V utorok 12. marca o 19.00 sa v Malej sále Slovenskej filharmónie uskutoční  piaty Klavírny recitál.  Hosťom Slovenskej filharmónie bude francúzsky klavírny virtuóz Éric Le Sage,  laureát mnohých medzinárodných interpretačných súťaží, víťaz Medzinárodnej súťaže Roberta Schumanna v Zwickau v roku 1989. Už ako  20 ročného ho Financial Times označil za „veľmi kultivovaného  žiaka veľkej francúzskej tradície Schumannovho klavíra.“ Práve jeho klavírne dielo umelec nahral a odohral v mnohých sálach po celom svete. Verný je aj francúzskej hudbe, ktorá znie v jeho interpretácii autenticky. Takto zostavený program ponúkne umelec aj návštevníkom klavírneho recitálu – v jeho interpretácií zaznie výber zo Schumannovho klavírneho odkazu a viaceré Nokturná Gabriela Faurého.

Na úvod koncertu zaznie  Nokturno č. 6 Des dur, op. 63 Gabriela Faurého, ktoré patrí  k jeho najvýznamnejším dielam v rámci celej klavírnej tvorby. Skladbu skomponoval v lete 1894 a  premiéra zaznela v tom istom roku. Nasledovať bude Schumannov klavírny cyklus Davidsbündlertänze, op. 6 (Tance Dávidových spojencov) – 18 charakteristických skladieb s rôznymi náladovými obrazmi, ktoré skladateľ skomponoval v roku 1837.  


Po nich sa Éric Le Sage vráti ku klavírnej tvorbe Gabriela Faurého, zaradením jeho skladby  Téma a variácie, op. 73. Spolu  s Nokturnom č. 6 Des dur  patria k jeho najhrávanejším klavírnym skladbám vôbec. Tému a variácie venoval svojej žiačke, priateľke, speváčke a klaviristke Thérèse Roger. Premiéra diela sa konala 10. decembra 1896 v londýnskej St James Hall v podaní klaviristu Léona Delafosseho, rok po jeho skomponovaní. Záver bude patriť Robertovi Schumannovi a jeho cyklu Karneval op. 9, ktorý tvorí 22 charakteristických skladieb. Skladateľ ho skomponoval v rokoch 1834 – 1835.


Zdroj: TS Martina Tolstova, tlačová tajomníčka Slovenskej filharmónie


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno