Balet Národného divadla Košice venoval inscenáciu Rodná zem Vlastimilovi Harapesovi

Legendárny tanečník, herec, choreograf, režisér, pedagóg Vlastimil Harapes zomrel vo veku 77 rokov dnes 15. mája 2024 napoludnie po intenzívnej chorobe v jednej z pražských nemocníc.

Baletnú inscenáciu Rodná Zem Vlastimil Harapes miloval: Počas premiéry tlieskal kráse slovenského folklóru v hľadisku historickej budovy osobne. Dnes vypredané hľadisko posiela Vlastimilovi posledný potlesk do neba,“ informovalo na sociálnych sieťach košické divadlo.


Správa o úmrtí legendárneho českého tanečníka zarmútila baletný svet. Aj v Národnom divadle Košice s hlbokým zármutkom prijali túto smutnú správu z Prahy. Harapes bol svetoznámy český tanečník, herec, režisér, choreograf a baletný majster. V balete prvej českej divadelnej scény pôsobil od roku 1965 hneď po absolvovaní Pražského konzervatória, od roku 1971 bol sólistom, od roku 1990 až do roku 2003 aj jeho riaditeľom a stvárnil päť desiatok postáv v najznámejších baletných produkciách.


Milovníci baletného umenia si Vlastimila Harapesa pamätajú najmä ako predstaviteľa Romea, ktorého tancoval celé dve desaťročia. Bol dlhé roky jedným z najobsadzovanejších a najžiadanejších tanečníkov. V rokoch 1977 až 1983 bol stálym hosťom západonemeckej Deutsche Oper am Rhein, hosťoval v Škótsku, Taliansku, tlieskali mu v desiatkach krajín Európy a tiež v Japonsku, v Austrálii, na Kube a v ďalších krajinách. Od roku 1990 do roku 2003 bol riaditeľom baletu pražského Národného divadla.


Často a rád chodieval na Slovensko. S baletným súborom SND sa v rokoch 1973 – 1976 predstavil v Labuťom jazere, balete Giselle i v Romeovi a Júlii. Neskôr spolupracoval predovšetkým s choreografom Ondrejom Šothom. Od mája roku 2010 do mája 2011 bol aj riaditeľom Baletu SND.


Jeho umelecký život bol silne spätý aj s Košicami, zároveň ho k východnému Slovensku viazalo aj rodinné puto. Jeho mama v tomto meste istý čas vyrastala v detskom veku. S Národným divadlom Košice ho spájalo úprimné priateľstvo a dlhoročná spolupráca, prvýkrát v košickom divadle hosťoval ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia, keď ho do Labutieho jazera pozvala Marilena Halászová. V roku 2005 pôsobil v Košiciach niekoľko mesiacov ako baletný majster, v roku 2009 účinkoval v prvej inscenácii M. R. Štefánik a bol častým hosťom premiérových, ale aj iných predstavení nielen baletu.

Vlastimila Harapesa si pamätáme aj z filmového plátna, účinkoval v niekoľkých filmoch, z ktorých napríklad Markéta Lazarová režiséra Františka Vláčila či Ako vytrhnúť veľrybe stoličku režisérky Marie Poledňákovej patria k najúspešnejším z česko-slovenskej produkcie.

Na Vlastimila Harapesa, charizmatického umelca, rozvážneho, nesmierne milého človeka s príťažlivým šibalským úsmevom bude umelecký svet spomínať s úctou.

 

Zdroj: ND KE, SND, upravila redakcia mojakultura.sk

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno