Tohtoročný výber Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach vzbudzuje veľké očakávania aj kontroverzie. Svoje filmové novinky predstavia v súťažnej aj nesúťažnej sekcii svetoví autori a autorky zvučných mien. V niektorých prípadoch pôjde dokonca o očakávané návraty významných kultových tvorcov. Na festival sa však chystajú aj osobnosti, ktorých povesť dlhodobo poznačujú aj obvinenia z trestných činov.

Medzinárodný festival v Benátkach toho samozrejme ponúka omnoho viac, než je uvedené v tomto článku, no práve tieto filmy sú zaujímavé tým, že sú tvorené renomovanými autormi, ktorých účasť na festivale napriek sláve nemusí byť samozrejmá. 


Dogmanr. Luc Besson (Francúzsko)

Prvým z nich je francúzsky režisér Luc Besson, v ktorého tvorbe rezonujú najmä snímky ako Leon, Piaty element či Brutálna Nikita. Francúzsky najvyšší súd zbavil Bessona obvinenia zo znásilnenia iba nedávno, 21. júna 2023. Obvinenie ešte v roku 2018 vzniesla belgicko-holandská herečka Sand Van Roy, ktorá si zahrala menšiu rolu v Bessonovom veľkovýpravnom filme Valerian a mesto tisícich planét (2017). Odvtedy režisér nakrútil iba jeden film – akčnú snímku Anna (2019) a dovtedy upriadol len niekoľko divácky a kriticky vlažne prijatých fantasy pokusov. S pripravovanou drámou Dogman a očisteným menom sa tak právom skloňuje nádejami preplnený termín “comeback”, ktorý v mnohých vzbudzuje nemalé očakávania. Hlavným hrdinom snímky Dogman je Douglas – mladý muž s ťažkým detstvom, počas ktorého bol obeťou domáceho násilia. Douglas našiel životnú útechu v nemých zvieracích tvárach po tom, ako ho otec predhodil psom, no tie ho namiesto napadnutia začali chrániť pred samotným tyranom. Dospelý Douglas prechádza vyrovnávaním sa s traumou aj hľadaním vlastnej rodovej identity, čo priamo evokuje spôsob, akým štvornohý priateľ nazerá na človeka – milovanú bytosť, bez nutnosti definície jej pohlavia či fyzických vlastností. Hrdinu stvárnil Caleb Landry Jones, ktorý si za svoju staršiu rolu vo filme Nitram odniesol cenu z festivalu v Cannes.


(Slovenská premiéra filmu Dogman bude 30. novembra 2023.)


Maestror. Bradley Cooper (USA)

Bradley Cooper sa vrátil na režisérsku stoličku a nakrútil svoj druhý celovečerný film, v ktorom sa znova venoval hudbe. V roku 2018 jeho romantická hudobná dráma Zrodila sa hviezda vzala kiná po celom svete útokom a stala sa jednou z najúspešnejších snímok roka. Cooper pri novom filme Maestro prevzal režisérske kormidlo od Stevena Spielberga, ktorý sa pôvodne chystal príbeh o americkom dirigentovi a skladateľovi Leonardovi Bernsteinovi režírovať osobne. Film napokon nakrútil Cooper, ktorý ho v Benátkach uvedie v hlavnej súťaži. Aktuálne je snímka Maestro ostro kritizovaná za podporovanie prekonaných stereotypov o židoch, keďže filmári bez riadneho precedensu nastajlovali Bernsteina (umelca so židovským pôvodom) s abnormálne veľkým nosom. Bradley Cooper, ktorý dirigenta stvárnil pri nakrúcaní totiž nosil nosovú protézu. Tá svojou prehnanou veľkosťou podľa dostupných informácií ani nekorešponduje s Bernsteinovým skutočným výzorom. 


(Od 20. decembra na Netflixe.)

Priscillar. Sofia Coppola (USA, Taliansko)

Minulý rok sme boli svedkami pokračovania hudobných životopisných filmov v podobe hitu Elvis režiséra Baza Luhrmanna. Čochvíľa uvidíme udalosti života “Kráľa rokenrolu” z inej perspektívy. Známa režisérka a oscarová scenáristka Sofia Coppola (Mária Antoinetta, Stratené v preklade) sa totiž pustila do adaptovania memoárov Priscilly Presley, bývalej spevákovej manželky, v ktorých opisuje udalosti zo vzťahu s Elvisom od jeho kariérnych začiatkov až po rozvod v roku 1973. Kniha bola prvý raz publikovaná v roku 1985. Dnes 78 ročná Priscilla Presley je výkonnou producentkou filmu, takže na projekt režisérky zo slávnej rodiny Coppolovcov osobne dohliadala. V novom filme Priscillu stvárnila Cailee Spaeny, známa najmä zo seriálu Mare z Easttownu

The Killerr. David Fincher (USA)

foto: Netflix

Kultový režisér trilerov David Fincher sa posledných takmer desať rokov venoval najmä seriálovej tvorbe a jeho veľmi úspešná snímka Stratené dievča z roku 2014 je dodnes živou filmovou spomienkou na silný režisérky štýl. Podobne ako v prípade Luca Bessona, aj od Finchera sa tentoraz očakáva veľký návrat, konkrétne do žánru dlhometrážneho trileru, a to vďaka snímke The Killer s hercom Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe profesionálneho vraha Christiana. O pripravovanom filme, nakrútenom podľa francúzskeho noir komiksu, sme vás informovali už skôr. Dostupný bude už 10. novembra na Netflixe.

Hranica (The Green Border)r. Agnieszka Holland (Česko, Poľsko, Belgicko)

foto: Venice Film Festival

Poľská režisérka Agnieszka Holland často nakrúca koprodukčné drámy. Stojí za filmami Šarlatán či Mr. Jones a spolurežírovala aj snímku Jánošík – Pravdivá história. V uplynulom období sa venovala príprave svojho nového filmu Hranica, ktorého súčasťou bolo detailné skúmanie stoviek príbehov ľudí prichádzajúcich do Európy počas stále aktuálnej utečeneckej krízy. Snímka Hranica sleduje sýrsku rodinu, afganského učiteľa angličtiny a mladého pohraničníka, ktorí sa stretnú na poľsko-bieloruskej hranici počas poslednej utečeneckej vlny. Napriek zjavnému tematickému ladeniu režisérka tvrdí, že film nie je o utečencoch ani hraničnej stráži, ale o hraničných situáciách, v ktorých sa raz môže ocitnúť každý z nás, pričom nikdy nevieme, ako sa v týchto okolnostiach zachováme. Príbeh filmu Hranica je fikciou, no stavia na skutočných príbehoch, ktoré autorky filmu v rámci prípravy zozbierali. Na festivale v Benátkach bude snímka uvedená v hlavnej súťaži. 

(V kinách od 19. októbra 2023)

Chudiatko (Poor Things)r. Yorgos Lanthimos (Veľká Británia)

Grécky režisér Yorgos Lanthimos bol jedným z autorov, ktorí zadefinovali “grécku filmovú divnú vlnu.” Po medzinárodne úspešnom filme Dogtooth (2009) sa postupne presunul za hranice rodnej krajiny a naďalej zbiera ocenenia po novom už anglicky znejúcimi filmami (Homár – 2015, Zabitie posvätného jeleňa – 2017). Favoritka z roku 2018 bola prvým spoločným projektom Lanthimosa a herečky Emmy Stone a priamo viedla k ďalšej plodnej spolupráci, tentoraz na silne štylizovanom príbehu Chudiatko (Poor Things). Bella Baxter (Emma Stone) je po tragickej smrti oživená vďaka umeniu a snahe vedca Dr. Godwina Baxtera (Willem Dafoe). “Nová” Bella má však značné problémy so začlenením sa do spoločnosti a zmätok v jej mysli situácii nepomáha. Film je výrazne inšpirovaný Frankensteinom od Mary Shelley a nezostáva nič dlžný podivným tendenciám predošlej Lanthimosovej tvorby. Nanešťastie, distribútori museli kvôli hereckému štrajku v Hollywoode posunúť premiéru filmu, a tak ho v našich kinách uvidíme až 8. februára 2024. Premiéra na festivale v Benátkach by však nemala byť ohrozená. Film bude uvedený v súťažnej sekcii.

Ferrarir. Michael Mann (USA)

Režisér Posledného Mohykána Michael Mann sa po neúspechu z roku 2015, kedy Mannov posledný celovečerný hraný film Hacker pohorel u kritikov aj divákov, vracia s filmom, ktorý sa snažil nakrútiť od konca 90. rokov. V životopisnej snímke Ferrari hrá hlavnú úlohu pretekára a zakladateľa slávnej automobilky Enza Ferrariho dnes veľmi populárny Adam Driver. Po jeho boku sa v roli Enzovej manželky ukáže Penélope Cruz a v úlohe Enzovej milenky je Shailene Woodley. Film má zachytiť udalosti z roku 1957 kedy sa Enzo Ferrari musel vysporiadať s dramatickými udalosťami v rodine aj vo vlastnej firme. Čeliac bankrotu, rozpadu manželstva a smrti vlastného dieťaťa musí Ferrari zdolať prekážku, ktorá sa zdá byť jedinou cestou k zlepšeniu – jeho auto musí vyhrať slávne preteky Mille Miglia. Koncept filmu Ferrari bol v priebehu desaťročí niekoľkokrát zmenený a spolu so zmenami sa pri ňom vystriedalo aj niekoľko zvučných hereckých mien. Christian Bale bol preobsadený Hughom Jackmanom a ten zasa Adamom Driverom. V prvopočiatkoch projektu mal byť súčasťou hereckej posádky dokonca aj Robert De Niro. V auguste 2022 sa režisér napokon dostal k samotnému nakrúcaniu a na festivale v Benátkach bude film súťažiť v hlavnej súťaži. Premiéru u nás bude mať 4. januára 2024. 

Coup de Chancer. Woody Allen (Francúzsko, Veľká Británia)

V poradí 50. film, ktorý Woody Allen sám napísal aj zrežíroval tiež nebude chýbať vo festivalovom výbere. Nový romantický triler Woodyho Allena vedenie festivalu Cannes v máji odmietlo uviesť pre obavy z kontroverzii, ktoré by mohla Allenova sporná minulosť vyvolať. Režisér totiž už niekoľko desaťročí čelí obvineniam zo sexuálneho zneužitia nevlastnej maloletej dcéry a ďalším kontroverzným skutočnostiam. Avšak na rozdiel od francúzskeho festivalu, ten Benátsky Allenovu novinku napriek všetkému uvedie v nesúťažnej sekcii. Nová snímka má byť o niečo temnejšia a zlovestnejšia než je u režiséra zvykom. Stále však pôjde o romantický príbeh a konflikt uprostred milostného trojuholníka. Viac sa o filme dočítate tu

The Palacer. Roman Polanski (Poľsko, Francúzsko)

Aby sme uzavreli kontroverznú trojicu, svoj nový film v nesúťažnej sekcii uvedie aj režisér Čínskej štvrti a Pianistu Roman Polanski. Jeho nový film s názvom The Palace pojednáva o hedonistickej oslave vstupu do nového milénia na Silvestra 1999 a interakcii medzi bohatými hosťami a personálom švajčiarskeho hotela. V bláznivej satirickej komédii účinkuje Mickey Rourke, Oliver Masucci či John Cleese známy vďaka komediálnej skupine Monty Python. Zatiaľ čo Bessonovi a Allenovi nebola v prípadoch zneužívania dokázaná vina, Roman Polanski sa k sexuálnemu aktu s 13 ročným dievčaťom v 70. rokoch sám priznal. Po úteku z USA, kde mal čeliť výkonu trestu sa Polanski dlhodobo zdržiava v Európe, kde naďalej nakrúca. Na festivale v Benátkach podľa slov riaditeľa festivalu Alberta Barberu môže byť jeho film uvedený vďaka tomu, že obeť režisérovi jeho čin odpustila. 

The Wonderful Story of Henry Sugarr. Wes Anderson (USA)

Len nedávno do kín vstúpila Andersonova komédia Asteroid City a režisér už má pre návštevníkov Benátok prichystanú ďalšiu novinku. The Wonderful Story of Henry Sugar je už druhou Andersonovou adaptáciou literárneho diela Roalda Dahla. Prvou je animovaný Fantastický pán Lišiak z roku 2009. K spisovateľovým dielam aktuálne vlastní práva streamovacia služba Netflix. Podľa Andersona je táto platforma vhodná práve pre krátkometrážne filmy, keďže tie sa do kín príliš nehodia a v televíznom vysielaní by sa dnes už zrejme stratili. The Wonderful Story of Henry Sugar je 37 minútovým filmom, ktorý festival v Benátkach uvedie v nesúťažnej sekcii a 13. októbra ho budeme môcť vidieť práve na spomínanom Netflixe. 

 

Na ktorý z chystaných filmov sa najviac tešíte? 



Spracoval Matúš Trišč

Zdroj titulnej foto: WestEnd Films

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno