V piatok 22. septembra sa začal 32. ročník Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý nesie podtitul odozvy/responses. Festival ponúkne v termíne od 22. do 27. septembra 2023 dvanásť inscenácií v hlavnom programe a vyše tridsať podujatí v sprievodnom a v pracovnom programe. Nitru navštívia divadelníci zo Slovenska, Česka, Belgicka a Ukrajiny.

Záštitu nad Medzinárodným festivalom Divadelná Nitra 2023 prevzali ministerka kultúry Slovenskej republiky Silvia Hroncová, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Branislav Becík a primátor mesta Nitra Marek Hattas.


„Tematické okruhy scénických diel zaradených do hlavného programu 32. ročníka festivalu – ekológia, vojna, dejinné traumy, vzťah k tradíciám, ľudská osamelosť, vylúčenosť, hľadanie zmyslu existencie – nachádzajú odozvu v hlavnom aj sprievodom programe. Naprieč generáciami. Či, lepšie povedané, za účasti všetkých generácií: v sekciách Festival deťom, Divadlo mladých, v projektoch Aj toto je umenie, Darujem ti tulipán, Kníhkupecká, v ukážkach tradičných umení a remesiel i v nových formátoch, ako Tančiareň SVET a iné. Je pozoruhodné, ako sa na skúmaní postojov človeka a sveta podieľajú tvorcovia staršej, strednej i najmladšej generácie od reprezentatívnych scén až po amatérske alebo školské súbory,“ priblížila dramaturgiu festivalu jeho riaditeľka Darina Kárová.


Danse macabre

Prvým predstavením festivalu je Endokanabinoid Divadla Stoka
Divadelná Nitra 2023 sa koná týždeň pred predčasnými parlamentnými voľbami, v mesiaci Dňa ústavy, v roku 30. výročia vzniku republiky. Jedným z najvýraznejších kultúrnych fenoménov samostatnej Slovenskej republiky je Divadlo Stoka, ktoré zosobňuje tridsaťročný vývoj našej spoločnosti. Okrem iného aj preto, že silnou stránkou režiséra Blaha Uhlára je extrahovať v spolupráci s hereckým súborom esenciu doby, nech už je akákoľvek. Inscenácia Endokanabinoid, ktorá je prvým predstavením hlavného programu festivalu v piatok o 18:30, presne zachytáva svet, v ktorom prestali platiť elementárne pravidlá, kde si namiesto vízií vytvárame smerom k budúcnosti fóbie a napriek tomu sa dokážeme oddávať hedonizmu.


Nezávislá kultúra v ohrození
Pravidelnou súčasťou programu Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra býva aj veľká verejná debata, v ktorej hostia rozoberajú hlavnú tému aktuálneho ročníka z rôznych pohľadov. Po dvoch rokoch pandemických obmedzení a pri skokovom náraste finančných nákladov v dôsledku ruskej agresie na Ukrajine však kultúra na Slovensku bojuje o prežitie. Najmä tá, ktorá nie je zriaďovaná štátom. 


Endokanabinoid foto: Natália Zajačiková

Preto je tento rok debata na Divadelnej Nitre ladená inak, nesie názov Nezávislá kultúra v ohrození? a bude sa konať už v úvodný festivalový deň. Nasleduje po uvedení inscenácie Endokanabinoid Divadla Stoka, ktoré svojou tradíciou siahajúcou na začiatok 90. rokov patrí k hlavným symbolom nezávislej kultúry na Slovensku a dobre pozná pojem „boj o prežitie“. Hosťami diskusie budú: riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták, manažérka kultúry a poradkyňa ministerky kultúry SR Zuzana Ivašková, hudobník, režisér a umelecký riaditeľ A4 – priestoru súčasnej kultúry v Bratislave Ľubo Burgr a hudobný hosť: Matej Tále. Večer moderuje redaktor Denníka N Oliver Rehák. Vstup je voľný, diskusia sa bude streamovať online.

Sprievodný program
Obľúbeným piatkovým podujatím sprievodného programu festivalu je každý rok KníhKupecká. V rámci projektu Asociácie Divadelná Nitra Darujem ti tulipán bude mať v piatok od 10.00 do 16.00 na Svätoplukovom námestí opäť priestor obľúbený celodenný integračný workshop pre zrakovo znevýhodnené a vidiace deti pod vedením Eleny Károvej.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatia sprievodného programu uskutočnia v náhradných priestoroch.
Všetky dôležité informácie o programe a festivale nájdete na webovej stránke www.nitrafest.sk.

 

Zdroj: TS Zuzana Palenčíková, PR a mediálna podpora festivalu Divadelná Nitra 2023

Zdroj foto: Divadelná Nitra

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno