Sú to už štyri roky od uvedenia posledného filmu Woodyho Allena – Festival pána Rifkina (2019). Dovtedy tento americký režisér s európskymi koreňmi uvádzal aspoň jeden film ročne po dobu štyroch dekád.

V tej poslednej už Allen pochopiteľne trochu strácal dych, no aj v prípade filmov, ako Café Society (2016), Kúzlo mesačného svitu (2014) či Do Ríma s láskou (2012), šlo nepochybne o dobre známy, nezameniteľný tvorivý rukopis.


Teraz sa však zdá, že Allen po niekoľkoročnej prestávke prichádza s dielom za dlhé obdobie najvýraznejším.


Synopsa: Fanny a Jean majú všetko, čo by mal ideálny pár mať: úspešný profesionálny život, veľkolepý byt v krásnej parížskej štvrti a zdá sa, že sú do seba zamilovaní tak, ako v prvý deň. Ale keď Fanny náhodou stretne Alaina, bývalého kamaráta zo strednej školy, situácia sa okamžite zvrtne. Veľmi rýchlo sa začnú opäť zbližovať.


Kriminálna komédia Coup de chance je v skutočnosti o vražde vykonanej neďaleko Paríža a obsahuje všetko, čo je režisérovi a jeho fanúšikom blízke – humor, neveru, obľúbené veľkomesto, lásku aj tragédiu. Podľa doterajších ohlasov filmu nechýba čaro ani energia, hoci pochádza z pera 87 ročného autora a tešiť sa môžeme aj na istú dávku napätia, keďže ide zároveň o triler.


Film bol nakrútený vo francúzštine a práve vo Francúzsku má naplánovanú svoju svetovú premiéru na 27. septembra 2023. Mnohí dúfali, že sa novinka tento rok objaví aj vo výbere festivalu Cannes, avšak riaditeľ festivalu Thierry Fremaux priznal, že odmietol film uviesť pre možné kontroverzie, ktoré by mohla jeho premiéra vyvolať v spojitosti s dlhoročnou kauzou o Allenovom údajnom sexuálnom zneužívaní. Toto rozhodnutie rozhnevalo oscarového kameramana Vittoria Storara, ktorý na novom filme pracoval a Woodyho Allena sa zastal vyjadrením pohoršenia nad odmietavým prístupom festivalu voči režisérovi, ktorý v prípade nebol nikdy skutočne obvinený, keďže dokazovanie malo trhliny.

Woody Allen vo svojich filmoch veľmi často spája realitu s jemnou fantáziou, rovnako ako prepája príbehy postáv so svojim vlastným prežívaním. Neraz do svojich diel otvorene vkladal vlastné životné ťažkosti a slabosti, za ktoré sa nikdy nehanbil. Mnohé z jeho filmov pojednávajú o romantických ťažkostiach medzi mužmi a ženami, spoločenskej frustrácii či osobnom zlyhaní vo vzťahu. Zložité, neraz až tragické témy však vždy dokázal podať odľahčeným, humorným spôsobom a aj kriminálna novinka vďaka tomu znie veľmi nádejne a lákavo.

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj foto/plagát: Metropolitan FilmExport

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno