Slovenské oslavy Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO sa už tradične nesú v znamení výnimočných jazzových nahrávok domácich umelcov. Slávnostný ceremoniál dvanásteho ročníka prestížneho ocenenia ESPRIT prebehol 30. apríla 2024 na palube Pontonu na Dunaji ako súčasť osláv medzinárodného jazzového sviatku. Za najlepší slovenský jazzový album roka 2023 bol vyhlásený koncertný záznam zoskupenia gitaristu Davida Kollara nazvaný LIVE a Cenu verejnosti si odniesol trubkár Ondrej Juraši.

O víťazovi spomedzi dvadsiatich šiestich nominovaných albumov rozhodla medzinárodná odborná porota zložená z hudobníkov, promotérov či umeleckých riaditeľov jazzových klubov a festivalov. Gitarista a skladateľ David Kollar si prevzal od organizátorov umeleckú plastiku v tvare kontrabasu, ktorú vytvoril sochár a maliar Jakub Bachorík. Z jeho rúk pochádzala aj grafika pre laureáta Ceny verejnosti ESPRIT, ktorú si na základe hlasovania priaznivcov odniesol trubkár a skladateľ Ondrej Juraši za album PLUS (Bebe Rebe). David Kollar si mimochodom ocenenie ESPRIT odniesol už druhýkrát, pretože aj jeho nahrávku Unexpected Isolation (Hevhetia) s nórskym trubkárom Arvem Henriksenom označila odborná porota za jazzový album roka 2020. Víťazná nahrávka Kollar / Cox / Truffaz / Raineri – LIVE (Hevhetia) je záznamom koncertného turné, ako aj mystickou a jedinečnou fúziou komponovanej a improvizovanej, klasickej a digitálnej, východnej a západnej hudby. Prešovský rodák na albume komunikuje s americkým gitaristom a zvukovým dizajnérom Rickom Coxom, prvoligovým francúzskym trubkárom Erikom Truffazom a jeho talianskym kolegom Paolom Rainerim.


David Kolár. Foto: Rudolf Baranovič

Ako hodnotili domáce albumy zahraniční porotcovia? Dramaturg a umelecký riaditeľ drážďanského Jazzclub Tonne Steffen Wilde nešetril pri víťaznej nahrávke chválou: „Neuveriteľne strhujúca zvukovosť – tajomná, mimoriadne vzrušujúca, očarujúca a nádherne atmosferická. Jednoducho úžasné!“ Podobne oslovil Kollarov improvizačný projekt aj Minnu Huuskonen, riaditeľku fínskej hudobnej agentúry Minnamurra: „Vynikajúca a nesmierne kompaktná zostava. Najvyššia pečať kvality na všetkých frontoch. Svieži mladícky materiál. A znamenitá obálka albumu.“ Koordinátorku projektov Fínskej jazzovej federácie oslovila napríklad aj Topoľana flautistky a skladateľky Márie Rehákovej: „Čerstvý súčasný zvuk, ktorý napriek príklonu k tradícii plynie v uvoľnenej londýnskej atmosfére. Vynikajúco do celku zapadli aj ľudové prvky.


Klaudius Kováč. Foto: Rudolf Baranovič

Redaktor rakúskeho rozhlasu ORF Ö1 Johann Kneihs naopak ocenil projekty v tradičnejšom mainstreamovom duchu. Dokonalý hudobný pôžitok mu priniesol album HOPE zoskupenia Lukáš Oravec Quartet feat. Jerry Bergonzi, pri ktorom vyzdvihol úroveň všetkých členov zoskupenia, podobne ako pri nahrávke Born in Millenium klaviristu Alana Bartuša. Pri Bartušovi tiež ocenil kompozičné majstrovstvo lídra. Vrúcnosťou a hrejivosťou, korešpondujúcou s myšlienkou projektu, oslovil Johanna Kneihsa album Reminiscence, na ktorom trio Klaudiusa Kováča pretavuje skladby Ernesta Oláha.  


Mária Reháková. Foto: Rudolf Baranovič

Slávnostným ceremoniálom dvanásteho ročníka ocenení ESPRIT sprevádzal moderátor a šéf Rádia Slovensko Roman Bomboš a súčasťou večera boli aj koncerty nominovaných umelcov. Na pódiu zazneli skladby z troch nominovaných albumov. Flautistka a speváčka Mária Reháková vzhliadala k ľudovým inšpiráciám už počas svojho londýnskeho pobytu a výsledkom unikátneho prepojenia súčasného európskeho jazzu a folklórnych koreňov bolo jej medzinárodné sexteto Topoľana. S londýnskymi kolegami ponúkla folklórom inšpirovanú trojčasťovú Transformation Suite, ako aj pozoruhodnú adaptáciu známeho popevku Červené jabĺčko. Spolu s kontrabasistom Tomášom Barošom a bubeníkom Marianom Ševčíkom spomínal klavirista Klaudius Kováč na legendárneho skladateľa a klaviristu Ernesta Oláha. Poslednými hosťami boli laureáti ocenenia David Kollar spolu s talianskym trubkárom Paolom Rainerim. V tandeme predstavili nielen témy z víťazného albumu LIVE, ale tiež vzdali poctu legendárnemu americkému trubkárovi a inovátorovi Jonovi Hassellovi, ku ktorého odkazu Kollar dlhodobo vzhliada. Live stream video mohli milovníci jazzu sledovať na stránke jazz.sk, na facebookových stránkach jazz.sk i mediálnych partnerov. Priamy rozhlasový prenos zo slávnostného večera prinieslo poslucháčom Rádio Devín a televízny záznam večera ponúkne 12. mája vo svojom vysielaní aj Dvojka.


Ocenenie ESPRIT ponúka jazzovým priaznivcom jedinečnú možnosť získať prehľad o tom najlepšom, čo vzniklo na Slovensku v uplynulom roku a svojím hlasovaním môžu vyjadriť podporu a uznanie interpretom tohto žánru.

Zdroj: TS Tomáš Maretta

Foto: Rudolf Baranovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno