda Milučkého hráči na lesných rohoch Corni di Bratislava.


Slávnostný festivalový deň bude pokračovať otváracím koncertom, na ktorom Orchester Slovenskej filharmónie uvedie pod taktovkou Petra Altrichtera cyklus symfonických básní Má vlast Bedřicha Smetanu.


Petr Altrichter. Foto: A. Trizuljak

V stredu 5. júna sa predstaví nielen piešťanskému publiku Sperger duo, ktoré uvedie ako spomienku na vynikajúceho českého dirigenta a pedagóga prof. Václava Talicha program českej a slovenskej hudby. Klaviristka Xénia Jarová a kontrabasista Filip Jaro predstavia skladby Eugena Suchoňa, Jána Cikkera, Vojtu Kuchynku, Adolfa Míšeka, Silvestra Hipmana a Tibora Freša. V slávnostnej atmosfére kráľovského soirée bude 13. júna prebiehať koncert Trnavského komorného orchestra pod vedením umeleckej vedúcej Alžbety Ševečkovej.

Orchester vystúpi v Piešťanoch so sólistkou, harfistkou Slovenskej filharmónie Katarínou Turnerovou. Program komorného koncertu ponúkne diela Georga Friedricha Händla, Antonína Dvořáka, Leoša Janáčka a Egona Kráka, pričom niektoré z nich boli uvádzané na kráľovských dvoroch európskych monarchií.

Katarína Turnerová

Slovenský filharmonický zbor pod taktovkou riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery Thomasa Langa uvedie 20. júna koncert zborovej hudby Gioachina Rossiniho Petite messe solennelle. Ondřej Havelka a jeho špičkový orchester Melody Makers uvedú vo festivalovom programe 21. júna hudobno-koncertnú show výberu swingových melódií povojnového Československa.

Koncert 2 klavírov 28. júna ponúkne Slovanské tance, op. 72 pre štvorručný klavír Antonína Dvořáka, Jazzovú sonátu Alexandra Moyzesa a Brazílske tance Vlastimila Lejseka v interpretácii popredných slovenských klaviristov Evy Varhaníkovej a Ladislava Fančoviča.

Piešťanský Dom umenia ako jediný subjekt na Slovensku ponúka návštevníkom divadla priame prenosy z Metropolitnej opery New York. Vo festivalovom programe milovníci opery nájdu 1. júla legendárny záznam Dvořákovej Rusalky v réžii Otta Schenka. Uvedenie opery je venované 120. výročiu úmrtia Antonína Dvořáka. Klavírny koncert prof. Mariana Lapšanského ponúkne 3. júla výber z Nálad, dojmov a upomienok Zdeňka Fibicha, Francúzsku suitu Johanna Sebastiana Bacha, Intermezzo b mol a es mol Johannesa Brahmsa, výber z Lyrických kusov Edvarda Griega a Lisztovu Koncertnú parafrázu na Verdiho Rigoletto.

prof. Marian Lapšanský. Foto: Peter Brenkus

Felix Slováček ml. s jeho komorným orchestrom a sláčikovým kvintetom predstavia 8. júla návštevníkom festivalu okrem skladieb Fryderyka Chopina aj svetoznáme evergreeny Jaroslava Ježka, Jiřího Šlitra, Ennia Morriconeho, Nina Rotu a Karla Svobodu. Ako hosť koncertu vystúpi Anna Slováčková.

Záverečný koncert festivalu 10. júla bude patriť Slovenskému komornému orchestru pod vedením Ewalda Danela. V atraktívnom programe koncipovaného z diel Matthewa Martina, Jehana Alaina, Oliviera Messiaena, Jeana Guilloua, Ľuboša Gabča a Thea Fluryho sa predstaví aj organista Daniel Gabčo. Okrem výstav inštalovaných v Dome umenia ponúkne festivalový program divákom 24. júna činoherno-operné predstavenie Divadla Ypsilon Rusalka nejen podle Dvořáka a v spolupráci s Mestským kultúrnym strediskom v Novom Meste nad Váhom 14. júna vystúpi Česko-slovenský komorný súbor v hudobnom programe Hudba na tanieri.

Dom umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch srdečne pozýva na festivalovú hostinu hudby, slova a výtvarného umenia.

Zdroj: Organizačný výbor festivalu

Facebookmail

Podrobnosti

Začiatok:
29. mája | 19:00
Koniec:
10. júla | 19:30
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.domumenia-piestany.sk

Miesto udalosti

Dom umenia Slovenskej filharmónie
Nábrežie Ivana Kraska č. 1
Piešťany, Trnavský 921 01 Slovenská republika
Telefón:
00421 905 465 512
Webstránka:
View Miesto udalosti Website