Violončelista Ján Bogdan bude koncertovať v slovenských mestách

Ján Bogdan. Foto: archív umelca

Osemnásobný držiteľ ocenenia Talent Novej Európy, violončelista Ján Bogdan, ktorý pôsobí v Izraeli, prináša svoje sólové turné po prvýkrát na Slovensko. 

Na Slovensku ho mali fanúšikovia možnosť počuť niekoľkokrát, najmä ako sólistu so Štátnou filharmóniou Košice či Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu. V rámci svojho exkluzívneho turné zavíta do siedmich slovenských miest a naplní zvukom svojho violončela výnimočné priestory synagóg, kostolov a koncertných sál. 


Na týchto špeciálnych koncertoch predstaví najvýznamnejšie diela violončelovej literatúry, vrátane asi najznámejšieho diela od Johanna Sebastiana Bacha, Prelúdium z prvej suity G dur, sólovú suitu španielskeho skladateľa Gaspara Cassadó a jedinečnú sonátu pre sólové violončelo ktorú skomponoval Zoltán Kodály.


Program koncertu tak ponúka návštevníkom výnimočnú príležitosť, hudobne cestovať v čase od baroka až po 20. storočie.  Turné začne Ján Bogdan v Leviciach (14.4.), pokračovať bude v Prešove, Starej Ľubovni, Martine, Bratislave, Lučenci a posledný koncert odohrá v Michalovciach.


Viac informácií nájdete na  stránke:


Jan Bogdan – Sólo Tour – vstupenky | Predpredaj.sk (zoznam.sk)

Laureát mnohých medzinárodných súťaží  Ján Bogdan hral v minulosti aj pre holandskú kráľovnú Beatrix a spolupracoval aj s umelcami ako Dalibor Karvay a renomovanými orchestrami. Na svojom konte má stovky koncertov v rôznych krajinách sveta.

Viac o Jánovi Bogdanovi:

Ján začal hrať na violončelo vo veku 5 rokov a krátko na to začal navštevovať prípravné kurzy na Konzervatóriu v Košiciach u prof. Milana Červenáka. Následne pokračoval v štúdiu na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni. Okrem toho mal možnosť zúčastniť sa majstrovských kurzov u špičkových violončelistov ako David Geringas, Ralph Kirshbaum, Amit Peled, Ofer Canetti, Hillel Zori, Daniel Veis, Csaba Onczay, Robert Nagy, Tamás Varga, Martin Osten a ďalší.

Prvýkrát vystúpil ako sólista so Štátnou Filharmóniou Košice keď mal 12 rokov, odvtedy  ešte niekoľko krát. Tak isto vystúpil s orchestrami ako Filharmónia Bohuslava Martinů, Slovenský komorný orchester, Camerata Jerusalem, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Franz Schmidt Kammerorchester, Štátny komorný orchester Žilina, Targu Mures Symphony Orchestra a ako orchestrálny hráč spolupracoval s orchestrami ako Wiener Philharmoniker, Israel Philharmonic Orchestra, Stuttgart Chamber Orchestra a ďalšie. V posledných rokoch bol taktiež hosťujúcim prvým violončelistom v Israel Chamber Orchestra.

V roku 2021 ako prvý slovenský umelec odohral svoj izraelský sólo debut v Charles Bronfman Auditorium (sála Izraelskej Filharmónie) pod taktovkou Maestra Lahav Shani, šéfdirigenta a umeleckého riaditeľa Israel Philharmonic Orchestra, šéfdirigenta Rotterdam Philharmonic Orchestra a Munich Philharmonic.

Od svojich siedmich rokov získal mnoho ocenení na národných a medzinárodných súťažiach. Zo všetkých môžeme spomenúť: 1. miesto na “Buchmann-Mehta strings competition” v Izraeli,  1. miesto na medzinárodnej súťaži “Wettbewerb für Violoncello” v Rakúsku, laureát medzinárodnej súťaže Talents for Europe, laureát súťaže Eugena Suchoňa, laureát súťaže študentov slovenských konzervatórií, laureát súťaže “Mladý violončelista Slovenska”. Je osem násobný držiteľ Ocenenia “Talent novej Európy“. Od roku 2015 je členom poroty medzinárodnej súťaže Talents for Europe a v auguste 2022 bol lektorom violončela medzinárodných majstrovských kurzov BASSFEST.

Počas svojej kariéry mal možnosť hrať v známych koncertných sieňach ako napríklad Musikverein vo Viedni, Wiener Staatsoper.

V oblasti komornej hudby vyhral súťaž študentov slovenských konzervatórií a zúčastnil sa programu Hotchkiss Chamber Music Program v USA. Taktiež vystupoval s umelcami ako Dalibor Karvay, Sergey Ostrovsky, Hagai Shaham, Hillel Zori, Andryi Viytovych, Garth Knox, Qian Zhou a ďalší. Viackrát sa zúčastnil na letnej akadémií „Angelika Prokopp Sommerakademie der Wiener Philharmoniker“ v Salzburgu. Od roku 2015 je členom Quasars Ensemble.

V súčasnosti študuje v triede Prof. Hillela Zori na Buchmann-Mehta School of Music, Tel Aviv University v Izraeli.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: archív Jána Bogdana

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno