Nesúrodá skupina bojazlivých cestujúcich sa rozhodne zúčastniť sa špeciálneho terapeutického výcviku, ktorý im pomôže prekonať fóbiu z lietania. Nič však nejde podľa plánu… Turbulentná severská komédia islandského režiséra Hafsteinna Gunnara Sigurðssona prichádza do kín 8.2. 2024, slovenským divákom ju prináša distribučná spoločnosť Filmtopia.

Bojíte sa lietať? Oni tiež, ale rozhodli sa to riešiť. Upätá developerka, rozhádaný párik influencerov, a úspešný spisovateľ, ktorý je v skutočnosti veteránom špeciálnych jednotiek, musia čeliť svojim najhorším strachom.


Severské komédie sú známe svojim nekorektným čiernym humorom, a ani Lietanie pre začiatočníkov nie je výnimkou. Dej filmu, ktorý vznikol v islandsko-nemecko-britskej koprodukcii, sa odohráva na Islande, ktorý je známy svojou nádhernou prírodou a dych berúcimi scenériami. Vo filme Lietanie pre začiatočníkov však uvidíte jeho odvrátenú tvár. Pobyt v luxusnom wellnes hoteli sa pre skupinu cestujúcich zmení na nočnú moru, a predstava spiatočného letu nie je už zďaleka tým najhorším, čoho sa účastníci kurzu desia.


Hlavnú postavu realitnej agentky Sarah si zahrala britská herečka Lydia Leonard, nominovaná na cenu Tony. Vo filme sa objavia aj Rob Delaney v úlohe pilota, Björn Hlynur Haraldsson ako excentrický milionár a vojnového veterána si zahral Timothy Spall, ktorý je slovenským divákom známy z filmov o Harrym Potterovi. V úlohe influencerky sa objaví Ella Rumpf, známa zo seriálu HBO Sucession.


Lietanie pre začiatočníkov je štvrtým celovečerným filmom islandského režiséra a scenáristu Hafsteinna Gunnara Sigurðssona. Sigurðsson pochádza z Reykjavíku, k filmu sa dostal vďaka láske k skateboardingu, keď začal na začiatku 90. rokov na Islande nakrúcať skatevideá. Film vyštudoval na Kolumbijskej univerzite v New Yorku, v súčasnosti vyučuje scenáristiku a réžiu na Islandskej filmovej univerzite v Reykjavíku.


,,Námet som nosil v hlave, odkedy som bol študentom filmu v New Yorku. Čím dlhšie som na scenári pracoval, tým mi bolo jasnejšie, že komédia je skvelý prostriedok, ako nastoliť veľké existenciálne otázky. Je to film o strachu zo smrti, ale aj zo života. Situácia, v ktorej sa hlavné postavy ocitnú, ukazuje ich zraniteľnosť. Každý z nás sa niekedy cíti malým. Ale na to, aby sme dokázali lietať, sa musíme pustiť všetkého, čo nás ťaží.‘‘

Film Lietanie pre začiatočníkov príde Sigurðsson na Slovensko predstaviť osobne vďaka KÓSY KINO, ktorý získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a bol spolufinancovaný z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Po predpremiére filmu 7.2. v košickom kine Úsmev je pripravená Masterclass s režisérom. Bratislavská premiéra, ktorá je spojená s diskusiou za osobnej účasti režiséra Hafsteinna Gunnara Sigurðssona, sa bude konať 8.2. v Kine Film Europe.

 

Zdroj: TS Jana Gombiková, PR manažérka spoločnosti Filmtopia

Zdroj foto: Filmtopia 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno