Tipy redakcie na víkend

Začína sa festival súčasnej hudby Melos Étos, do kín prichádzajú Osamelí bežci a cez víkend pokračuje aj prehliadka filmov Be2Can.


FILM
Doktor spánok
Réžia: Mike Fanagan
Obsadenie: Ewan McGregor, Rebecca Ferguson, Jacob Tremblay, Jocelin Donahue, Catherine Parker, Robert Longstreet, Bruce Greenwood a ďalší
Film nadväzuje na príbeh filmu Osvietenie (Stanley Kubrick), ktorý popisuje hrôzostrašné udalosti, ku ktorým došlo pred 40 rokmi v hoteli Overlook.


Ženská na vrchole
Réžia: Lenka Kny
Obsadenie: Anna Polívková, Bolek Polívka, Martin Dejdar, Jana Preissová, Marek Němec, Jana Krausová, Marek Adamczyk, Marek Taclík, Roman Pomajbo, Danica Jurčová
Majiteľka biokaviarne Helena odchádza s osemročným synom Mikulášom stráviť advent v pokoji na horách. Namiesto luxusného hotela sa ocitá vo vysokohorskej chate Samota, kde horal Richard sprostredkúva adrenalínové športy. Partia sa v snehom zapadnutej Samotke rozhodne nudiť nebude.


Narušiteľ systému
Réžia: Nora Fingscheidt
Obsadenie: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister, Melanie Straub, Victoria Trauttmansdorff
Nora Fingscheidt podľa vlastného viacnásobne oceneného scenára, vytvorila intenzívnu drámu o obrovskej túžbe jedného dieťaťa po láske, bezpečí a násilnom potenciáli, ktorý to podmieňuje.


Osamelí bežci: Ideme ďalej
Réžia: Martin Repka
Film rozpráva príbeh básnickej skupiny Osamelí bežci, ktorá vznikla v roku 1963 a existuje dodnes. No predovšetkým je o veľkom priateľstve medzi jej členmi – Ivanom Laučíkom, Petrom Repkom a Ivanom Štrpkom. Ich osudy a životné peripetie boli rôzne.

HUDBA

Ami Yamasaki, Tigris Argentum, nedeľa, 10. novembra, 2019, Fuga 20:00

Japonská sound artistka Ami Yamasaki sa už dlhšie roky venuje kreovaniu prírodných zvukov, ktoré prinášajú meditatívne mikronaratívy výlučne prostredníctvom hlasiviek. Predstavte si neuveriteľne bohaté zvukové spektrum ľubovoľného pralesa. Teraz si predstavte, že všetky tieto zvuky vychádzajú len z jedných úst. Spev exotických vtákov sa stretáva s niečím, čo pripomína podmorské nahrávky tuleňov, veľrýb ale aj drobného ševelenia lístia a iných zvukov na hranici uchopenia.

Yamasaki spolupracovala s kapacitami ako je legendárny režisér Hayao Miyazaki (Princezná Mononoke, Cesta do fantázie), či s hudobníkmi ako Keiji Haino či Ryuichi Sakamoto. “Keď Yamasaki spieva, počujem zvuky cvrčkov, vtáctva, ševelenia stromov a vodopády. Jej zvuky sú upokojujúce a zároveň dizonantné.” píše The Japan Times. V Bratislave sa Yamasaki predstaví prvýkrát, v rámci koncertnej série PLNKA. Fanúšikovia toho najlepšieho aktuálneho soundartu sa tiež môžu tešiť na jej performatívnu prednášku.

Spev krehkých ekosystémov a fascinujúcu zvukovú prechádzku, z opustených tovární do bujných lesov, uvedie samozvaný zaklínač plechov Tigris Argentum. Matúš Mikula skúma zvukové kontrakcie kovu prostredníctvom veľkorozmerných plechových platní, ktoré evokujú atmosféru sonického urban exploringu.

Maok & Rishi – Medzi nebom a zemou – tanečný koncert, sobota 9.novembra, 2019, Academia Universum, Mlynské Nivy 34, Bratislava
Toto je stretnutie dvoch protipólov v jednom priestore splynie do hudobno-tanečného zážitku, kde všetky bunky tela pulzujú v rytme života. Hlava sa s každým ďalším spontánnym pohybom viac a viac vyprázdňuje od ťažkých každodenných myšlienok, aby sa srdce mohlo naplniť pocitom šťastia a spojenia s vlastnou vnútornou silou a spoločnou energiou priestoru, ktorú spoločne vytvoria hudobníci spolu s vami.

A to až do pocitu, kedy sa vám začnú podlamovať kolená, kedy myseľ plná endorfínov chce pokračovať, ale telo už prestáva reagovať. A tu prichádza moment na bohaté ovocné občerstvenie a záverečnú relaxáciu, ktorou Vás hudobníci prevedú…

Melos-Étos 2019: festival súčasnej hudby
15. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa bude konať od 8. – 15. novembra 2019 v rôznych koncertných sálach v Bratislave a po prvýkrát aj v Piešťanoch.
Program:
Piatok 8. 11. 19:00 – Otvárací koncert
Koncertná sieň Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia
Zsolt Nagy – dirigent
Martin Adámek – klarinet
Nora Skuta – klavír
Kamil Mikulčík – hovorené slovo
Fero Király – elektronika

Dušan Martinček Prerušené ticho
Erkki-Sven Tüür Koncert pre klarinet a orchester „Peregrinus ecstaticus“

Benjamin de la Fuente On Fire

Sobota 9. 11. 19:00 – Les 7 Crimes de L´amour
Koncertná sieň Klarisky
Ensemble 2e2m
Angèle Cemin – spev
Clément Caratini – klarinet
Elisa Humanes – bicie nástroje

Les 7 Crimes de l’amour
Georges Aperghis Graffitis
Les sept crimes de l’amour
Récitations op. 46 č. 7, 10 a 14
5 couplets op. 89
Simulacre I op. 97

Nedeľa 10.11. 10:30 – Šesť strún v súčasnej hudbe
Mirbachov palác
Ondrej Veselý – gitara

Tõnu Kõrvits Estonian Lullaby
Pēteris Vasks Vientulības sonāte
Pavol Malovec Monologo per chitarra
Magnus Lindberg Mano a Mano
Vladimír Bokes Sólo pre gitaru op. 91
Salvatore Sciarrino L´addio a Trachis II

Nedeľa 10.11. 19:00 – Quasars Ensemble
Malé koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
Quasars Ensemble
Ivan Buffa – dirigent, umelecký vedúci
Joanna Freszel – soprán
Eric Lamb – flauta

Carola Bauckholt Treibstoff
Toshio Hosokawa Drawing
Daniel Oliver Moser L’appel du vide
Michael Jarrell …Un temps de silence…
György Ligeti Mysteries of the Macabre

DIVADLO

Dnes večer nehráme, nedeľa 10. novembra, 2019, Slovenské národné divadlo – Činohra, 17:00
V rámci sezóny, ktorá bude venovaná stému výročiu Slovenského národného divadla aj spolupráci s českými režisérmi, pripravuje Jiří Havelka titul vychádzajúci z reálií slovenského a českého divadla.
Réžia: Jiří Havelka a kol.
Obsadenie: Emília Vášaryová, Emil Horváth, František Kovár, Richard Stanke, Ingrid Timková, Laexander Bárta, Ondrej Kovaľ, Dominika Kavaschová

Bez života, sobota, 9.11.2019, GUnaGU, 19:30
Anikó Vargová, herečka divadla GUnaGU, dobre známa našim divákom z predstavenia „Socík, sladký socík“ ako Krčmárka Julka, sa tentoraz predstaví v zrelej hereckej polohe ako interpretka monodrámy, ktorá získala ocenenie maďarských divadelných kritikov – DRÁMA ROKA 2017.

Debris Company / Peter Lomnický: Jób, nedeľa 10. novembra, 2019, A4 – priestor súčasnej kultúry, 20:00
Súčasný svet založený na logike a chladnej dokonalosti a neomylnosti kontrastuje s krehkou, bezbrannou dušou človeka, podliehajúcou náhode a zápasiacou s vlastným tieňom a vlastnou nedokonalosťou. Pochybnosti o viere, neistota, vnútorné dezorientovanie sa súčasného človeka – Jóba 21. storočia, sa zmietajú v labyrinte otázok o zmysle utrpenia človeka a večného zápasu rozumu a citu.
Autor: P. Lomnický
Réžia: J. Vlk
Účinkujú: M. Potokárová, M. Noga, R. Harvan

Hoffmanove poviedky, sobota 9. novembra 2019, Slovenské národné divadlo – Opera, 19:00
Jacques Offenbach skomponoval počas svojho plodného života 99 operiet, ale len jednu jedinú operu v pravom zmysle slova. Hoffmannove poviedky sú záhadnou spoveďou básnika Hoffmanna, ktorý spomína na svoje lásky vo fantazijných súvislostiach. Ako obyčajný smrteľník svoju minulosť prerába, prikrášľuje, deformuje, ale predovšetkým o nej sníva, idealizuje ju a opája sa krásou svojich troch múz – Antonie, Olympie a Giulietty. Ako to v živote býva, realita je podstatne krutejšia ako fantázia a prebudenie trpkejšie ako sen.

VÝSTAVY
Mesiac fotografie 2019
V dňoch 29.10. – 30.11.2019. bude v Bratislave prebiehať aktuálny ročník etablovaného medzinárodného festivalu Mesiac fotografie. Nosnými témami budú, už tradične, súčasná fotografia v stredo- a východoeurópskom priestore a 30. výročie Nežnej revolúcie. Festival celkovo prináša 31 individuálnych a kolektívnych výstav.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno