Ďakujeme, Slovensko: SND v spolupráci s RTVS pripravilo unikátny program

Do jedinečného projektu Ďakujeme, Slovensko sa zapojilo 120 osobností z kultúrnej, spoločenskej, vedeckej a športovej oblasti v programe, ktorý odvysiela RTVS na Jednotke v piatok 26. júna o 20.30 hod.


Program Ďakujeme, Slovensko vznikal v čase prísnych karanténnych opatrení, umelci buď vystupovali na javisku historickej budovy SND pred prázdnym hľadiskom, alebo nahrali osobné video posolstvo zo svojich domovov nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. SND si tento rok pripomína 100. výročie svojho vzniku, koronakríza však úplne zmenila plánované oslavy. „Uprostred pandémie sme sa rozhodli, že symbolicky pozveme do historickej sály SND celé Slovensko, aby sme sa poďakovali rôznym skupinám obyvateľstva, ktoré neboli v jednoduchej situácii. Verím, že toto poďakovanie nebude mať len symbolickú hodnotu, ale aj vysokú umeleckú úroveň,“ uviedol generálny riaditeľ SND Peter Kováč.


V programe  budú účinkovať aj sólisti Baletu SND Tatum Shoptaugh a Mergim Veselaj (na foto s členom Orchestra Opery SND, prvým koncertným majstrom skupiny violončiel Janom Pospíšilom) na choreografiu Igora Holováča. Foto:P.Brenkus

„RTVS ako spoločensky mimoriadne zodpovedná inštitúcia sa v spolupráci so Slovenským národným divadlom a Národnou bankou Slovenska chce týmto programom veľmi pekne poďakovať všetkým občanom Slovenska za ich mimoriadne zodpovedný prístup počas pandémie koronavírusu. Je to naše vyjadrenie vďaky za to, ako zodpovedne sa naši občania po celý čas správali. Verím, že sme všetkým dali signál, že Slovensko sa v ťažkých chvíľach, tak ako to v histórii vždy bolo, dokázalo aj tentoraz zomknúť,“ poznamenal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Galavečer Ďakujeme, Slovensko. Členovia zboru Opery SND a Bratislavský chlapčenský zbor. Foto: SND

V programe budú účinkovať operní sólisti Ľubica Vargicová, Katarína Juhásová, Ľudovít Ludha, Peter Mikuláš, členovia zboru a orchestra Opery SND, sólisti Baletu SND v choreografii Igora Holováča. V programe ďalej privítame napríklad Bratislavský chlapčenský zbor, Richarda Müllera, Ľubicu a Mariána Čekovských. O tom, ako sa vyrovnávali s obmedzeniami počas karantény, ale i s osobným posolstvom do budúcnosti sa s divákmi podelia herci Emília Vášáryová, Martin Huba, Zuzana Kronerová, Božidara Turzonovová, Tatiana Pauhofová, Dominika Kavaschová, Emil Horváth, František Kovár, Daniel Fischer, Ján Koleník, Ľuboš Kostelný, Alexander Bárta, Richard Stanke, filozof a prekladateľ Miroslav Marcelli, kazateľ Daniel Pastirčák, arcibiskup Stanislav Zvolenský, dizajnér a konštruktér Štefan Klein, výtvarník Marek Ormandík, spisovateľ Michal Hvorecký, básnik a textár Ivan Štrpka, Dado Nagy, hudobníci Jozef Lupták, Dalibor Karvay, Roman Patkoló, speváci Jana Kirschner a Dan Bárta, dramatici a režiséri Peter Bebjak, Stanislav Štepka, Viliam Klimáček, predseda SAV Pavol Šajgalík, športovci Matej Tóth, Peter Sagan, Veronika Velez-Zuzulová či Anastázia Kuzminová.


V programe Ďakujeme, Slovensko pozdravia divákov aj moderátori RTVS. Za hudobnou dramaturgiou, okrem programu SND, stojí aj Martin Valihora, ktorý ho vytvoril s autorom myšlienky režisérom Antonom Šulíkom. „V čase karantény sme si často volali a vymieňali pocity z danej situácie, čo urobiť a ako zareagovať. Vážime si, že verejnoprávny Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenské národné divadlo a Národná banka Slovenska prijali pozvanie do tohto projektu a mohli sme dať dokopy absolútne spektrum toho najlepšieho, čo naša krajina ponúka. Veľká vďaka patrí všetkým účinkujúcim a celému tvorivému tímu, ktorí prijali pozvanie do tohto krásneho projektu,“ priblížil Martin Valihora. Spolu s Jazz Quartetom v programe odohrajú novú autorskú skladbu Marcela PalonderaZa oknami jar, ktorú zložil počas koronakrízy. Na divadelných doskách hudobne podporili aj Petra Lipu a Milana Lasicu v skladbe Prosperita.

Diváci zároveň budú môcť podporiť občianske združenia, ktoré v krízovom období pomáhali najviac ohrozeným ľuďom. Záštitu nad programom prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a Ministerstvo kultúry SR. Hlava štátu sa na záver poďakuje všetkým, ktorí svojou disciplínou a ochotou pomôcť bojovali proti pandémii.

Zdroj: TS – Izabela Pažítková – tlačová tajomníčka SND
Zdroj foto: RTVS – Milan Krupčík, Balet SND – Petr Brenkus, archív SND
Titulná fotografia: Členovia orchestra Opery SND

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno