Prihlasovanie do súťaže KAMERA 2019 je spustené!

Asociácia slovenských kameramanov (ASK), ktorá už po deviaty raz vyhlasuje súťaž o najlepší kameramanský výkon, spustila prihlasovanie vo všetkých kategóriách.


Tvorcovia môžu prihlasovať diela, ktoré vznikli za ostatné dva roky v rámci hranej filmovej tvorby, dokumentov, televíznych seriálov, krátkych filmov, reklám a videoklipov ako aj študentskej tvorby do 30. septembra 2019. Cieľom tvorivej súťaže, ktorá sa koná raz za dva roky, je podporiť a motivovať zvyšovanie kvality profesie kameramana a prispieť tak k zvyšovaniu celkovej profesionálnej úrovne audiovizuálnej tvorby na Slovensku. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 27. novembra 2019 v Kine Lumière.„Ocenenie má za úlohu zviditeľniť tých najlepších kameramanov a kameramanky, pričom ideme naprieč generačným spektrom, na veku nezáleží. Dostupnosť nových digitálnych technológií zdemokratizovala prístup aj mladým tvorcom, a to tak pri artových, ako aj komerčných projektoch. A to súvisí aj so stúpajúcou tendenciou celého filmového priemyslu na Slovensku,“ povedal prezident ASK, kameraman Lukáš Teren.


Pozrite si mimoriadne vydarený, vtipný spot o diskusii dvoch kameramanov z roku 2018:


O čom sa rozprávajú dvaja kameramani pri káve?

O čom sa rozprávajú dvaja kameramani pri káve?Neviete? Pozrite si krátky film, ktorým sa začínala Kamera 2017. Hrajú v ňom dvaja kameramani Juraj Galvánek, Ján Ďuriš a zmätenú čašníčku hrá Marta Maťová. Réžia: Lukáš Teren, ASKKamera: Maroš Majo Žilinčan, ASKScenár: Lukáš Teren a Majo ŽilinčanStrih: Michal Kondrla, ASFSArchitekt: Ema TerenZvuk: Tomáš KošjarProdukcia: Martina AgricolovaOstrič: Pavel Pali WolfAsistent kamery: Marek Skurka, reproduction s.r.o. Svetlá: Rasťo Kokos Jánošík, Shining s.r.oGrip: Mario Tardik, Moving GripObrazová postprodukcia: Peter Košťál, Ekran s.r.o.Poďakovanie: Lenka Čuboňová, Film caféASFS – Asociácia slovenských filmových strihačov#kamera2017 #slovakcine #slovakcinematographers #coffeeandcigarettes #cinematography #doplife #cinematographer #coffee

Uverejnil používateľ Asociacia Slovenskych Kameramanov Ask Pondelok 22. januára 2018

Základnou podmienkou účasti na tejto súťaži je, že prihlásené dielo spĺňa kritériá vymedzených druhov a žánrov audiovizuálnej tvorby v tomto štatúte a kameramanský výkon na tomto diele vytvoril kameraman(ka), ktorý(á) je občanom Slovenskej republiky, alebo kameraman(ka) inej národnosti, ktorý(á) má trvalé bydlisko na území SR a svojim tvorivým výkonom participoval(a) na vzniku slovenského audiovizuálneho diela. Prijaté môžu byť diela, ktoré boli vyrobené a majú copyrightové označenie v záverečných titulkoch ©2017 (po termíne uzávierky predchádzajúcej súťaže 30.9.2017) ©2018, ©2019. Presné, ucelené znenie štatútu je na stránke asociácie.

Prihlášku do súťaže nájdete TU.

Súťažných je sedem kategórií: 1. hraná filmová tvorba, 2. televízny seriál, 3. dokumentárny film, 4. krátky film, 5. audiovizuálna reklama, 6. videoklip, 7. študentský film. Členovia asociácie udelia ešte dve ceny mimo súťaž: Cenu za technologický prínos a Cenu za celoživotné dielo.
Diela navrhnuté a prijaté organizátorom ASK do súťaže sa hodnotia v dvojkolovom systéme. V prvom kole hlasujú všetci riadni a čestní členovia ASK, v druhom kole 5 členná porota hodnotí a vyberá víťazné diela z nominácií z prvého kola. Členov poroty nominuje výbor ASK z odborníkov v oblasti audiovizuálnej tvorby a najmenej jedného člena poroty nominuje a schvaľuje výbor Sekcie pre tvorivú činnosť v oblasti televízie, filmu a videotvorby Literárneho fondu.
Pred dvoma rokmi sa do súťaže prihlásilo presne 102 audiovizuálnych diel. Hlavnú Cenu KAMERA 2017 v kategórii hraná filmové tvorba získal Martin Žiaran za film Čiara. Cenu za celoživotné dielo získal „najsvetovejší zo slovenských kameramanov“ Igor Luther a Cenu za technologický prínos si prevzal významný rodák zo Slovenska Ivan Puťora.
Vyhlasovateľmi tvorivej súťaže Kamera 2019 sú: ASK ako organizátor súťaže a Literárny fond ako spoluorganizátor súťaže. Podujatie finančne podporil Audiovizuálny fond.

Asociácia slovenských kameramanov má 34 riadnych a 13 čestných členov všetkých generácií, od debutantov až po najstarších kameramanov, ktorí boli a sú zásadným vkladom do československej či slovenskej kinematografie, ako napríklad Stanislav Szomolányi, Dodo Šimončič, Ján Ďuriš, Vladimír Holloš, Ladislav Kraus.

Zdroj Text PR správa súťaže KAMERA 2019 – správa doplnená redakciou mojakultura.sk
Zdroj video: FB Asociácie slovenských kameramanov
Ilustračné foto: Eugen Bernáth – Rebuy Stars

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno