Krátko pred Veľkou nocou streamovacia služba FOX Nation a režisér Martin Scorsese oznámili, že spolu pripravujú osemdielnu dokumentárnu drámu s názvom Martin Scorsese Presents: THE SAINTS.

Miniséria má zachytiť životy ôsmich svätých, ktorí svoj život zasvätili viere, aj keď si počas neho prešli najrôznejšími útrapami a zomreli mučeníckou smrťou. Séria má v hodinových epizódach zobraziť životy svätíc a svätcov, ako Jana z Arku, František z Assisi, Ján Krstiteľ, Svätý Tomáš Becket, Mária Magdaléna, Svätý Mojžiš Etiópsky, Svätý Sebastián a Svätý Maximilián Kolbe. 


Oscarový režisér Martin Scorsese (Vrahovia mesiaca kvetov) bude v novom projekte rozprávačom a moderátorom, zároveň sa však na tvorbe podieľa ako výkonný producent. 


„Väčšinu svojho života som žil s príbehmi svätých, premýšľal som o ich slovách a skutkoch, predstavoval som si svety, ktoré obývali, rozhodnutia, ktorým čelili, príklady, ktoré dali. Sú to príbehy ôsmich veľmi odlišných mužov a žien, z ktorých každý žije v úplne odlišnom období a snaží sa nasledovať cestu lásky, ktorú zjavili Ježišove slová v evanjeliách. Som nadšený, že tento projekt prebieha a že spolupracujem s toľkými dôveryhodnými a talentovanými spolupracovníkmi,” uviedol Scorsese vo svojom stanovisku. 


Prvé štyri časti Fox Nation uvedie 16. novembra 2024, druhú polovicu série následne v máji 2025. Za scenárom seriálu stojí Kent Jones, ktorý so Scorsesem spolupracoval už na dokumente o Soche slobody Lady by the Sea: The Statue of Liberty (2004). Na režisérsku stoličku si sadla Elizabeth Chomko.


V januári tohto roku Scorsese oznámil aj svoju pripravovanú adaptáciu knihy A Life of Jesus od japonského katolíckeho spisovateľa Shūsaku Enda. Známy režisér si touto snímkou kladie za cieľ odstrániť negatíva spojené s organizovaným náboženstvom. 

Shūsaku Endō je tiež autorom predlohy Scorseseho filmu Mlčanie (2016) o jezuitských misionároch v Japonsku počas prenasledovania kresťanov v 17. storočí. 81 ročný režisér je známy nielen vďaka svojim legendárnym gangsterským veľkofilmom, ako Mafiáni (1990) či Kasíno (1995), ale aj svojou tvorbou s náboženskou tematikou, v ktorej často rieši svoj komplikovaný vzťah ku katolíckej viere. Otázky konzervativizmu a viery prenikali už do jeho raných filmov, napríklad v snímke Kto mi to klope na dvere? (1967), v ktorom konzervatívna výchova kazí vzťah dvom mladým ľuďom. 

V roku 1988 režisér nakrútil kontroverzný historický film Posledné pokušenie Krista, v ktorom zobrazil alternatívnu verziu najznámejšieho biblického príbehu. Snímka, v ktorej Ježiš Kristus spochybňuje svoje božstvo v minulosti vyvolala vlnu odporu a protestov zo strany katolíckej cirkvi v Amerike. Spracoval Matúš Trišč

Zdroj foto: Wikimedia Commons

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno