Ubehli už tri roky od smrti Milana Lasicu, legendárneho slovenského dramatika, herca, režiséra, textára, humoristu, speváka… a našlo by sa mnoho ďalších čestných pozícií. Vo filme sa Milan Lasica častejšie objavoval v menších vedľajších úlohách, preto ho ľudia poznali najmä z divadelného a televízneho prostredia.
Či už to bolo pred kamerami alebo na javisku, Milan Lasica v každej situácii obdarovával národ múdrosťou, šarmom a dôvtipom. Reprezentoval rozvahu človeka nad vecou aj v ťažkých spoločenských časoch, čím šíril medzi ľuďmi pokoj a nádej a svojimi postrehmi vedel do nálady v spoločnosti vždy prinavrátiť zdravý úsudok.
Svojsky vľúdny humor a satiru prinášal okrem iného aj do filmového umenia, ktoré tohto umelca s jeho jedinečným hereckým výrazom aj myšlienkami dokonale zachovalo v stále aktuálnej a veľavýznamnej podobe do dnešných dní. Spolu sa pozrieme na niekoľko najvýznamnejších filmových úloh Milana Lasicu, na ktoré sa nedá ani nemôže zabudnúť.
V roku 1969 vznikol pod taktovkou režiséra Juraja Herza film Sladké hry minulého leta, ktorý Milan Lasica označoval za jeden z jeho najobľúbenejších projektov, ktorých mohol byť súčasťou. Po boku Františka Veleckého, Júliusa Satinského, Ľubomíra Záhonu, Petra Debnára si zahral romantického mládenca, ktorý sa uchádza o pozornosť a priazeň krásnej Mušky (Jana Plichtová). Film stelesňuje rebelantstvo slobodných umelcov, mladých ľudí, ktorí sa nechávajú unášať vášňami a pôžitkami, čo im pomôže prekonať aj najťažšie situácie.
Vo filme Srdečný pozdrav zo zemegule (1982) sa Lasica a Satinský predstavili ako dvojica návštevníkov z vesmíru, ktorí prišli skúmať princípy života obyčajného človeka. Spoločne a s typicky vážnymi tvárami si uťahujú a tvoria karikatúry z každodenných ľudských činností či vynálezov, aby podčiarkli prirodzené neresti človeka. Režisér a scenárista filmu Oldřich Lipský dvojici pre tieto účely dovolil napísať si vlastné dialógy, čo bolo nepochybne skvelé rozhodnutie.
V nezabudnuteľnej rozprávke Traja veteráni (1983) si Lasica zahral menšiu rolu colníka, no aj to stačilo k tomu, aby si ho diváci zapamätali. O dva roky neskôr Milan Lasica účinkoval v televíznej komédii Raz, dva, tri, v ktorej naplno využil svoje nadanie predvádzať verbálny a situačný humor plný slovných hračiek a dvojzmyslov a v neposlednom rade predviedol o čom je skutočné herecké umenie. V televíznej snímke Utekajme, už ide! (1986) stvárnil o štipku vážnejšiu postavu zámožného cestovateľa a kúzelníka, ktorému susedia závidia jeho blahobyt, a preto tajne navštevujú jeho byt počas jeho neprítomnosti a nechtiac za sebou zanechávajú malé stopy. Milan Lasica ako tajomný Dr. Mahm sa snaží zistiť, čo sa to v jeho byte vlastne deje, pritom na svoje okolie reaguje často hlbokými melancholickými monológmi, ktorým málokto rozumie.
Svoj suchý, ironický a pokojný nadhľad si zachoval aj pri stvárnení hlavnej postavy filmu Dušana Kleina Vážení přátelé, ano (1989), ktorý zachytáva atmosféru a nezmyselnosť schátraného režimu. Bohouš Fischer (Lasica) so sarkazmom komentuje proces umierajúceho socializmu, ktorý sa zmieta v posledných kŕčoch. Hrdina však nedokáže prejaviť radosť, zmôže sa len na prejav únavy a sklamania.
Poslednú veľkú filmovú rolu si Milan Lasica zahral vo filme Juraja Nvotu Rukojemník (2014). Mladý herec Richard Labuda (vnuk) a Milan Lasica (starý otec) si stoja bok po boku v príbehu, ktorý vrcholí rokom 1968, kedy sa chlapec vydáva za hranice, aby žil so svojimi rodičmi. Musí za sebou však zanechať milovaných starkých. O poznanie smutnejšie, ale o to silnejšie stvárnená rola prarodiča v podaní Milana Lasicu.
Matúš Trišč
Autor foto: Ctibor Bachratý