V rámci festivalu Symfónia umenia sa blíži jedinečná príležitosť pozrieť si bezplatne film o jednom z najvýznamnejších hudobných skladateľov a dirigentov všetkých čias – Gustavovi Mahlerovi.

Tento vizionár, ktorý predbehol svoju dobu, bol počas svojho života menej uznávaný a viac sa hodnotili jeho dirigentské schopnosti. Jeho hudobné dielo si však neskôr získalo srdcia vášnivých poslucháčov.


Gustav Mahler sa narodil v roku 1860 v českej obci Kalište, neďaleko Humpolca, do židovskej rodiny hovoriacej po nemecky. Jeho pôvod ho spájal s tromi skupinami – ako Čecha medzi Rakúšanmi, ako Rakúšana medzi Nemcami a ako Žida vo svete. Už od útleho detstva bol hudbou obklopený, počúval piesne v krčmách jeho otca, hudbu v kostoloch aj synagógach, a sprevádzali ho pochody vojenskej posádky v Jihlave.


Svoju dirigentskú kariéru začal v roku 1880 v Halle a neskôr pôsobil na mnohých koncertných a divadelných pódiách, vrátane Ľubľany, Olomouca, Prahy, Lipska a Budapešti. Jeho vlastná hudobná tvorba však v tej dobe narazila na výrazné odmietanie. Po premiére jeho prvej symfónie d-mol Titan v Budapešti sa o jeho hudbe písalo ako o „chorobnom hluku“ a „výplode nebezpečného kriminálnika“. Napriek tomu, že bol počas svojho života menej uznávaný, jeho symfonická hudba si po jeho smrti našla vášnivých poslucháčov. Mahlerovu hudbu dnes považujeme za jedno z najvýznamnejších diel v histórii symfonickej hudby.


V rámci festivalu Symfónia umenia bude mať verejnosť jedinečnú možnosť si pozrieť bezplatne film o živote a tvorbe tohto hudobného velikána. Snímok, ktorý bol v roku 1974 na filmovom festivale v Cannes nominovaný na Zlatú palmu, patrí medzi najkrajšie diela režiséra Kena Russella. Film zachytáva nielen Mahlerovo utrpenie ako nešťastného dieťaťa, ktoré zažívalo otcov hnev, ale aj jeho mladé roky ako hudobníka frustrovaného antisemitizmom, túžbu po konverzii na katolícku vieru a jeho vzťah so svojou manželkou, ktorú si nesmierne vážil. Zároveň odhaľuje jeho lásku a starostlivosť ako otca, ktorého zdolala smrť jedného z jeho detí.


Premietanie filmu o Gustavovi Mahlerovi sa uskutoční 7. septembra 2023 o 19:30 na amfiteátri v Ružinove. Vstup je bezplatný a všetci milovníci hudby a umenia sú srdečne pozvaní na túto jedinečnú udalosť.

Na filmové premietanie „Gustav Mahler“ je nutné si vopred spraviť bezplatnú rezerváciu miesta.

https://www.symfoniaumenia.sk/event-details/gustav-mahler-artkino?utm_campaign=8a5b1473-ca07-48e0-84b0-e76071c29c1f&utm_source=so&utm_medium=mail&cid=9c3ffe81-1200-4a39-bfda-15c06fd5db56

 

Zdroj: Symfónia umenia

Zdroj foto: Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno