Pozrite sa, ktoré inscenácie budú v hlavnom programe festivalu.

V jubilejnom 20. ročníku festivalu Nová dráma/New Drama 2024 vystúpi v rámci súťažného programu 10 profesionálnych divadiel zo Slovenska. Dramaturgická rada festivalu Nová dráma/New Drama 2024 v zložení teatrológov Divadelného ústavu Mareka Godoviča, Dárie Fojtíkovej Fehérovej a Diany Pavlačkovej navštevovala od vlaňajšieho roka divadelné premiéry a do súťažnej prehliadky najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy uvedených profesionálnymi divadlami na Slovensku v aktuálnej, resp. predchádzajúcej divadelnej sezóne, vybrala tie, ktoré na festivale zabojujú o Grand Prix:


Zoznam nominovaných inscenácií do hlavného programu 20. ročníka festivalu Nová dráma/New Drama 2024 (inscenácie sú zoradené abecedne podľa názvu):


 • Lenka Garajová: Amatéri
  (réžia: Šimon Ferstl)
  Divadlo Petra Mankoveckého

 

 

 

 • Édouard Louis – Barbora Chovancová, Martin Kubran: História istého násilia
  (réžia: Barbora Chovancová)
  Divadlo LUDUS

 

 • Miklós Forgács: Lilith

(réžia: Eduard Kudláč)


Mestské divadlo Žilina


 

 • Peter Mazalán: Piesne o mŕtvych deťoch/Kindertotenlieder
  (réžia a koncept: Peter Mazalán)

 

 • Tereza Krčálová, Romana Štorková Maliti, Iveta Ditte Jurčová, Slavka Civáňová: Pomlčka
  (réžia: Iveta Ditte Jurčová)
  Divadlo Andreja Bagara v Nitre

 

 

 

 • Alena Sabuchová – Lucia Mihálová: Šeptuchy
  (réžia: Mariana Luteránová)
  Spišské divadlo

Pri výbere inscenácií do hlavného programu je podľa teatrológa Mareka Godoviča dôležitá aktuálnosť a naliehavosť tém, ktoré boli spracované do originálneho celku invenčnou formou. „Hľadali sme posolstvá, ktoré veci nielen pomenujú, ale otvoria pre divákov a diváčky i nečakaný priestor pre reflexiu a osobné spracovanie, pretože pretlak problémov, ktoré prináša dnešná doba, je enormný,“ uvádza M. Godovič. 

Dramaturgická rada vyberala hlavný program z 80 inscenácií súčasnej drámy, dramatizácií vrátane autorských konceptov, ktoré vznikli v zriaďovaných i nezriaďovaných divadlách, a to naprieč celým Slovenskom s premiérou od 1. februára 2023 do 31. januára 2024. Súčasťou festivalu bude už tradične programová sekcia Focus, ktorá má priniesť koncentrovaný pohľad na súčasnú drámu vybranej zahraničnej krajiny. „Sekcia Focus bude tohto roku zameraná na drámu a divadlo z Turecka, ktoré chceme návštevníkom priblížiť prostredníctvom viacerých pripravovaných aktivít. Súčasnú tureckú drámu tak budú môcť nielen lepšie spoznať, ale aj porovnať so slovenskou,“ uviedla riaditeľka festivalu Vladislava Fekete. Zároveň pripomenula dôležitosť jubilejného ročníka festivalu, ktorý kontinuálne 20 rokov prináša nielen inšpirujúce slovenské inscenácie, ale predovšetkým divadelný dialóg, medzikultúrne témy a je mimoriadne dôležitou  platformou prezentácie slovenského divadla pre zahraničných odborníkov, nakoľko festival každoročne navštívi takmer 50 zahraničných hostí, vrátane patrónov festivalu, účastníkov medzinárodnej konferencie, projektu Focus a množstva ďalších návštevníkov, pre ktorých je stretnutie so slovenským divadlom mimoriadne inšpirujúce.

20.ročník festivalu Nová dráma/New Drama sa uskutoční v termíne 13. – 18. mája 2024. Programový tím nedávno informoval, že patronát nad jubilejným ročníkom prevezme nigérijský dramatik a laureát Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinka. 

 

Titulná foto: Šeptuchy, Spišské divadlo, Robert Tappert

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno