Hra 69 vecí lepších než sex je stokrát lepšia ako sex

Ak ste ešte nevideli hru 69 vecí lepších než sex, určite sa cez letné prázdniny vyberte do Štúdia L+S. A garantujeme: raz nestačí…

Kto pozná tvorbu filmovej režisérky, scenáristky a spisovateľky Evy Borušovičovej, vie že netvorí prvoplánovo. Aj preto titul 69 vecí lepších než sex, nie je prioritne o detailných scénach, ktoré patria výlučne do spálne. Samozrejme, ak by sme tvrdili, že toto slovo tam nepadne a táto téma nie je v hre pertraktovaná, klamali by sme. Je však niekde pod povrchom a práve o to ide, že z nej vyplávajú všetky tie veci, ktoré sa týkajú života samotného. A niekto možno bude polemizovať, ale skutočne sú lepšie než sex.
Ak má komédia prívlastok „trpká“ znamená to bez debaty bod plus. Nečakajte salvy smiechu spôsobené situačnou komikou, ktorá vám z hlavy vyšumí hneď ako sa prestanete smiať. Trpká komédia je špecifický žáner, ktorý síce prináša aj humor, no zároveň prioritne analyzuje témy, nad ktorými sa musíte zamyslieť. A nerobí to ťažko intelektuálnym spôsobom, aby ste si trápili mozgové bunky a nebodaj rozmýšľali nad viacznačnosťou niektorých scén. Autorka nič neskrýva a ide rovno k veci. A práve tie témy z reálneho života, ktoré prežíva každý z nás, môžu byť bolestivé, trpké, realistické, občas aj kruté. Namixované s komickými prvkami sa môže stať, že život sa vám aspoň na chvíľu bude zdať frapantnejší ako ten, ktorý si tak pedantne naplánoval Platón. Aj to je dôvod, prečo si hru budete chcieť pozrieť ešte raz. V novom svetle, vnímaní, sústrediac sa na iné témy ako tie, ktoré vás oslovili na prvýkrát. Odhaliť v hre to, čo sa skrýva pod jej povrchom.


Hru uviedlo v premiére Štúdio L+S 13. apríla 2013 a dodnes sa teší veľkej obľube divákov, dokonca odštartoval letné prázdniny. Kým mnohé divadlá – herci a tvorcovia v júli a v auguste oddychujú, Štúdio L+S nasadilo v lete top hry. Výsledok? Zdá sa, že ľudia ešte stále potrebujú návod na „použitie“ života a hľadajú ho práve v divadle, práve v tejto hre. To, čo potrebujeme nájsť sami a je to také pekelne ťažké, nám pomôže nájsť Borušovičovej dômyselne napísaná hra. Na pohľad sa javia otázky, ktoré kladie autorka hry, banálne a príliš prosté na to, aby sa nad nimi publikum zamýšľalo. Skúste na ne však jednoznačne odpovedať a ocitnete sa v pasci a ešte k tomu aj bez slov. Viete, čo je lepšie ako sex? Poznáte tajomstvo šťastného manželstva? Ako si udržať mladosť a krásu? A ako sa zabaviť, keď vám nič v živote nevychádza? Presne tieto odpovede sa snaží nájsť aj hlavná hrdinka hry – postava anonymne nazvaná Ona (pôvodne od premiéry v roku 2013 – Helena Krajčiová, alt. Diana Mórová). Dokonca je to jej profesiou. Živí sa totiž ako novinárka lifestylového časopisu a v článkoch radí ženám, ako prežiť takéto situácie bez ujmy na psychickom zdraví. Zrazu je divák konfrontovaný so situáciou, keď zisťuje, že vlastne tak ani nie Ona radí, ako skôr všetko, čo na papier napíše, je akýsi nemý psychiater, ktorému sa potrebuje zdôveriť. Sama totiž bojuje s podobnými problémami, takže neocitá sa len v podobe „radkyne“ ostatným nešťastným ženám, ale skôr jej vlastná realita je inšpiráciou pre jej články. Táto vice versa situácia sa prejavuje v manželskom stereotype, ktorý zažíva, neverou manžela, ktorá vypláva na povrch… ešteže je po ruke priateľka s akurátne vychladeným bielym vínom (skvelá, bohovská, dôveryhodná, vtipná, ozajstná kamoška a „profi“ šéfredaktorka Zuzana Mauréry).

69 vecí lepších než sex. Foto: Ctibor Bachratý

Nie, model alebo presný matematický vzorec na riešenie týchto situácií neexistuje. Univerzálnu pravdu nenájdete ani v lifestylových článkoch, ani románoch pre ženy, rozlúsknete ju len vy pomocou toho, čo vám život naservíruje a ako sa s tým vysporiadate. Hoci Borušovičová práve bolestivé okamihy života rieši scénami s príchuťou humoru, nevyhýba sa im. Aj tie sú predsa súčasťou života. Niekedy si dokonca odpovedá na otázky otázkami, či vôbec je možné mať šťastné manželstvo a úspešný život, udržať si krásu a mladosť – skrátka všetko to, čo nám dnes médiá servírujú. A pritom hlavná hrdinka nepatrí medzi tie typy žien, ktoré sa riadia týmito „múdrymi“ a všeobecne známymi, dookola recyklovanými radami v ženských časopisoch. Slovo schizofrénia je asi príliš silné, no akási rozpoltenosť v hre predsa len existuje. Ona je obyčajná žena so svojimi starosťami a radosťami. Ona je zároveň ideálna žena, ktorá si dokáže poradiť v každej situácii a radí aj iným ženám. Ona je však zároveň žena, ktorá má svoje slabosti, strasti a bolesti.
Okrem spomínaných herečiek – Ona (Diana Mórová, Kristína Tóthová), manžel, teda On (Kamil Mikulčík), šéfredaktorka, ktorá síce nevie písať, ale práve preto je šéfredaktorka, že VIE, ako sa to robí (Zuzana Mauréry), inžinier (Marián Mitaš), cudzinec (Thomas Puskailer) a ďalší – sa stretli na pódiu rozdielne charaktery, postavy, ktoré akoby nebolo možné dať herecky dokopy tak, aby tvorili ten správny konflikt a zároveň fungujúcu symbiózu… Všetci protagonisti však zvládli svoje postavy presvedčivo, bez afektu a dostatočne výrazne a pritom prirodzene na to, aby im publikum uverilo. To, že ženy majú v tejto hre prím a muži sa akosi ocitajú na vedľajšej koľaji, už bude stáť na pleciach mužskej časti publika, ako sa s týmto zdrvujúcim faktom vysporiada.


Mimochodom, ak vám táto hra (najmä kvôli slovíčku sex) čo i len na nano sekundu pripomenula plytké inšpirácie nemenovanej slovenskej autorky úspešným seriálom Sex v meste, zabudnite. A to veľmi rýchlo. Borušovičová nie je autorka, ktorá kopíruje. Nie je autorka, ktorá nastolí tému a nič viac v nej nehľadá. Netvorí prvoplánovo. Musíte v jej dielach nájsť aj tie významy a myšlienky, ktoré sú skryté. Trpko sa zasmiať, z duše sa zasmiať, sledovať každý detail, až kým vám nestisne srdce od bolesti. A nakoniec sa spamätať, lebo autorka nie je ten depresívny typ, ktorý sa vo chvíľach smútku vyžíva. Chce sa postaviť na nohy, rovnako ako aj svoje hrdinky. Chce ukázať ženy, ktoré majú silu, ale aj svoje slabosti. Také, aké aj v skutočnosti sú. A zároveň to pekné okolo nás. A hlavne to lepšie a krajšie, než je sex…

Zuzana Vachová
Zdroj foto: Štúdio L+S


ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno