Vzťah divákov k Divadlu Andreja Bagara (DAB) v Nitre je už dlhodobo mimoriadny. Okrem vysokej návštevnosti a pravidelným standing ovation po predstaveniach, to dokazuje aj desaťročia fungujúci Klub priateľov DAB, ktorý má v súčasnosti desiatky členov.

Priatelia svojmu divadlu pomáhajú pri príprave inscenácii aj pri modernizácii technického vybavenia DAB. „Kultúrne inštitúcie sa dnes nezaobídu bez viaczdrojového financovania. My máme na chod peniaze od nášho zriaďovateľa, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj. Aby sme však mohli naozaj plnohodnotne fungovať a pripravovať kvalitné inscenácie, musíme zarobiť aj prostredníctvom tržieb a nezaobídeme sa ani bez financií z rôznych fondov, nadácií a od sponzorov. Mňa mimoriadne teší, že v DAB sa nám podarilo vytvoriť unikátnu platformu, v rámci ktorej sa z divákov stali priatelia – priatelia divadla a dnes už aj vzájomne, medzi sebou. A priatelia si pomáhajú,“ skonštatoval riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy.


            Ako riaditeľ divadla i šéf Asociácie Slovenských Divadiel a Orchestrov (ASDO) sa zaoberá problémami s financovaním kultúry dlhodobo. Podľa jeho slov je načase, aby sa začali riešiť systémovo. „Chýba nám legislatíva, ktorá by stanovila jasné pravidlá sponzoringu. Máme skúsenosť, že záujem o podporu kultúry medzi donormi je a určite by mohol byť vyšší, keby za svoju verejnú pomoc kultúre  mohli získať napríklad daňové benefity. Neexistujúca legislatíva a chýbajúce pravidlá sponzoringu, ktoré by súčasne motivovali darcov, je dlhodobým problémom financovania kultúry,“ myslí si J. Dóczy.


            Klub priateľov DAB napriek všetkému funguje už roky a aj v čase, kedy aj firmy a podnikatelia zápasia s nemalými problémami, je stále dosť ľudí, ktorým na kultúre záleží a neváhajú ju podporovať. „Naši mecéni a dnes už aj skutoční priatelia, nám pomáhajú v mnohých sférach. Členovia klubu pomohli divadlu s financovaním niektorých investícií, výrazne nám podporili  napríklad pri realizácii výpravného muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť, kedy sme vďaka nim mohli nakúpiť kvalitnú zvukovú techniku. Tá pomoc je teda krátkodobá aj dlhodobá. A nesmiem zabudnúť ani na dve percentá z daní od našich divákov, ktoré nám každoročne pomáhajú financovať investície a chod divadla,“ uviedol J. Dóczy.


            Podľa jeho slov je potešujúce, že DAB úspešne prežilo covidovú pandémiu a diváci sa opäť vrátili do hľadiska. Medzi časom však ceny energií a množstvo ďalších nákladových položiek narástlo tak, že kultúrne inštitúcie podporu potrebujú. „Chápeme, že náklady masívne rastú aj firmám. O to viac si podporu našich priateľov vážime. DAB sa im za to snaží odvďačiť organizovaním rôznych eventov a spoločných stretnutí. Prvé tohtoročné priateľské posedenie sme absolvovali už v januári. Podporujeme vzťahy medzi našimi partnermi a radi sa im odvďačíme aj vstupenkami na naše predstavenia, či poskytnutím našich reklamných plôch na ich propagáciu,“ doplnil J. Dóczy.


 

Zdroj: Pavol Ivan, Divadlo Andreja Bagara

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno