Presne o dva týždne, na Deň nezávislosti Ukrajiny, uvedú kiná vo svete premiéru legendárneho 300-ročného príbehu o ukrajinskom hrdinovi Oleksovi Dovbušovi bojujúcom za slobodu svojho ľudu. Film začal vznikať ešte v roku 2017 a je jedným z najväčších a najdrahších ukrajinských filmov.

Oleksu Dovbuša v ňom zobrazuje držiteľ najvyššieho ukrajinského televízneho ocenenia Teletriumph 2013, Serhij Strelnikov. Serhij sa objavil v piatich celovečerných filmoch vrátane trileru Dlh (2010) od Assafa Bernsteina, ktorý bol nominovaný na 4 ceny Izraelskej filmovej akadémie.


Účinkoval aj vo vyše 50 televíznych seriáloch vrátane historickej drámy Ekaterina (ktorá získala prestížne ocenenia Golden Eagle a TEFI TV) a v európskom kriminálnom trileri The Pleasure (vysielal sa na Arte a Canal+). Vo francúzsko-ukrajinskej produkcii La Terre Outragée (2011) sa objavil po boku Oľgy Kurylenkovej. Film si prevzal Cenu divákov na festivale Angers European First Film Festival a bol nominovaný na renomovaných medzinárodných filmových festivaloch v Benátkach, Toronte, Chicagu, San Franciscu, Tokiu, Varšave či v Montreale.


Vychádzajúca ukrajinská filmová hviezda Daša Plachtij (Marička) si za úlohu vo filme Falling (2017) prevzala ocenenie Najlepší ženský herecký výkon od Ukrajinskej filmovej akadémie, na MFF Silk Road (Čína), Festivale Nuovo Cinema Europa (Taliansko) a MFF Rabat (Maroko). Objavila aj vo vojnovom akčnom filme Bitka o Sevastopol (distribuované spoločnosťou 20th Century Fox), kde za postavu vo filme získala cenu Najlepší ženský herecký výkon na festivale v Pekingu IFF a Zvláštnu cenu poroty na WorldFeste Houston.


Daša účinkovala aj v rôznych seriáloch vrátane filmu The Sniffer (k dispozícii na Netflixe), a v krátkych filmoch vrátane hlavnej úlohy v sci-fi dráme Eternity (2019), ktorú premietali na viac ako 30 medzinárodných festivaloch.


Významný umelec Ukrajiny Oleksij Hnatkovskij je hlavný herec a režisér Ivano-Frankovského národného dramatického divadla. V Dovbušovi má svoj debut na  filmovom plátne v komplikovanej dramatickej úlohe Ivana, staršieho brata Oleksu Dovbuša. Oleksij účinkoval vo viac ako 50 divadelných hrách a režíroval niekoľko divadelných predstavení. Je režisérom rehabilitačno-umeleckého projektu pre veteránov ukrajinskej vojny v Donbase, inscenoval Shakespearovu komédiu Večer trojkráľový s veteránmi a dobrovoľníkmi v starej angličtine. V roku 2020 táto inscenácia dostala cenu GRA (známu ako ukrajinský divadelný Oscar) a Hlavnú cenu v Medzinárodnom divadle Festival Pro.Act Fest.

Poľská herečka, modelka a producentka Agata Buzek (princezná Jabłonowska) hrala na začiatku kariéry v pôvodnej poľskej verzii série Zaklínač. Jej filmy zozbierali desiatky medzinárodných ocenení a nominácií, a to aj na najlepších festivaloch v Benátkach, Berlíne a Rotterdame.

Agatin film The Reverse (2009) získal ocenenie na MFF v Seattli, Varšave a Moskve. V roku 2010 si prevzala Cenu poľskej akadémie za najlepšiu herečku a cenu Shooting Stars na Medzinárodnom filmovom festivale v Berlíne. Taktiež koprodukovala a hrala vo filme Performer (2015), ktorý získal na MFF v Berlíne Špeciálnu cenu. Buzek si zahrala s Martinom Freemanom vo filme Petra Greenawaya Nightwatching (ktorý získal dve ocenenia na filmovom festivale v Benátkach v roku 2007) a účinkovala aj s Jasonom Stathamom vo filme Redemption (2013) a Robertom Pattinsonom vo filme High Life (2018).

Mateusz Kościukiewicz (poručík Przyłuski) získal cenu za najlepší mužský herecký výkon na filmovom festivale MFF Karlove Vary za úlohu v dráme Matka Teresa od kotów. V tom istom roku si prevzal cenu Zbigniewa Cybulského pre najlepšieho mladého poľského herca. V roku 2011 bol ocenený poľskou filmovou cenou v kategórii Objav rok za film Všetko, čo mám rád (2010), ktorý bol tiež nominovaný na Veľkú cenu festivalu Sundance. Kościukiewicz bol v roku 2013 vymenovaný za jedného z 10 najsľubnejších hereckých talentov v Európe. Jeho spolupráca s režisérkou Malgorzatou Szumowskou získala dve ocenenia na Berlinale, ocenenia za film V mene… (2013) a Strieborného medveďa za film Hrnček (2018). Svoju prvú hollywoodsku úlohu získal vo filme The Informer (2019) režiséra Andreu Di Stefana.

Snímky Dovbuš sa režisérsky ujal popredný ukrajinský filmový tvorca – režisér Oles Sanin, ktorý je s tromi celovečernými filmami na zozname kandidátov na Oscara. Jeho dráma Sprievodca (2014) vytvorila nový štandard pre kvalitu ukrajinských filmov, dokazuje to aj jeho nominácia na Oscara v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. Celovečerný debut Mamay (2003) bol tiež oficiálnym kandidátom Ukrajiny na Oscara za Najlepší cudzojazyčný film. Olesov dokumentárny hraný film Bod zlomu: vojna za demokraciu na Ukrajine (2016), bol dlhodobo zaradený na zoznam Akadémie na Oscara za najlepší dokumentárny film, má na konte víťazstvo na MFF v Annapolise a San Luis Obispe. Film si dodnes zachoval stopercentný podiel pozitívnych hodnotení na Rotten Tomatoes a získal nadšené recenzie od časopisu Variety, Hollywood Reporter, The New York Times a Los Angeles Times.

Za hlavnou kamerou historickej snímky Dovbuš stál popredný ukrajinský kameraman Serhij Mychalčuk. Serhij získal ocenenie za najlepšiu kameru na Berlinale (Pod elektrickými mrakmi, režisér Aleksej German ml.), v San Sebastiane (Milenec, režisér Valerij Todorovský), a MFF Odesa (Sprievodca, režisér Oles Sanin). V roku 2019 ho ocenila aj Ukrajinská filmová akadémia za najlepšiu kameru vo filme Divoké polia. Jeho ďalšia spolupráca s Valerijom Todorovským, Môj nevlastný brat Frankenstein (2004), získala ocenenie na filmových festivaloch v Karlových Varoch a Moskve. Jeho práca o Paradžanovovi (2013) získala ocenenia v Tallinne, Odese a Batumi.

Producent Maksym Asadčij produkoval všetky filmy Olesa Sanina a priviedol film Sprievodca k jeho kasovému úspechu. Maksymove filmy sa pravidelne objavujú na festivaloch v Rotterdame, Sao Paule, Chicagu, Palm Springs. Jeho dráma The Final Confession (2013) sa stala prvým ukrajinským filmom vybraným na premietanie počas troch ´áčkových´ festivalov v Šanghaji, Moskve a Goa MFF. Rodinné sci-fi Foxter & Max (2019), ktoré je najnovším Maksymovým počinom, sa na Ukrajine stalo hitom.

Na scenári snímky Dovbuš sa začalo pracovať v roku 2017, o rok na to sa odštartovalo nakrúcanie, ktoré trvalo štyri roky. Kvôli plnej invázii a pandémii bolo jej uvedenie odložené na roky 2021 a 2022. Svetová premiéra sa napokon uskutoční 24. augusta, na Deň nezávislosti Ukrajiny. Od tohto dňa sa bude film premietať v kinách v Nemecku, Českej republike, Litve, Estónsku, Lotyšsku, Kórei a vďaka spoločnosti Magic Box Slovakia aj na Slovensku.

Zdroj: redakciu informoval Radomír Brhlík

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno