Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre ponúkne 24. mája vo svojom Štúdiu premiéru inscenácie Mordorys. Hra v réžii Romana Poláka, ktorý stojí aj za divadelnou adaptáciou, ponúkne napínavý príbeh na pomedzí detektívneho thrilleru a eko-komédie. Ako konštatujú tvorcovia, diváci sa môžu tešiť na výraznú ženskú hrdinku a nečakané zápletky, ktoré hra prináša.

Podľa režiséra Romana Poláka ponúka inscenácia Mordorys nevšedný príbeh vyskladaný v troch rovinách. „Tou prvou je detektívna zápletka, ktorá dokáže diváka udržovať v napätí. Druhou je environmentálna provokujúca téma, ktorá nás privádza k istému zamysleniu nad súčasným svetom. Treťou a veľmi zaujímavou rovinou sú vzťahy. Vzťahy medzi ľuďmi, ktorí žijú na okraji spoločnosti a majú nevšedné osudy. Myslím, že tieto tri roviny môžu vytvoriť mimoriadne pútavú  inscenáciu, ktorá hovorí o problémoch tohto sveta a divákov dokáže zaujať,“ uviedol R. Polák.


Foto: Frederika Csekiová

Hlavnou postavou hry Mordorys je Janina Duszejková, ktorá žije na okraji mesta v Kladskej kotline na česko-poľských hraniciach. Má rada astrológiu a bojuje za práva zvierat. Polícii ohlasuje ich týranie, no oni ju považujú za bláznivú ženu a nechcú sa jej podnetmi zaoberať. Keď však náhle zomrie jej sused prezývaný Veľká noha a po ňom ďalší muži v mestečku, vyšetrovanie záhadných úmrtí naznačuje, že práve zvieratá s tým majú čosi spoločné…


Nobelistka Olga Tokarczuk pracuje s  poetickým jazykom, využíva krutosť, ale aj mágiu prostredia a mapuje obyčajno-neobyčajné ľudské životy, vzťahy a príbehy. Pripravovaná adaptácia prináša obraz súčasného sveta a otvára tiež otázky o práve jedinca vziať spravodlivosť do vlastných rúk. „Je to výnimočná predloha. Aj keď ide o problematické porovnanie, možno v niečom pripomína slovenskú lyrizovanú prózu, akýsi Švantnerov či Chrobákov naturizmus. Tokarczukovej próza, ktorú uvádzame pod názvom Mordorys, má svoje  filozofujúce, ľudsky pravdivé a pútavé prvky. Sú tam nezvyčajné i bežné ľudské situácie, sú tam vzťahy medzi postavami, komické i tragické momenty. Je to veľmi osobitý mix kdesi na pomedzí nášho sveta, ktorý však ten náš svet odráža. Snažíme som sa vytvoriť niečo, čo môže diváka naozaj zaujať,“ povedal o hre Mordorys jej režisér R. Polák.


Zdroj: TS Pavol Ivan, PR manažér


Foto zo skúšky: Frederika Csekiová

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno