Jar bude v bratislavskej Galérii Starý Avion patriť výrazným maľbám slovenskej výtvarníčky Andrey Klimo. Návštevníci si ich budú môcť pozrieť od 6. do 25. mája 2024 na výstave s názvom Človek. Autorka zároveň povedie 18. mája 2024 výtvarný workshop pre dospelých, v ktorom sa zameria na jedinečný umelecký štýl.

Andrea Klimo (*1991) je slovenská výtvarníčka, ktorá sa venuje prevažne súčasnej figuratívnej maľbe, ilustrácii, práci s akrylom a olejom. V maľbe akrylom využíva okrem štetcov a špachtlí i prsty a dlane, a realitu štylizuje do expresívnych i lyrických polôh. Andrea Klimo vyštudovala architektúru na STU a má za sebou niekoľko samostatných a kolektívnych výstav doma i v zahraničí. Získala ocenenie v súťaži Local Inspiration award 2023, Texas, USA. Momentálne žije a tvorí v Českej republike.


obraz Svadba © Andrea klimo , 100 x 100 cm, akryl a štruktúra na plátne, Česká republika

Vo svojej autorskej tvorbe sa Andrea Klimo kontinuálne venuje objavovaniu identít, vnútorného prežívania a uchopeniu spoločenských súvislostí. “Zámerom mojej tvorby je priblížiť divákovi sebapoznávanie cez vlastnú osobnú výpoveď s presahom do koncepcie vzťahov. Pracujem so stratégiou tzv. živých modelov v domácnosti, priznávam ich identitu a premenu v identitu novú,” približuje svoju tvorbu výtvarníčka.


Architekt Andrej Botek vidí v dielach Andrey Klimo “napätie základných farebných celkov a dômyselných figurálnych fragmentov, zobrazených s dôrazom na farebnú štruktúru. Akord jej tónov sa pohybuje od červených, cez okre, sieny, hnedé tóny. Sú sústredené prevažne na bielych plochách, často štruktúrovaných. Ale sú to aj kontrasty bielej a čiernej plochy, niekde aj červeno-oranžovej. Z týchto plôch sa vynárajú tváre a ruky, v obrysoch sú často akoby naskicované artefakty ako misky, poháre, nádoby.”


Jana Chrappová, majiteľka Galérie Starý Avion, oceňuje na tvorbe Andrey Klimo úprimnosť a otvorenosť. “Veľké biele plátno, z ktorého vychádza pocit, odkaz, slovo, ktoré vnímame cez ruky, cez privreté oči, cez letmý dotyk, je pôsobivé. V komornom priestore našej galérie nájdete komornú výstavu deviatich obrazov, ktoré však v sebe nesú silné posolstvo,“ hovorí o výstave Chrappová.


obraz Iba počúvať © Andrea Klimo 75 x 60 cm, akryl a na plátne, Texas

Andrea Klimo vedie v Galérii Starý Avion pravidelný výtvarný workshop pre dospelých – ART CLASS. Účastníkom odovzdáva svoje skúsenosti a pomáha im budovať ich umeleckú identitu a vypracovať sa na pre nich požadovanú úroveň, príp. profesionálnu úroveň. Najbližší workshop sa uskutoční v sobotu 18. mája 2024 od 14.00 do 18.00 hod. v priestoroch galérie na Americkom nám. 1. a Klimo na nej bude skúmať možnosti jedinečného umeleckého štýlu.

Výstavu Andrey Klimo s názvom Človek si môžu návštevníci Galérie Starý Avion pozrieť denne okrem nedele v pondelky, stredy, piatky a soboty od 10 do 14 h a v utorky a štvrtky od 16:30 do 19 h. (Výnimky: počas niektorých dní/hodín býva z dôvodu aktivít a prenájmov galéria prístupná len účastníkom konkrétnych podujatí. Utorky počas workshopu plstenia je možné výstavu navštíviť.)

Galériu je možné navštíviť aj po dohode: galeriastaryavion@gmail.com, +421 904 107 951

 

Zdroj: TS Markéta Plichtová, PR manažérka

Foto: Andrea Klimo

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno