Zomrel český herec a spevák Josef Laufer

Vo veku 84 rokov zomrel český herec a spevák Josef Laufer. Jeho pamätnou pesničkou ostane veľký hit Sbohem lásko, já jedu dál.

Posledné štyri roky svojho života strávil český spevák, herec, scenárista, režisér, tlmočník, moderátor a textár v kóme po tom, ako mu počas operácie zlyhalo srdce. Potvrdila to jeho dcéra, o smutnej správe informoval český portál tn.cz.


Po komplikáciách spôsobených operáciou srdcovej chlopne v marci 2020 skončil v kóme. Po štyroch mesiacoch sa čiastočne prebral a jeho rodina verila, že sa nakoniec z umelého spánku preberie, no nestalo sa tak.


Josef Laufer sa narodil 11. augusta 1939 vo Francúzsku. Jeho otcom bol lekár Maxim Laufer, ktorý mal židovské korene a v roku 1936 odišiel do Španielska bojovať po boku republikánov v španielskej občianskej vojne ako člen medzinárodných brigád proti Francovým pučistom. Tam sa oženil so zdravotnou sestrou Edelmiro Perez de Montañez. Ich prvý syn Josef sa narodil vo Francúzsku. V roku 1939 rodina odišla do Anglicka, kde otec pracoval ako vojenský lekár pre Royal Air Force. O pár rokov neskôr odišiel Maxim Laufer s manželkou a deťmi do vlasti, Československa, od roku 1950 žil v Prahe, kde pôsobil ako detský ortopéd. Jeho prvý syn Josef Laufer sa vyučil v TESLA vo Vrchlabí a potom pracoval v Prahe. Počas vojenskej služby začal účinkovať v divadle v amatérskom divadelnom krúžku a  venoval sa najmä pantomíme. Po vojenčine hosťoval v pražskom Divadle ABC a pracoval ako prekladateľ do španielčiny.


Študoval na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe (DAMU). Počas štúdia založil pantomimickú skupinu RADAR. V tomto období sa začala jeho umelecká kariéra účinkovaním v divadle, filme a televízii, pôsobil tiež ako aj ako spevák a zabávač. Okrem iného získal jednu z hlavných úloh v československom muzikáli Gentlemani. Od konca 60. rokov vystupoval v domácich i zahraničných zábavných reláciách a nahral niekoľko platní. S vlastnou kapelou Golem absolvoval turné po východnej a západnej Európe.


Pôsobil aj ako scenárista a režisér pre televíziu. V 80. rokoch hral hlavnú úlohu Egona Erwina Kischa v televíznom seriáli Tržiště senzací, ktorý nemecká televízia uvádzala pod názvom Trh senzácií. Laufer vystupoval aj v pražskom divadle Semafor.

Josef Laufer bol od roku 1969 ženatý s kostýmovou výtvarníčkou Irenou Greifovou.

 

Spracovala redakcia mojakultura.sk

Foto: Wikipedia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno