Vedenie SND na čele s Matejom Drličkom je prvé vedenie Slovenského národného divadla, ktoré po 65 rokoch spúšťa komplexnú rekonštrukciu budovy Umelecko-dekoračných dielní na Mliekarenskej ulici, ktorej hlavným cieľom sú energetické úspory. SND sa podarilo na tieto účely získať finančné prostriedky z Plánu obnovy a odolnosti. Projekt bude ukončený v decembri 2025.

Umelecko-dekoračné dielne SND, ktoré vyrábajú kompletné výpravy pre všetky inscenácie, boli slávnostne otvorené v roku 1959 vďaka významnej osobnosti slovenského divadla, scénografovi, výtvarníkovi a architektovi Ladislavovi Vychodilovi. Združujú všetky druhy umeleckých remesiel od stolárov, zámočníkov či konštruktérov, cez maliarov, kašírnikov, krajčírov a obuvníkov až po vlásenkárov, modistov či patinérov a ďalších. Mnohé z týchto profesií sú veľmi vzácne, pretože na Slovensku v súčasnosti už nie je možné sa vyučiť v ich odboroch.


Budova divadelných dielní od svojho otvorenia neprešla okrem výmeny okien žiadnou významnou rekonštrukciou. Vedenie SND na čele s Matejom Drličkom si hneď po svojom nástupe v roku 2021 určilo rekonštrukciu dielní ako jednu z priorít. Dalo si vypracovať energetický audit budovy, pripravilo pasportizáciu existujúceho stavu a tiež štúdiu uskutočniteľnosti možnej rekonštrukcie.


V lete 2022 SND podalo žiadosť o získanie finančných prostriedkov vo výzve Ministerstva dopravy SR na obnovu  budov v rámci európskeho Plánu obnovy a odolnosti. V tejto výzve bolo SND na jeseň 2023 úspešné. V januári tohto roka v zmysle podmienok výzvy ukončilo aj výberové konanie na zhotoviteľa realizačnej dokumentácie a zhotoviteľa stavby a v marci 2024 podpísalo s Ministerstvom dopravy SR zmluvu o poskytnutí príspevkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Zákazka má hodnotu presahujúcu 7 miliónov eur.


„Vzhľadom na to, že na rekonštrukciu čerpáme európske verejné zdroje, ide o komplexný a administratívne mimoriadne náročný proces, ktorý podlieha prísnej kontrole. Tento proces nás, samozrejme, veľmi zamestnáva, ale má absolútnu prioritu, pretože Umelecko-dekoračné dielne SND sú dôležitou súčasťou divadla a ich budova už bola v žalostnom stave. Súčasťou podmienok získania prostriedkov je, že rekonštrukcia musí byť hotová a stavba skolaudovaná do konca roka 2025,“ hovorí ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák.


Počas letných prázdnin sa Umelecko-dekoračné dielne presťahujú do náhradných priestorov, v ktorých bude prebiehať výroba najbližšie mesiace. Výsledkom rekonštrukcie bude významná energetická úspora, ale aj moderné a komfortné priestory a dôstojné podmienky pre viac ako stovku remeselníkov pracujúcich v Umelecko-dekoračných dielňach SND.

Zdroj: TS Jana Alexová, PR manažérka SND

Foto: Čierne diery Matej Hakár

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno