Pop operné trio La Gioia oslávilo v minulom roku už desiaty rok na hudobnej scéne. Už v pondelok 9. decembra ich môžete počuť na koncerte so špeciálnym hosťom.


Aktuálny držiteľ Zlatej platne za predaj CD albumu Best of Československé pripravuje Vianočný koncert s populárnou českou opernou divou Evou Urbanovou v bratislavskom Istropolise 9. decembra 2019. Eva Urbanová sa predstaví v trochu netradičnej polohe – zaspieva totiž svoje obľúbené rockové pesničky.


Matej Vaník, Peter Ševčík a Peter Ďurovec tvoria hudobné zoskupenie, ktoré má za desať rokov účinkovania na konte 7 albumov a stovky úspešných koncertov doma na Slovensku a v zahraničí. Len pred pár dňami sa vrátila La Gioia z Kuvajtu, kde odohrali koncert, potešili prítomných cédečkami.
Prvopočiatky vzniku La Gioia sa datujú do roku 2006, kedy Peter Ševčík, objavil na hudobnej scéne skupinu Il Divo. Práve táto formácia podnietila vznik La Gioia. „Traja operní speváci a jeden spevák populárnych piesní bolo to, čo dalo nápad, aby som oslovil Petra Ďurovca, ďalšieho operného speváka, a ten zase poznal a oslovil Mateja Vaníka, speváka popových piesní. Trvalo to ďalšie dva roky a pop operné trio La Gioia bolo na svete. Dvaja operní a jeden popový spevák, dvaja barytóni a jeden tenor sme sa stali pop operným triom La Gioia. Začali sme teda upravovať známe populárne piesne a spievať ich operným štýlom. Chceli sme operu vyniesť von na ulicu a niečo z ulice priniesť do sveta opery. Keďže sme nechceli byť iba vernou kópiou Il Divo, začali sme prerábať známe slovenské a české populárne piesne, čo sa stretlo s nesmiernym záujmom, a tak sme sa vybrali vlastnou cestou. Začiatky výberu boli veľmi ťažké,“  spomína Peter Ševčík a pokračuje: „Nevedeli sme, aký repertoár máme zvoliť, ktoré piesne budú vhodné k prespievaniu a hlavne, ktoré skladby sa budú poslucháčom páčiť. Po dlhom počúvaní pôvodných skladieb a dôkladnom výbere sme ako prvú skladbu vybrali pieseň od Dalibora Jandu s názvom Oheň, voda, vítr. Oslovili sme nášho dobrého kamaráta Marca Sequenziu, pôvodom z Talianska, aby nám napísal libreto – teda text k tejto piesni. Z tejto jednej spolupráce sa rozvinula dlhodobá a on sa stal, až do svojej nedávnej smrti, našim dvorným textárom talianskych textov. Skladbu nanovo zaranžoval do orchestrálnej podoby Matej Vaník, ktorý je zároveň aj skladateľ, a naša prvá pieseň s názvom Ti Cerco (v preklade z taliančiny Hľadám ťa) bola na svete.“


Kapela ťahá spolu jedenásty rok a zmeny neplánujú, trojica si rozumie a držia sa hesla „nemeň víťaznú zostavu. Roky sú veľmi inšpiratívne, poznávacie a tvorivé. Spoznali množstvo ľudí, samých seba, spoznali svoje hranice. Vytvorili na Slovensku známu veličinu pod názvom pop opera, ktorá sa udomácnila a ľudia ju registrujú. Trio La Gioia zanechalo ľuďom sedem albumov a priblížili operu tým, ktorí ju doposiaľ nemali možnosť počuť alebo ju vytesnili zo života. Nechali sa inšpirovať osobnosťami hudobného sveta a túto inšpiráciu preniesli aj do piesní a zároveň inšpirovali mnohých, aby neuzatvárali operu iba do operných domov. Veria že desaťročný vzťah publikum-umelec, umelec-publikum je naozaj úprimný, vzájomný a hlavne nerozlučný.
Doslova pred pár dňami ich zastihla príjemná správa, že ich CD Best of Československé získalo za predaj Zlatú platňu. Radostná správa pred vianočným koncertom. Najnovšie CD Best of Československé, už zlaté, je kompilácia najznámejších hitov ale aj úplných noviniek. Už z názvu vyplýva, že ide o najväčšie české a slovenské hity ako Oheň, voda, vítr od Dalibora Jandu, Atlantída od Mekyho Žbirku, Pár přátel od Michala Davida, Psi sa bránia útokom od Petra Nagya a Joža Ráža a mnohé ďalšie. Album je obohatený aj viacerými novinkami od Karola Duchoňa či Karla Gotta.


Anna Olvecká – PR manager Vianočného koncertu La Gioia
Foto: Archív La Gioia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno