Peter Konečný predstaví svoju kolekciu fotografií, kurátorom výstavy je Marián Pauer

Výstava fotografií Petra Konečného s príznačným názvom Minimal návštevníkom odhalí okrem iného aj to, aké subjektívne a silné vie byť vnímanie krásy. Sériu čiernobielych snímok autor predstaví už 23. júna o 18:00 v bratislavskej galérii Umelka. Výstava potrvá do 5. júla 2020.


Výstava Minimal je ďalším umeleckým počinom Petra Konečného, ktorý sa okrem fotografii venuje aj hudbe či poézii. Séria čiernobielych snímok je ukážkou vydarenej hry so svetlom a dlhou expozíciou. Prirodzene odhaľuje potenciál žánru fotografie, ktorá tentokrát osciluje až na hrane s klasickým výtvarným umením.


“Dnes chcem predstaviť práve tieto fotky. Fotky, pri ktorých sa stáva môj fotoaparát štetcom alebo rydlom. Pri ktorých záleží na každom milimetri a na exponovanie a vyladenie kompozície potrebujem dni,” prezradil ich autor, ktorý sám seba považuje prevažne za portrétistu. Jeho fotografická tvorba má však skutočne mnoho rôznych podôb. “Popri tvorbe bežných fotografií mám, podobne ako mnohí iní, aj tvorbu pri ktorej sa potrebujem zavrieť v štúdiu. Vnímam to ako akúsi novovekú alchýmiu,” priznáva Peter Konečný.


Kurátorom unikátnej výstavy s príznačným názvom Minimal je spisovateľ a esejista Marián Pauer. (Rozhovor, ktorý pán Pauer poskytol pre náš portál čítajte na tomto linku). Peter Konečný je podľa neho komplexná umelecká osobnosť, o čom svedčí aj množstvo ocenení – často doslova protichodného zamerania z oblasti hudby, poézie či fotografie. “V každej časti jeho tvorby je však vždy vidieť jednoznačný rukopis. Rovnako pozoruhodná je aj jeho abstraktná minimalistická fotografia, často dotvárajúca architektúru budov alebo bytový dizajn,“ dodáva Marián Pauer. Ideou vybraných snímok je nenásilným spôsobom vyzvať k reflexii nad jedinečným spôsobom vnímania krásy každého z nás.


“Petrove diela sú skutočne ako esencia. Stačí kvapka – sloha či fotografia, na vyvolanie búrky emócií a prúdu myšlienok. Nepotrebuje klišé na odovzdanie náročného obsahu často až chirurgicky presným a minimalistickým spôsobom, niekedy však „uväzní“ okamih, ku ktorému si každý musí nitky dopliesť sám,” hovorí Stanislava Ondrovičová, ktorá je editorkou jeho zbierky poézie s názvom Krátky príbeh o láske.

Zdroj: House of Ukulele

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno