Literárny salón – séria čítaní a diskusií venovaných nemeckojazyčnej literatúre pokračuje aj v roku 2024. Ide o kultúrny a jazykový program, ktorý približuje nemecký jazyk učiteľom, žiakom, študentom a širokej verejnosti.

Zameriava sa na nemčinu ako jazyk tvorby, literatúry a kultúry s potenciálom inšpirovať ľudí na Slovensku prostredníctvom kreatívnych stretnutí. Minulý rok tak malo slovenské publikum možnosť zažiť diskusiu s Ewaldom Arenzom, autorom aj na Slovensku mimoriadne úspešného románu Veľké leto, ktorý zo svojej knihy čítal na Žilinskom literárnom festivale a v Rómerovom dome v Bratislave, s Kathrin Hartmann, autorkou kníh Zelené klamstvo a Môj zelený pes, ktoré vyšli aj v slovenčine. Počas festivalu BraK na Slovensko pricestoval ukrajinsko-nemecký autor Dmitri Kapitelman.


Aj tento rok sa tak vďaka formátu Literárny salón slovenskému publiku predstavia nemeckí hostia známi na medzinárodnej scéne, autori a autorky, novinári a prekladatelia. Ide o dôležité hlasy vo verejných spoločenských debatách v Nemecku a Európe. Svojimi románmi, literatúrou faktu, esejami, umeleckými prekladmi či publicistikou predstavujú súčasný, rozmanitý obraz Nemecka orientovaný na budúcnosť.


Michal Hvorecký. Foto: Zora Pauliniová

Pri výbere hostí kladieme dôraz na ich výnimočnú umeleckú a obsahovú kvalitu na jednej strane a na ich schopnosť viesť dialóg o spoločenských a kultúrnych otázkach aktuálnych aj na Slovensku na strane druhej.


Dramaturgiu Literárneho salónu pripravili Michal Hvorecký a Markus Huber.


Zdroj: Linda Gillmayr, tlačové oddelenie a PR Goethe-Institut Slowakei

Foto: Zora Pauliniová

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno