Ste zvláštny človek, pán Razumov. A predsa asi jediná bytosť, ktorá teraz môže osvetliť niečo z pozadia toho činu, pred ktorým sa s úctou skláňa celá ruská emigrácia. Tak dlho sa nikomu nepodarilo niečo také ako vám,“ hovorí Natália mužovi, ktorého obdivuje za jeho odvahu netušiac, že práve svojou zbabelosťou zapríčinil smrť jej brata.

Aj toto konštatovanie zaznie v hre anglického spisovateľa Josepha Conrada Pred očami Západu, podľa jeho románu chystá Činohra Slovenského národného divadla novú inscenáciu.


Kto to bol Joseph Conrad?


Keď porota Modern Library zložená z renomovaných kritikov a literátov zostavovala v roku 1998 zoznam najlepších po anglicky napísaných románov 20. storočia, najpočetnejšie zastúpeným autorom v tomto rebríčku nebol Hemingway, Joyce či Orwell. Bol to cudzinec, ba čo viac – cudzinec, ktorý do svojich dvadsiatich rokov nevedel povedať po anglicky prakticky nič a základy nového jazyka sa učil od jednoduchých námorníkov a rybárov, dozvedáme sa v bulletine k pripravovanej premiére Pred očami Západu.


Joseph Conrad je mimoriadne zaujímavou osobnosťou svojím osudom i ako literát. Narodil sa v roku 1857 v ukrajinskom meste Berdičev v rodine poľskej vlasteneckej šľachty s kritickým postojom k cárskemu Rusku. Za účasť v poľskom oslobodzovacom hnutí rodinu vyhnali na Sibír, čo ovplyvnilo zdravie rodičov a matka čoskoro zomiera na tuberkulózu. Po tom, čo v roku 1868 ruské úrady dovolili Conradovmu otcovi opustiť vyhnanstvo, rodina sa presunula do Krakova, kde o rok zomiera aj otec.


Mladý Joseph túži po slobode, po diaľavách… V roku 1874 ako sedemnásťročný opúšťa Poľsko a mieni sa prihlásiť na námornícku školu v chorvátskej Pule a stať sa členom rakúsko-uhorského obchodného loďstva. Nezískal však rakúske štátne občianstvo, a preto si zvolil klasické útočisko poľských emigrantov – Francúzsko. Ako námorník spoznáva svet, ale ešte stále ho neláka písanie, až kým nezakotví v Anglicku. Etabloval sa v umeleckých kruhoch, kde sa jeho priateľmi stali mnohí spisovatelia. Najvýznamnejší z nich bol John Galsworthy, neskorší laureát Nobelovej ceny za literatúru. Zhodou okolností s ním sa zoznámil na svojej azda poslednej plavbe na luxusnom osobnom kliperi Torrens, ktorý premával medzi Veľkou Britániou a Austráliou.

Pred očami Západu

Román Pred očami Západu dokončil Joseph Conrad v roku 1910 a mnohí ho označujú za reflexiu na Dostojevského rozpravu o zločine a treste. Je to príbeh mladého študenta Razumova, ktorý sa z Ruska dostáva so zvláštnym poslaním do komunity ruských emigrantov v Ženeve. Stretáva tu aj Natáliu, sestru spolužiaka, ktorého zradil. Ktorého sa bál ukryť po atentáte na nenávideného ministra vnútra a zo strachu o vlastný osud ho vydáva napospas smrti. Dielo je hlbokým ponorom do psychiky človeka; sme svedkami „tajných stretnutí“ a situácií, v ktorých každý podozrieva každého… s neúprosnou naliehavosťou aktuálnych otázok a tém: ako žiť čestne a zachovať si ľudskú dôstojnosť. 

Do Činohry SND vás pozývame na premiéru novej inscenácie inšpirovanej románom Jopsepha Conrada Pred očami Západu. Adaptáciu a réžiu má významný český tvorca

David Jařab, dramaturgiu Daniel Majling. Skvelé herecké obsadenie tvoria Daniel Fischer, Alexander Bárta, Jana Kovalčiková, Ján Gallovič, Ivana Kuxová, Richard Stanke, František Kovár a ako hosť Peter Ondrejička.

Premiéry sú 18. a 19. novembra 2023 v Štúdiu v novej budove SND.

 

Zdroj: Izabela Pažítková, tlačová tajomníčka SND

Autor foto: Vladimír Kiva Novotný

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno