Kontrasty tanečných príbehov

Balet Slovenského národného divadla pozýva na krst vzácnej publikácie o vedúcom sólistovi Zoltánovi Nagyovi, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 9. novembra o 17.30 hod. v novej budove SND.

Kontrasty tanečných príbehov/Contrasts in Dance Stories je prvá monografia tohto druhu o slovenskom baletnom tanečníkovi z pera Lindy Nagyovej. Venuje sa výnimočnej kariére skvelého umelca označovaného aj ako „danseur noble“, ktorý počas 28 divadelných sezón v Balete SND stvárnil vyše 50 hlavných a sólových postáv klasického, neoklasického a moderného repertoáru.


V prvej časti publikácie autorka v rozhovoroch s umelcom prináša zaujímavosti o baletných inscenáciách, o stretnutiach s osobnosťami, akou bola napríklad Maja Plisecká, spomienky na účinkovanie s primabalerínou Augustou Herényiovou-Starostovou a ďalšími baletnými partnerkami, o prvom slovenskom choreografovi Jozefovi Zajkovi, o hudobných skladateľoch  Eugenovi Suchoňovi či Iljovi Zeljenkovi, scénografovi Ladislavovi Vychodilovi či kostýmovej výtvarníčke Ľudmile Pukyňovej a ďalších.


V druhej časti publikácie hovoria o Zoltánovi Nagyovi jeho kolegyne a kolegovia, ale aj študenti, keďže umelec dlhé roky pôsobil aj ako pedagóg. Vyzdvihujú, že drina a precíznosť, s ktorou pristupoval k štúdiu postáv i predstaveniam, neboli márne; že tento elegán s autoritou bol lákadlom pre divákov, ktorí „chodili do baletu na Zoltána Nagya“.


Publikácia, ktorá vychádza v slovenskom aj anglickom jazyku, je obohatená o dobové dokumenty aj o vyše sto vzácnych fotografií, z ktorých mnoho je zverejnených po prvý raz.


Krst publikácie Kontrasty tanečných príbehov vo štvrtok 9. novembra o 17.30 hod. v novej budove SND bude aj vzácnou príležitosťou stretnúť sa s legendami, bývalými sólistami Baletu SND, ktoré prídu Zoltána Nagya pozdraviť.

Vstup na krst publikácie je voľný.

 

Zdroj: redakciu informovala Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND

Video: mojakultura.sk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno