Princípy inklúzie už postupne prenikajú do povedomia spoločnosti aj vzdelávacieho procesu detí. Inklúzia má mnoho definícii vzhľadom na kontext, no vo všeobecnosti ide o rešpektovanie rozmanitosti a vytváranie príležitostí pre každého, aby mohol naplno využiť svoj potenciál.

Čo sa týka diverzity a inklúzie, máme pred sebou ešte dlhú cestu. Jedným zo spôsobov, akým môžeme dosiahnuť rozdiel, je ponúkať a rozprávať sa s deťmi na témy inakosti a rozmanitosti už od mala, a to napríklad aj prostredníctvom poviedok, či rozprávok.


Poviedky pre všetky deti sú láskavé príbehy z kolekcie audiopoviedok – pestrých príbehov plných nehy pre uši malých aj veľkých. Tieto detské rozprávky s inkluzívnym rozmerom od slovenských autorov a autoriek vychádzajú s originálnymi ilustráciami Veroniky Pažickej. Poviedky pre všetky deti vznikli v rámci projektu Nadácie Volkswagen Slovakia – Naša inkluzívna škola. Za každou stojí kreatívna myseľ inej autorky či autora, a do jej atmosféry sa môžeme ponoriť vďaka kúzelným hlasom rôznych detí i známych osobností.


Cieľom poviedok je priniesť krásne chvíle – či už svet detských hrdinov z poviedok spoznajú deti počas cesty autom, napríklad cez prázdniny na ceste k babke, alebo dovolenku, alebo či ich budú počúvať spoločne s rodičmi večer pred spaním. Veríme, že aj prostredníctvom týchto poviedok sa deti môžu učiť hodnotné lekcie o tom, že sme naozaj rozmanití.


Poviedky je možné nájsť na poviedky-pre-vsetky-deti, ako aj na Spotify. Odbornými garantkami poviedok sú Janette Motlová, autorka, aktivistka, riaditeľka Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie, a Dagmar Šuranová, ktorá práci s autistickými deťmi zasvätila celý svoj profesionálny život.


Poviedky je možné si stiahnuť aj pod týmto QR kódom:

Poviedka Ja Ti pomôžem je zo všetkých dostupných rozprávok najkratšia, no jej výpovedná hodnota je napriek tomu obdivuhodná. Opisuje prirodzenú ľudskú empatiu, každej žijúcej bytosti priznáva jej čestné miesto na zemi a v neposlednom rade dokazuje, že ľudia so zdravotným znevýhodnením vďaka svojím nezvyčajným schopnostiam pomáhajú nám všetkým objavovať nevídané krásy sveta.

Ja Ti pomôžem, ilustrácia: Veronika Pažická

Dievča a jednorožec je rozprávka o Aničke, ktorej sa podarí navštíviť čarovný svet, a to iba vďaka svojej viere v čarovné veci. Príbeh vyzdvihuje skutočnosť, že na každého z nás kdesi čaká veľké a dôležité poslanie. Aj Anička raz zistí, že od nej závisí dobro mnohých a na jeho vykonanie môže využiť dary, s ktorými sa narodila.

Dievča a jednorožec, ilustrácia: Veronika Pažická

Deťom nikto nezakáže snívať. Aj poviedka Čarovné topánky do veľkej miery pracuje s detskou superschopnosťou snívať. Prostredníctvom snov totiž zažívajú nikým neriadené dobrodružstvá. Čarovné topánky vedú k myšlienkam o kúzle rozmanitosti, ktorú však objavíme, iba keď jej budeme otvorení a nebudeme sa pred ňou schovávať. Nemusíme sa jej totiž báť.

Čarovné topánky, ilustrácia: Veronika Pažická

Mária, bež! je skutočným príbehom slovenského rómskeho dievčaťa s výnimočným športovým talentom. Jej príbehu sa ihneď chopili médiá a novinári, dievča prezentovali ako tú, “ktorá bežala v balerínkach”. Mnohí očakávali osudový príbeh slovenského “púštneho kvetu”, no ľudské príbehy nie vždy vyzerajú ako z kníh, filmov či rozprávok. Avšak neznamená to, že tieto príbehy sú zbytočné alebo nudné. Stačí ak je rozprávka vyrozprávaná iným spôsobom. Mária, bež! – poviedka nahovorená detskými hlasmi – učí zbavovať sa zdedených predsudkov, prestať si o iných myslieť niečo, čo sa ich možno ani netýka, nehľadať senzácie a nezveličovať aj pekné príbehy, lebo im tým môžeme akurát tak uškodiť.

Mária, bež!, ilustrácia: Veronika Pažická

Poviedky pre všetky deti možno nezmenia svet, ale deti, ktorým ich čítame, možno áno. Je dôležité pre nás všetkých, aby sme boli ochotní neustále zlepšovať našu spoločnosť a vedieť rýchlo a správne reagovať na zmeny v nej tak, aby nikto, kto je jej súčasťou, nezostal opomenutý. Pomoc a príležitosť občas potrebujeme dostať všetci.

 

Redakciu informovala Soňa Lehocká, PR Manažérka

Spracoval: Matúš Trišč

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno