Slovensko, Česká republika, Poľsko: tri susedné krajiny, tri rôznorodé scény súčasného umenia. Spojí ich nový projekt, ktorého pilotný ročník sa uskutoční v druhej polovici marca. Z Ostravy cez Katovice do Žiliny sa týmto smerom vydá súbor hudobníkov s programom pozostávajúcim zo štyroch nových skladieb a jedinečného scénického konceptu. Miniturné v troch krajinách Vyšehradskej štvorky predstaví novú hudbu, nový projekt a nový súbor vytvorený len pre túto príležitosť. Koncert s názvom Sounds of Diversity (Zvuky rozmanitosti) sa uskutoční v Ostrave (18. marca), Katoviciach (19. marca) a Žiline (20. marca).

Nový koncertný projekt predstavuje Kreatívne centrum Ostrava, združenie, ktoré funguje už päť desaťročí a vzniklo s cieľom združovať skladateľov, umelcov a priaznivcov súčasného umenia najmä z Ostravy a okolia. Myšlienka realizovať medzinárodný projekt spájajúci krajiny V4 vznikla na základe spolupráce TCO najmä s poľskými umelcami. S myšlienkou rozšíriť túto spoluprácu o ďalšiu susednú krajinu prišli súčasná vedúca TCO Marcela Kysová a skladateľka Petra Šuško; okrem Poľska chceli zapojiť aj Slovensko a nadviazať tak hlbšiu spoluprácu v rámci geograficky a historicky prepojeného trojuholníka. Tú reprezentujú aj miesta konania troch koncertov.


Marcela Kysová. Foto: Martin Straka

Na projekte sa podieľa aj katovická regionálna pobočka Zväzu poľských skladateľov pod vedením skladateľa Przemysława Schellera (1990) a slovenský komorný súbor EnsembleSpectrum pod vedením skladateľa a dirigenta Mateja Slobodu (1988). Obaja sa predstavia ako skladatelia, pričom Sloboda bude všetky skladby aj dirigovať. Základné kvarteto autorov doplnia Petra Šuško (1976) a Markéta Dvořáková (1977). Skladby pripravované pre tento projekt zaznejú na ostravskom koncerte vo svetovej premiére. Na koncertoch prvýkrát vystúpi Sounds of Diversity Ensemble, ktorý vznikol pri tejto príležitosti a pozostáva zo štrnástich hudobníkov zastupujúcich všetky tri uvedené krajiny.


Matej Sloboda. Foto: Martina Levásovská

Špecifikom miniturné bude aj práca s jednotlivými priestormi, v ktorých sa koncerty uskutočnia: areál Ostrava City Campus (nová budova Fakulty umení Ostravskej univerzity otvorená v minulom roku), koncertná sála Rádia Katovice a Nová synagóga v Žiline. O konkrétnu podobu scénického a svetelného dizajnu sa postará režisér a scénograf Tomáš Volkmer. Umeleckú koncepciu večera doplní spojovacia dramaturgická línia, do ktorej sa zapoja všetci účastníci vrátane divákov. Pôjde o netradičné dielo, ktoré bude rozdelené na niekoľko častí, umiestnených v pauzách medzi štyrmi zostávajúcimi premiérovými skladbami. Jej autorom bude cimbalista a skladateľ Daniel Skála, ktorý ju bude aj dirigovať. Úlohou tejto dramaturgickej línie bude prepojiť jednotlivé skladby a vytvoriť z koncertu dramaturgicky ucelený, zážitkový projekt.


Przemyslaw Scheller. Foto: Studio Grygierczyk

Sounds of Diversity


18.3. Ostrava (City Campus Ostravské univerzity)

19.3. Katowice (Studio Koncertowe Radia Katowice)

20.3. Žilina (Nová synagóga)

Účinkuje: Sounds of Diversity Ensemble

Dirigenti: Matej Sloboda, Daniel Skála

Scénická spolupráca: Tomáš Volkmer

Premiéry skladieb: Markéta Dvořáková, Petra Šuško, Matej Sloboda, Przemysław Scheller, Daniel Skála

Viac informácií na www.soundsofdiversity.com

 

Zdroj: redakciu informoval Matej Sloboda

Titulná foto: Martina Levásovská

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno