Caravaggio, ako ho scenárista a režisér Michele Placido zobrazuje, je prekliaty umelec s absolútnym talentom, ale predovšetkým rocková hviezda v čase, keď ešte žiadne neboli, rebel bez príčiny, ktorý musí čeliť znepokojujúcim dôsledkom svojho bezohľadného života. Riccardo Scamarcio, Isabelle Huppert a Louis Garrel sú protagonistami historickej drámy, ktorá zobrazuje, ako preslávený renesančný maliar vzdoruje Vatikánu, ktorý ho podrobil vyšetrovaniu.

Taliansko, rok 1600. Michelangelo Merisi – známy skôr ako Caravaggio – je geniálny umelec, ktorý sa odmieta podriadiť prísnym pravidlám Tridentského koncilu, upravujúceho zobrazovanie sakrálnych námetov. Keď sa pápež Pavol V. dozvie, že Caravaggio používa pre svoje sakrálne obrazy ako modely prostitútky, zlodejov a tulákov, poverí tajného vatikánskeho agenta, aby vykonal dôkladné vyšetrovanie. Agent má rozhodnúť, či bude maliarovi udelená milosť, o ktorú požiadal, keď bol odsúdený na trest smrti za to, že zabil v súboji jedného zo svojich sokov v láske. „Tieň“ začína v utajení vyšetrovať maliara, ktorý svojím životom i umením fascinuje, znepokojuje, rozvracia… a má v rukách nad osudom génia absolútnu moc.


Michele Placido – scenárista, režisér aj herec tohto filmu – prichádza po päťdesiatich rokoch kariéry a štyroch rokoch práce na tomto projekte so svojim štrnástym filmom. Film zobrazuje zložitý a dobrodružný život Michelangela Merisiho alias Caravaggia a odhaľuje jeho zložité vnútorné rozpory a hlboké temné muky. Spurný a nepokojný, zbožný a poburujúci, nezávislý a neustále prekračujúci spoločenské hranice.


Caravaggio, ako ho Placido zobrazuje, je prekliaty umelec s absolútnym talentom, ale predovšetkým rocková hviezda v čase, keď ešte žiadne neboli, rebel bez príčiny, ktorý musí čeliť znepokojujúcim dôsledkom svojho bezohľadného života – so všetkými svojimi ženami a vnútornými démonmi – v ktorom vedľa seba stojí genialita a neskrotnosť. Placido nám tak Caravaggia predstavuje ako nadčasovú postavu, úplne fascinujúcu a univerzálnu ikonu.


Veľkolepú historickú drámu, ktorej protagonistami sú Riccardo Scamarcio, Isabelle Huppert a Louis Garrel, budú môcť diváci zažiť v predpremiére už 9. 12. 2023 na stredoeurópskom festivale súčasného talianskeho filmu Mittelcinemafest Bratislava v Kine Mladosť a v kinách po celom Slovensku od 14. 12. 2023. Nájdite si svoju projekciu:


https://www.filmeurope.sk/sk/filmy/caravaggiov-tien/#kino

Zdroj: redakciu informovala Simona Sopiaková, Marketing & PR Manager

Zdroj foto a video: FILM EUROPE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno