Veľkonočný koncert Slovenskej filharmónie na Kvetnú nedeľu

Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna zaznie v Katedrále sv. Martina už túto nedeľu.

Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú aj v 75. sezóne Veľkonočný koncert  na Kvetnú nedeľu, 24. marca 2024. Uskutoční sa v Katedrále sv. Martina o 15.00 v rámci cyklu Hudba v chrámoch. Na programe je dielo Josepha Haydna, ktoré už tradične zaznieva v predveľkonočnom období v Bratislave –  Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži.


Haydn začal komponovať dielo v roku 1785 na podnet predstaveného katedrály Santa Cueva v juhošpanielskom meste Cádize, ktorý ho požiadal, aby napísal hudbu na „sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži“. V cádizskom kostole bolo zvykom uviesť každoročne v predveľkonočnom období jedno oratórium. Na pravé poludnie sa všetky dvere zatvorili a zaznela hudba. Po predohre vystúpil biskup na kazateľnicu, vyslovil prvé zo siedmich slov Božieho Syna a rozjímal nad ním. Keď skončil, zostúpil z kazateľnice a pred oltárom sa vrhol na kolená. Táto pauza bola vyplnená hudbou. Následne biskup ešte šesťkrát vystúpil na kazateľnicu a na konci každého rozjímania zaznel do ticha orchester. Už počas Haydnovho života sa stal tento opus jedným z jeho najslávnejších diel.


Zdroj: redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


Titulná foto: Ján Lukáš


 

1 KOMENTÁR

  1. 27. marca 2o24 … 19.oo h. … SKO … Dom umenia Slovenskej filharmónie Piešťany … J. Haydn: Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži … umelecké slovo: Štefan Bučko

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno