Galéria Nedbalka otvorila v rámci podujatia Noc múzeií a galérií už po siedmykrát bratislavskú Dáždnikovú ulicu, a tak aj vy máte možnosť sa stať turistami vo vlastnom meste.

Dáždniková ulica v réžii Galérie Nedbalka sa tento rok inšpiruje nádherným dielom Michala Jakabčica – Modrá rapsódia z roku 1990.


Michal Jakabčic bol výraznou osobnosťou slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Bol predstaviteľom imaginatívneho realizmu a metafyzickej maľby.


dáždniky, Galéria Nedbalka

V začiatkoch tvorby bol ovplyvnený dielom svojho učiteľa Jána Mudrocha, neskôr sa jeho štýl sformoval do jedinečnej podoby. Tak ako pre iné obrazy aj pre dielo Modrá rapsódia je príznačná meditatívna snivá atmosféra. Dominuje tu figúra, ktorá vťahuje diváka do sveta umelcových vnútorných zjavení, plného fantázie a poetickej imaginácie.


„Sme nesmierne radi, že sa náš projekt v meste osvedčil a našiel si pravidelných návštevníkov počas letných potuliek ulicami Bratislavy. Galéria Nedbalka sa snaží rozvíjať kultúru v meste a vďaka filantropickej podpore manželov Paškovcov prinášame takéto krásne projekty do ulíc mesta,“ povedala Lucia Gunišová, riaditeľka galérie.


Dáždniková ulica sa prvýkrát objavila v portugalskom meste Águeda pri príležitosti festivalu Ágitagueda. Farebný fenomén sa neskôr objavil v Rumunsku, Veľkej Británii, Nemecku, Španielsku, Kórei, Chorvátsku Talliansku a inde vo svete.

Dáždniková ulica bude naše mesto skrášlovať od 18.5.-27.9. 2024.

 

Zdroj: TS Lucia Gunišová, riaditeľka Galérie Nedbalka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno