Lukáš Oravec Orchestra prináša hudbu plnú farieb a energie

Trubkár Lukáš Oravec vydáva v poradí už tretí album medzinárodného jazzového orchestra s názvom BIG CITY MOODS.

V 14 člennom zoskupení účinkujú najlepší hudobníci z Česka, Maďarska, USA, Nemecka a Slovenska. Nahrávanie sa uskutočnilo v štúdiu Orlí v Brne. Orchester predstavil sedem autorských skladieb členov orchestra. Významným aranžérskym vkladom prispel nemecký kontrabasista Pavel Klimashevski, pod ktorého taktovkou orchester funguje už od svojho založenia. Na albume spolupracovali domáci aranžéri a skladatelia ako Martin Uherek Lukáš Oravec, Tomáš Baroš a Ľudovít Kotlár. Účinkujú: Gráf Ádám, Miroslav Nováček, Andy Middleton, Pavel Klimashevsky, Marek Kotača, Luboš Soukup, Pavel Zlámal, Lukáš Oravec, Petr Hnětkovský, Štěpán Janoušek, Michal Motýľ, Marián Ševčík, Ľudovít Kotlár a Tomáš Baroš.


Lukáš Oravec Orchestra – medzinárodné zloženie, obľuba u poslucháčov a hudobnými publicistami potvrdená svetová úroveň. To je Lukáš Oravec Orchestra, big band slovenského trumpetistu a skladateľa Lukáša Oravca, ktorý získal hneď za svoj debutový album Light of Blue prestížnu cenu Radio_Head Award za najlepšiu jazzovú platňu roka. Lukáš Oravec si už pred založením vlastného big bandu vybudoval silné meno nielen na česko-slovenskej, ale aj európskej scéne. Zaujal vlastným kvintetom, do ktorého si pozýval špeciálnych hostí svetového renomé, okrem iného klaviristu Aarona Goldberga a Dannyho Grisetta alebo saxofonistu Boba Mintzera a Waynea Escofferyho. Kapela Lukáš Oravec Orchestra vznikla v roku 2018. „Myšlienku založiť vlastný orchester som niekde v podvedomí nosil dlho, ale nikdy predtým nenastala taká situácia, že by som mal okolo seba dostatok hráčov na úrovni, ktorá by ma uspokojovala. Avšak jedného dňa som si v Brne uvedomil, že vďaka Janáčkovej akadémii múzických umení už takých muzikantov okolo seba mám,“ hodnotí kapelník vznik kapely. Výsledok Oravcovho prezrenia?

Foto: Michal Sýkora

Moderný európsky big band, o ktorého tvorbe sa napríklad publicista Ján Hocek vyjadril ako o „hudbe plnej farieb a energie, hutných i kvetnatých sadzieb, vynaliezavo frázovaných, premenlivej dynamiky, výraziva i hustoty matérie a mnohokrát strhujúcich sól, a to aj v baladách. V štrnásťčlennom zoskupení účinkujú poprední hudobníci z Česka, Slovenska, Nemecka, Maďarska a USA.“


 

Redakciu informovala: Daniela Juhásová


Titulná foto:  Rudolf Baranovič

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno