V sobotu 18. mája 2024 sa SNM-Múzeum Červený Kameň opäť zapojí do podujatia Noc múzeí a galérií. Hrad svoje brány pre verejnosť otvorí v čase od 19.00 do 22.00 hod. Ústrednou témou podujatia bude odievanie.

Pôjde konkrétne o sériu troch prednášok, ktoré sa počas jedného večera niekoľkokrát zopakujú. Všetky sa pritom budú zameriavať na zbierkové predmety, ktoré bežný návštevník počas roka nemá možnosť vidieť, lebo sú uložené v depozitároch.


Kurátor Jozef Tihányi sa bude venovať nedávno zreštaurovanej voskovej soche Panny Márie, v rámci toho tiež jej unikátnym brokátovým šatám, ktoré sú staršieho datovania ako socha samotná.


Ivana Janáčková, kurátorka a riaditeľka SNM-Múzea Červený Kameň predstaví návštevníkom niekoľko kusov historických odevov. Pôjde predovšetkým o uniformy, ktoré patria k tým pár kúskom historických odevov zachovaných v miestnom depozite textílií.


Noc muzeí

Kurátor Peter Rybárik zameria pozornosť návštevníkov na štítky z prilieb granátnikov a porozpráva, čím všetkým môžu byť tieto miniatúrne predmety zaujímavé.


Podujatie Noc múzeí a galérií na hrade Červený Kameň doplnia sprístupnené priestory hradnej lisovne, venované téme vinárstva na Červenom Kameni a tiež nová výstava s názvom Za portrétom.

Prednášky začínajú každých 30 minút od 19.00 do 22.00 hod.

 

 

Zdroj: TS Ľuboš Haršány, kultúrno-propagačný manažér, 
Slovenské národné múzeum – Múzeum Červený Kameň

Zdroj foto: SNM-Múzeum Červený Kameň

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno