Mladých umelcov budú v koncertnom programe striedať skúsení speváci novo vzniknutého zboru CANTICA ISTROPOLITANA. Vedie ho etablovaný dirigent a zbormajster Adrian Kokoš, ktorý túto činnosť nevníma ako prácu, ale ako poslanie.

Koncert nazvaný príznačne pre mesiac máj – Z lásky, prinesie poslucháčom program, ktorý je zostavený z diel slovenskej a svetovej zborovej tvorby. Repertoár, ktorý na ňom zaznie, poukazuje na jedinečnosť zborového spevu, ktorý má na Slovensku, samozrejme, aj v Bratislave, bohatú tradíciu. „Je mojou milou povinnosťou pripomínať toto vznešené vokálne umenie. Všeobecne, naše krásne Slovensko je krajina, kde sú tradície zborového spievania veľmi prítomné a našťastie, ešte stále živé. Veď keď si zoberieme náš folklór, koľko rôznych krojov máme len v jednom kraji. Kultúrne bohatstvo na Slovensku, kde patrí aj zborový spev treba podporovať a naďalej živiť,“ hovorí pre náš portál dirigent a zbormajster Adrian Kokoš.


Zborové spievanie už však podľa neho nemá také pevné miesto v spoločnosti ako to bolo v minulosti, kedy zbory pôsobili na školách, v rôznych závodoch atď. Fungovanie dnešnej spoločnosti sa zmenilo, no treba naďalej na toto vokálne umenie poukazovať, aj napríklad takým “láskavým” koncertom ktorý bude 19.mája v Koncertnej sále Klarisky. Na koncerte vystúpia dva zbory – CANTICA ISTROPOLITANA a renomovaný Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu, ktorý si v aktuálnej koncertnej sezóne pripomína 70 rokov od svojho založenia. V ich podaní si poslucháči môžu vypočuť aj jedinečnú A Little Jazz Mass, či temperamentné slovenské ľudové piesne.


Kokoš prevzal pred rokmi Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu. Rozhlasový zbor v januári 2004 musel nanovo zakladať a dnes je rád, že zbor pod jeho umeleckým vedením v tejto koncertnej sezóne oslávil 70 rokov. Slávnostný koncert k oslave výročia bol odvysielaný na RTVS DVOJKE 1. apríla 2024. TV záznam slávnostného koncertu je zaradený na jedinečný medzinárodný festival ZLATÁ PRAHA, prezentujúci najlepšie televízne, hudobné a tanečné programy a filmy všetkých žánrov. „Samozrejme, rozhlasové začiatky boli náročné. Bol som vtedy ešte poslucháčom tretieho ročníka VŠMU, bolo to neurčité, nik nevedel ako a či sa mi to podarí – nadviazať na takú bohatú tradíciu tohto zboru. No ja som veľmi chcel a podarilo sa, vtedy bolo dôležité mať pri sebe ľudí, ktorí vás podporujú a sú prajní … a vlastne, takých ľudí potrebujete mať pri sebe stále. Mám to šťastie, no svoj umelecký ktedit si musím budovať sám – poctivá práca, profesionalita a ľudskosť, to sú moje domény bez ktorých nedokážem tvoriť.“


Mladých umelcov budú v koncertnom programe striedať skúsení speváci novo vzniknutého zboru CANTICA ISTROPOLITANA, ktorý nie je na hudobnej scéne nováčikom. Ako pre náš portál vysvetlil Adrian Kokoš, vznikol ešte v roku 1991 a v krátkom čase dosiahol vysokú úroveň v interpretácii sakrálnej a svetskej hudby 16., 17. a 18. storočia. Účinkoval na mnohých scénických a koncertných operných predstaveniach, väčšinou v zahraničí, napríklad Don Giovanni (Schönbrunn Viedeň), Figarova svadba (Viedeň), Trubadúr (Neunkirchen, Graz- Rakúsko), nahral niekoľko operných titulov na CD. So zborom spolupracovali mnohí významní svetovo uznávaní dirigenti, sólisti a režiséri. Od roku 1993 zbor pravidelne účinkoval v Štátnom divadle Cottbus (Nemecko) a to v operných inscenáciách najmä Wagnerových opier – Lohengrin, Tannhäuser, Blúdiaci Holanďan, Majstri speváci z Norimbergu, Súmrak bohov a ďalších.


Po niekoľkoročnej prestávke zbor v novom obsadení znova nastupuje na hudobnú scénu, aby nadviazal na svoju bohatú históriu. 19.mája na koncerte v bratislavských Klariskách sa novo obsadený zbor predstaví sakrálnym programom, ale i ľudovými piesňami. Zbor CANTICA ISTROPOLITANA začal v apríli 2024 oficiálne spolupracovať s CULTUS Ružinov, a.s. „Veľmi sa z tejto spolupráce tešíme a sme vďační, že môžeme byť súčasťou takej etablovanej kultúrnej inštitúcie. Okrem ďalších umeleckých zoskupení, ktoré pôsobia v CULTUSE Ružinov sme radi, že môžeme zdieľať doslova jednu chodbu, kde máme skúšobňu, aj so známym komorným orchestrom CAPPELLA ISTROPOLITANA, s ktorým si určite v budúcnosti radi zaspievame. Nevnímam to ako prácu, je to mojím poslaním“.

Okrem zborovej svetovej klasiky, zaspievajú aj naše tradičné ľudové spevy, ktoré majstrovsky zhudobnili velikáni slovenskej hudobnej moderny ako sú Eugen Suchoň, či Alexander Moyzes. V podaní obidvoch zborov na záver odznie už kultová pieseň Aká si mi krásna.

V repertoári zborov nechýbajú svetové mená klasickej hudby, ale zastúpená je aj slovenská hudobná kultúra. Zaujímalo nás, či v dnešnej dobe zbormajster má k dispozícii súčasný repertoár, ktorý by bol vhodný pre vokálne telesá. Adrian Kokoš hovorí: „Som aktívnym umelcom už 20 rokov, s rozhlasovým zborom a Symfonickým orchestrom SRo som uviedol množstvo svetových premiér a nahral hudbu k mnohým filmom, rozhlasovým hrám, či rozprávkam. Boli to všetko spolupráce s mnohými hudobnými skladateľmi, takže vyberať máme z čoho. No nie každý ovláda aj to zborové, alebo vokálne umenie. Myslím si, že v minulosti, a nie tak dávnej, boli skladatelia, ktorí dokonale rozumeli zborovej partitúre. Komponovať pre zbory je stále veľkou výzvou pre každého hudobného skladateľa. A preto buďme prirodzení a zrozumiteľní v hudbe – aby sme mali pocit, že sme boli “vypočutí”, tak tvorme, komponujme a spievajme.“

Marianna Prievozníková Geleneky, Adrian Kokoš.

Hosťom májového koncertu bude sopranistka Marianna Prievozníková Geleneky, s ktorou dirigent spolupracuje už niekoľko rokov. Podotýka, že každá spolupráca s dobrým sólistom je pre zbor veľkou inšpiráciou a je prirodzené, že speváci chcú podať ten najlepší výkon. „S Mariannou spolupracujem už veľa rokov, v Slovenskom rozhlase sme okrem koncertných vystúpení, nahrali aj viacero hudobných titulov. Je výbornou sopranistkou a dobrým človekom a to je pre mňa najviac. Aj preto je to naše umelecké puto stále silne zopnuté.“

Pri interpretácii so sólistom zbor uspôsobuje výraz a dynamiku, čo vychádza zo samotného diela. Dirigent spresňuje, že sú kompozície, ktoré sólový hlas prirodzene “utopia” v partitúre. Musí teda už pri štúdiu diela vedieť o miestach, kde bude treba sólistovi pomôcť a citlivo mu nechať priestor. „Samozrejme závisí aj od toho, akého máte interpreta, s akým hlasovým fondom disponuje. No dôležité je, aby sme všetci jednotne zneli a peknou interpretáciou potešili všetkých, ktorí nás počúvajú“.

Na májovom koncerte peknou hudbou a spevom spájame generácie. „Láska je hlavným leitmotívom celého koncertu, ktorý chceme venovať nášmu vzácnemu publiku,“ uzatvára dirigent a zbormajster Adrian Kokoš.

Program koncertu Z lásky:

Ondrej Francisci: Zdravica

Bob  Chilcott:  A Little Jazz Mass

Francis Poulenc: Ave Verum

Wolfgang Amadeus Mozart: Laudate Dominum

Giovanni Battista Pergolesi: Amen

Arnošt F. Tovačovský: Otče Náš

Oskar Rózsa: Z lásky

Benjaminas Gorbulskis: Tanec leta

Alexander Moyzes: Milá moja, Ej, zalužicky poľo

Eugen Suchoň: Bodaj by vás, vy mládenci

Alexander Moyzes: Trávnice

Eugen Suchoň: Slovenské ľudové piesne

Eugen Suchoň: Aká si mi krásna

Účinkujú:

CANTICA ISTROPOLITANA

DETSKÝ A DIEVČENSKÝ SPEVÁCKY ZBOR SLOVENSKÉHO ROZHLASU

Marianna Prievozníková Geleneky, soprán

Denisa Hložek, klavír

Maroš Klátik, klavír

ADRIAN KOKOŠ, dirigent

 

Spracovala: Zuzana Vachová

Foto: RTVS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno