Juraj Kukura: Deti sú prirodzene zvedavé a chcú sa učiť

Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave pripravujú už 17. ročník denného štúdia Detskej Univerzity Komenského pre deti od 9 do 14 rokov a 9. ročník online štúdia.


Detská Univerzita Komenského bola založená v roku 2003 z iniciatívy riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. Každoročne tak môžu deti vo veku od 9 do 14 rokov študovať za podmienok ako vysokoškolskí študenti. Štúdium na Detskej Univerzite Komenského sa koná počas letných mesiacov júl a august v Divadle Aréna. Hlavný program Detskej Univerzity Komenského tvoria prednášky vysokoškolských pedagógov (profesorov a docentov) v týždennom intervale. Spolu počas Detskej Univerzity odznie 9 prednášok. Témy vychádzajú z profesijného zamerania prednášajúcich, ale sú prispôsobené veku a záujmom detí. Tohtoročná DUK štartuje v stredu 3. júla 2019 o 11:00 v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora Univerzity Komenského v Bratislave profesora Mareka Števčeka a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. Počas ceremónie zaznie hymna Detskej Univerzity Komenského a študenti dostanú svoje indexy a následne sa už začne úvodná prednáška.


Medzi tohtoročnými témami sú aj aktuálne prednášky, rôzne psychologické, sociálne zamerané témy a samozrejme, nechýba ani kultúra:

1. Prečo si nemôžeme kúpiť mobil?
2. Prečo nás detstvo ovplyvní na celý život?
3. Prečo sa bojíme?
4. Prečo sa štát musí postarať o sociálne slabších?
5. Prečo je umenie dôležité pre život?
6. Prečo potrebujeme dýchať?
7. Prečo chceme rozumieť Číňanom?
8. Prečo je stres zlý aj pre baktérie?
9. Prečo sú otázky začínajúce slovom „prečo“ tie najťažšie?


Po prednáške môžu deti klásť profesorom otázky, ktoré často bývajú aj fundované a niekedy zaskočia aj prednášajúcich. Detská kreativita skrátka nepozná hraníc. Študenti pri zápise dostávajú indexy, tričko a šiltovku, ktoré nosia počas celého trvania podujatia, aby sa identifikovali s univerzitou a mestom, v ktorom študujú. Do indexov im prednášajúci potvrdzuje účasť na prednáške a tí, ktorí sa zúčastnia minimálne 6 z 9 prednášok, dostanú na slávnostnej promócii diplom absolventa Detskej Univerzity Komenského.
Pre deti je zabezpečený okrem prednášok aj bohatý sprievodný program – aktivity DUK, napr. workshopy, exkurzie, výlety, návšteva kultúrnych podujatí a podobne.

Ako informoval na tlačovej konferencii Juraj Kukura, rok 2019 bol priam rekordný, čo sa týka prihlásených detí. Keď vyhlásili termín prihlášok, do dvoch dní naplnili kompletne celú kapacitu a okrem zdravých detí sa do štúdia prihlásili aj zdravotne ťažko postihnuté deti, ktorým dali rovnakú šancu na štúdium. Nebolo to tak dávno, keď sa deti s akýmkoľvek hendikepom odsúvali na okraj spoločnosti: „Ja do takejto spoločnosti nepatrím,“ povedal pre náš portál Juraj Kukura. „Považujem za úplne prirodzené a normálne, keď aj deti s postihnutím chcú niečo dosiahnuť, posúvať sa ďalej a učiť sa.Kukuru volajú „Otcom Detskej Univerzity“, pretože práve on vytvoril celý tento projekt: „V roku 2003 mi napadlo, že keď sú v lete divadelné prázdniny, veď aj herci, filmári a tvorcovia majú nárok na oddych, mohli by sme tieto priestory využiť na nejaký iný účel. A zo spoločných diskusií vznikol projekt Detská Univerzita. Boli sme prví, kto takéto niečo vymyslel a teraz veľmi vážne rokujeme aj so zástupcami z Čiech, že by sme tam vytvorili podobný projekt. Vidíme, že zo strany detí je o to veľký záujem, napokon, je to dobrovoľné. Univerzita trvá dva mesiace a nikto nikoho nenúti na tie prednášky chodiť, deti samé javia záujem. Snažíme sa tie prednášky robiť širokospektrálne a to nie je náhoda, chceme, aby si tam každý našiel to svoje, ale takýto úspech sme nepredpokladali. Zo začiatku sme mali obavy, prečo by si mali chcieť deti premárniť leto učením a zrazu – pozrite sa, aký záujem – za dva dni sme naplnili kapacity a tak je to dobre. Deti sú prirodzene zvedavé a chcú sa učiť,“ vysvetľuje riaditeľ Divadla Aréna.
Na tlačovej besede Juraj Kukura spomenul v rámci jednotlivých prednášok aj slovo kultúra, avšak v inom kontexte, ako ho bežne používame a poznáme: „Kultúra v našej spoločnosti je aj to, keď sa stretávame s rozbitými toaletami v našich nemocniciach. Aj to je istým spôsobom odraz našej kultúry. Nebudem menovať konkrétne, lebo tí, čo chcú, sa tam nájdu.“ Riaditeľ Divadla Aréna zdôraznil, že v rámci prednášok sa snažia koncipovať jednotlivé témy tak, aby nešlo o čisto vedecké prednášky, ale témy úzko prepojené na kultúru, ktoré majú aj humanitný rozmer.
Celkovo je prihlásených 340 študentov, vrátane detí z detských domovov a okrem prednášok ich čaká bohatý sprievodný program: exkurzie a vzdelávacie programy v spolupráci so Slovenskou národnou galériou a Slovenským národným múzeom, návšteva NBS, Energolandu, tanečný workshop s Miňom Kerešom, ale aj mimoriadne populárna Parlamentná hodina otázok s poslancami NR SR.

Zaujímavosti:
Celkovo počas uplynulých 16. ročníkov denného štúdia absolvovalo DUK 5 400 študentov, z toho úspešne skončilo s diplomom 4 284 študentov.

Počas uplynulých 8. ročníkov online štúdia absolvovalo DUK 2529 študentov, z toho úspešne skončilo s diplomom 1 377 študentov.

Pre študentov z detských domovov a sociálne slabších rodín je štúdium bezplatné.

Na 9. ročník online štúdia je doposiaľ prihlásených 133 študentov a môžu sa naďalej hlásiť až do 31. júla 2019.

Zuzana Vachová
Foto: archív DUK, autorka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno