Tu a tam: Čo som videl cestou je názov výstavy, ktorú otvorili v stredu 13.3. o 18:00 h  v Galérii Starý Avion na Americkom námestí 1 v Bratislave. Prezentuje maľby výtvarníka a zároveň vodiča bratislavských električiek Mareka Antoniaciho. Výstava potrvá do 5. 4. 2024.

Výtvarník, grafik a zároveň vodič električky. Na pohľad nereálne spojenie, no Marek Tony Antoniaci je dôkazom, že práve cesty môžu byť veľkou inšpiráciou pre umelecké vyjadrenie. Antoniaci pozoruje Bratislavu spoza riadiaceho panelu električky už vyše desať rokov.


Autor Marek Antoniaci

Prácu v bratislavskom Dopravnom podniku prepojil so svojím hobby – výtvarným umením, ktorému sa venuje už od mladosti. „Vo svojej tvorbe využívam obmedzený počet farebných odtieňov a zameriavam sa na jedinečnú kompozíciu daného miesta a hru svetla s tieňom. Nepopieram technickú infraštruktúru, pretože je súčasťou charakteru krajiny, ulice, verejného priestoru,” opisuje svoje diela Marek Antoniaci, ktorý využíva najmä techniku maľby na plátno a sololitové dosky.


Družba (Bratislava) 2023. Autor: Marek Antoniaci, akryl na plátne

Témou jeho tvorby je vzťah k mestu i vidieku, príroda, cestovanie, najmä vlakom alebo na bicykli. Okrem rodnej Bratislavy hľadá inšpirácie v Štiavnických vrchoch, na Honte, Gemeri, Novohrade a v slovensko-maďarskom pohraničí.


Výstava v Galérii Starý Avion v Bratislave je prvou autorskou výstavou Mareka Antoniaciho. Nie je to náhoda. Markovým obľúbeným objektom stvárnenia je aj samotný obytný dom Avion, v ktorom sa nachádza galéria.


Španie Pole, malá dedinka na Gemeri (vidiek). Autor: Marek Antoniaci akryl na plátne

„Markova tvorba ma zaujala na prvý pohľad. Je vyzretá, originálna, výrazná a zapamätateľná. Miesta, ktoré stvárňuje sú nám dobre známe, sú rozpoznateľné, okamžite k nim môžeme inklinovať, lebo aj nám sa k nim viažu spomienky. Marek ich však oslobodzuje od klasickej podoby, realitu posúva do inej dimenzie, ktorou nás na jednej strane stále drží pri zemi, na druhej strane hovorí, že to čo vidíme, má aj svoju skrytú podobu. Pre tento zámer využíva tvarovú zjednodušenosť a redukovanú farebnosť. To všetko vytvára silný dojem,“ približuje Antoniaciho tvorbu riaditeľka Galérie Starý Avion Jana Chrappová.

Antoniaci je zamestnancom Dopravného podniku Bratislava, kde okrem toho, že je vodičom električky pracuje súčasne na pozícii grafika a je zodpovedný za časť informačných materiálov. Napriek tomu, že nie je profesionálny výtvarník, jeho tvorba sa stretáva s pozitívnou odbornou spätnou väzbou.

Vystavoval v Národnom osvetovom centre v rámci súťaže Výtvarné spektrum (2023) a v krajskom kole získal cenu za celú kolekciu. Z celoštátneho kola v Leviciach si odniesol ocenenie za kolekciu dvoch obrazov, z ktorých sa jedno ocitlo aj na obálke kurátorského katalógu k podujatiu. Aj v tomto roku sa tvorba Mareka Antoniaciho objaví na výstave Výtvarné spektrum. Na jeseň bude mať autor aj výstavu v Modre.  

Výstavu obrazov Mareka Antoniaciho si môžu návštevníci Galérie Starý Avion pozrieť denne okrem nedele v pondelky, stredy, piatky a soboty od 10 do 14 h a v utorky a štvrtky od 16 do 19 h.

Pripravené sú aj stretnutia s autorom:

16.3. 11:00 – 15:00 h

19.3. 14:00 – 17:00 h

22.3. 14:00 – 17:00 h

 5.4. 15:00 – 19:00 h

Zdroj: Markéta Plichtová, PR manažérka

Titulná foto: Lučenec (mesto) 2023. Autor: Marek Antoniaci akryl na plátne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno