Tridsiaty tretí ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina, ktorý sa uskutoční 22. – 27. apríla 2024 v Dome umenia Fatra, sprostredkuje žilinskému publiku opäť výnimočný umelecký zážitok z vybraných diel klasickej hudby. Tohoročný festival je venovaný 20. výročiu vstupu Slovenskej republiky do Európskej únie.

Počas šiestich koncertných večerov vystúpi dvanásť interpretov a interpretiek zo siedmich krajín (Taliansko, Spojené štáty americké, Chorvátsko, Veľká Británia, Česká republika, Francúzsko a Slovensko), z hosťujúcich telies Il Cuore Barocco, Janáčkova filharmónia Ostrava, Trio Incendio, Slovenská filharmónia a domáci Štátny komorný orchester Žilina. Návštevníci festivalu majú možnosť zažiť týždeň nabitý energiou mladých excelentných umelcov a umelkýň. Ich kariéra sa síce len začína, no všetci sú držiteľmi ocenení zo známych medzinárodných interpretačných súťaží a už teraz patria medzi popredných sólistov na súčasnej hudobnej scéne.


Aubree Oliverson. Foto: Nick Bayless

„Dvořákov husľový koncert som už v útlom veku s obľubou počúvala, teraz ho aj veľmi rada hrávam. Je plný kúzla, rytmu, ohňa a nádherných melódií a vďaka interakcii medzi sólovým partom a všetkými nástrojmi orchestra veľmi pripomína komornú hudbu. Veľmi sa teším, že budem môcť túto skladbu zahrať na takomto úžasnom festivale so skvelými umelcami,“ vraví oceňovaná americká huslistka, Aubree Oliverson, ktorá sa predstaví na otváracom koncerte festivalu (v pondelok 22. 4.) spolu s domácim Štátnym komorným orchestrom Žilina. Program spájajúci diela Ľudovíta Rajtera, Antonína Dvořáka a Franza Schuberta bude dirigovať víťaz prestížnej dirigentskej súťaže Donatelly Flick 2023, Nicolò Umberto Foron.

Festivalový utorok (23. 4.) ponúkne dva koncerty. Prvý (o 16:00) predstaví čerstvých víťazov súťaží študentov konzervatórií Slovenskej republiky za rok 2024 v kategóriách spev, akordeón, komorná hra, husle a klavír. Večer (o 19:00) bude patriť piesňovému recitálu z tvorby Giordaniho, Legrenziho, Donaudyho, Schuberta, Schneidera-Trnavského, Tostiho, Rossiniho a ďalších. Do poetiky piesne publikum zavedie víťaz 25. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského, chorvátsky tenorista Tomislav Jukić s klavírnym sprievodom vyhľadávanej sólo répétiteur Lany Bradić.


Tomislav Jukić

Koncert v stredu (24. 4.) ponúkne starú hudbu v podaní mladých slovenských umelcov. Najmladšia účastníčka festivalu Ajna Marosz povedala: „Som nesmierne poctená možnosťou vystúpiť na festivale Allegretto. Keďže som zo Žiliny, už dlhšiu dobu tento festival poznám a sledujem.“


Ajna Marosz

„Som rada, že si v Dome umenia Fatra zahrám po prvýkrát v spolupráci so súborom Il Cuore Barocco. Teším sa na pestrý barokový program, ktorý spolu predstavíme, obzvlášť na Telemannov koncert pre zobcovú a priečnu flautu, keďže je to jedno z mojich obľúbených barokových diel.“ Okrem toho zaznie aj Ouverture pre altovú flautu a sláčikové nástroje Christopha Graupnera a Telemannove Concerto polonois G dur.

Vo štvrtok (25. 4.) rozozvučí koncertnú sálu v Dome umenia Fatra Janáčkova filharmonie Ostrava. Víťaz Medzinárodnej Mahlerovej súťaže, dirigent Finnegan Downie Dear a laureátka Haydnovej súťaže vo Viedni, sopranistka Olivia Warburton z Veľkej Británie prinesú unikátne spojenie Wolfganga Amadea Mozarta a Gustava Mahlera. Mozartove koncertné árie vystrieda Mahlerova Štvrtá symfónia, ktorá bude na festivale Allegretto uvedená prvýkrát a ponúka plnohodnotný koncentrát skladateľovej poetiky a kompozičnej techniky.

Rok českej hudby si pripomíname aj na Allegrette. Predposledný deň festivalu (štvrtok 26. 4.) sa návštevníci môžu tešiť na komorný koncert českého súboru Trio Incendio, zastúpeného talentovanými českými hudobníkmi – Karolína Františová (klavír), Filip Zaykov (husle) a Vilém Petras (violončelo). Okrem toho, že ich koncerty sú oceňované pre vášeň, štýlovú čistotu a krásu zvuku, pozbierali niekoľko ocenení v Čechách aj v zahraničí. Špeciálne sú oceňovaní za interpretáciu diela Bohuslava Martinů, ktorého Klavírne trio č. 3 C dur zaznie aj v obnovenom Dome umenia Fatra.

33.ročník stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia Allegretto Žilina vyvrcholí v sobotu (27. 4.), záverečným koncertom v podaní Slovenskej filharmónie pod taktovkou mladého českého dirigenta, finalistu dirigentskej súťaže Donatella Flick LSO 2023, Jiřího Habarta.

Jiří Habart

Okrem Predohry B dur op. 101 Johanna Naponuka Hummela zaznie aj jeho Koncert pre fagot a orchester F dur, v podaní držiteľky hlavnej Ceny festivalu Allegretto Žilina 2023, fenomenálnej francúzskej fagotistky Sophie Dervaux. Finále festivalu sa bude niesť v znamení Symfónie č. 2 e mol op. 27 Sergeja Rachmaninova.

Sophie Dervaux.
Foto: Marco Borggreve

Hlavným organizátorom festivalu je Hudobné centrum – príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR v spolupráci so Štátnym komorným orchestrom Žilina a mestom Žilina. Viac informácií o programe nájdete na www.allegretto.sk.

Vstupenky na jednotlivé koncerty sú dostupné online na www.skozilina.sk, alebo v pokladnici ŠKO Žilina, Dolný val 47, Žilina. Po – Pi od 8:00 do 18:00 a hodinu pred koncertom. Objednávky zasielajte na: vstupenky@skozilina.sk

V ponuke je aj abonentka platná na všetky koncerty festivalu za výhodných 35 Eur (zľavnená cena pre študentov, dôchodcov, ZŤP je 25 Eur) v limitovanom počte.

 

Zdroj: TS Zuzana Meleková, PR manažérka, Hudobné centrum

Titulná foto: Ovidiu Matiu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno