Štátna filharmónia Košice predstavuje program medzinárodného festivalu Košická hudobná jar (KHJ). Návštevníkov jeho 68. ročníka uchváti Dvořákov husľový koncert v podaní výnimočnej Kristīne Balanas, trojica silných titulov od Wagnera, Straussa a Brucknera i večer severskej hudby. Okrem symfonických koncertov sa o priazeň festivalových poslucháčov uchádza špičková komorná hudba v piatich variáciách. Intenzívna dávka umenia naplní Košice v novom termíne od 21. mája do 13. júna. Festival po prvýkrát nevstúpi do koncertnej sezóny filharmonikov, ale odštartuje až po jej záverečnom koncerte.

KHJ ako vrchol sezóny


Myšlienka vstúpiť do zabehnutého kalendára podujatí Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) zrela dlhšie. „Už niekoľko rokov som sa zamýšľala, prečo festival KHJ pretne sezónu a potom organizujeme ešte zhruba dva abonentné koncerty. Stále som mala túžbu a potrebu to ‚upratať‘. A tak sme sa v aktuálnej sezóne rozhodli riadne ukončiť koncertnú sezónu v polovici mája a až následne priniesť medzinárodný festival KHJ. Po ňom už ŠFK pozýva len na mimoriadne koncerty a tematické projekty pre deti a mládež alebo školy. Z môjho pohľadu môžeme jasnejšie propagovať a komunikovať festival,“ vysvetľuje nový model košických filharmonikov generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová.


Generálna riaditeľka ŠFK Lucia Potokárová. Foto: Jaroslav Ľaš

Bruckner 200 znamená výzvu. Oplatí sa ju zažiť


Aktuálny ročník KHJ odzrkadľuje Rok českej hudby, dáva veľkorysý priestor komornej i starej hudbe a miesto si našiel aj netradičný formát – inscenovaný koncert. „Spomedzi symfonického programu bude najväčšou udalosťou koncert s názvom Bruckner 200. Pripomenieme si dvojsté výročie narodenia tohto skladateľa, ale naozaj vzácne je aj sústredenie pozvaných hostí a dramaturgia. V Dome umenia 30. mája zaznejú ťažiskové diela významných skladateľov Wagnera, Straussa a Brucknera. K spolupráci sme prizvali Slovenský filharmonický zbor, ktorý získal medzinárodné ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor,“ prízvukuje Potokárová.


Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

V Brucknerovom Te Deum si publikum vypočuje kvarteto medzinárodne uznávaných sólistov – sopranistku Oľgu Bezsmertnu, mezzosopranistku Štěpánku Pučálkovú, tenoristu Petra Bergera a basistu Tijla Faveytsa. „Dôležitou osobnosťou projektu je náš šéfdirigent Robert Jindra. Je známy tým, že si pred seba kladie náročné projekty a posúva interpretačné hranice orchestra ŠFK. Myslím si, že aj tento koncert bude toho príkladom,“ avizuje Potokárová.

Óda na radosť opäť novátorsky pod taktovkou Roberta Jindru

Dvořák plus Balanas rovná sa zážitok

Podmanivé budú i ďalšie dva symfonické večery. Dvořákov husľový koncert si v košickej filharmónii dramaturgicky šetrili. Na KHJ sa dostal vďaka tomu, že umelecký svet slávi Rok českej hudby a že zážitok z výnimočného diela umocní jedna z najvirtuóznejších huslistiek súčasnosti, Kristīne Balanas.

Kristīne Balanas. Foto: archív umelkyne

Mladá Lotyška stojí na začiatku svojej kariéry, myslím si, že bude svetová. Je veľká vec, že 6. júna sa na pódiu ŠFK predstaví takáto interpretka,“ vraví Potokárová a menuje ďalšiu osobnosť, ktorú sa oplatí v ten večer vidieť – dirigenta Alexandra Liebreicha. Bodku celej KHJ dá 13. júna severská hudba v dielach Sibelia, Griega a Stenhammara. Pod taktovkou Rolanda Kluttiga zaznie aj Griegov Klavírny koncert a mol, ktorý uvedie francúzska interpretka Lise de la Salle.

Lise de la Salle. Foto: French American Piano Society_Mark C. Morris Photography

Z komornej ponuky si vyberie každý

Festivalový program prináša päticu komorných koncertov. Živú hudbu prinesie do Východoslovenskej galérie Belfiato Quintet. Ak počasie dovolí, návštevníci sa môžu tešiť na české dychové kvinteto pod holým nebom na nádvorí galérie. Slovenský komorný orchester pod vedením Ewalda Danela pricestuje z Bratislavy s dielami Bellu, Dvořáka a Bartóka.

Ewald Danel. Foto: Alexander Trizuljak

Foyer Domu umenia hudbou Bacha, Buffu a Kodályho naplní sólové violončelo Jána Bogdana. Stará hudba dostane priestor v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho, kde pod vedením Davida Ebena vstúpi s programom Sedem dní na Karlovej univerzite vokálny súbor Schola Gregoriana Pragensis. Finále festivalových komorných podujatí patrí inscenovanému projektu Labutia pieseň. Schubertovo rovnomenné dielo odznie spolu s príbehom mladej ženy, ktorá vyhrala svoj boj s rakovinou. Návštevníci môžu očakávať okrem hlbokého odkazu i kvalitné výkony speváka Petra Kellnera, klaviristu Róberta Pechanca a herečiek Táne Pauhofovej a Jany Oľhovej, všetko v réžii Petra Mazalána.

Jana Oľhová. Foto Petra Hurai

Vstupenky na koncerty Košickej hudobnej jari sú už v predaji. Zakúpite ich online aj so zľavami na webovej stránke sfk.sk alebo vo vstupenkovej pokladni v Dome umenia počas otváracích hodín (Po – Št: 10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00 a hodinu pred koncertom).

Počet miest na komorné koncerty vo Východoslovenskej galérii a v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho je limitovaný. ŠFK preto vyzýva návštevníkov, aby si vstupenky zabezpečili v predstihu.

 

Zdroj: TS Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

Foto: titulná: Jaroslav Ľaš

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno