Japonský režisér Hayao Miyazaki je vo svete známy vďaka animovaným filmom od štúdia Ghibli, ktorého je spoluzakladateľom. Od 80. rokov minulého storočia pravidelne prinášal animované skvosty, ktorými vždy prekonal divácke očakávania a úspech svojich predošlých počinov.

Filmami Môj sused Totoro (1988), Doručovacia služba slečny Kiki (1989) a neskôr Princezná Mononoke (1997), Cesta do fantázie (2001) či Howl’s Moving Castle (2004) si získal medzinárodné uznanie, dvoch oscarov a nespočetne veľa ďalších prestížnych ocenení. Predovšetkým však dokázal zaujať malých aj veľkých divákov a diváčky po celom svete, dokonca aj tých, ktorí štýlu „anime“ nikdy neprišli celkom na chuť. Možno si ho práve vďaka Miyazakimu obľúbili.


Miyazakiho filmy, ako aj všetky filmy štúdia Ghibli sa vyznačujú nádhernou fantáziou, mierumilovnosťou a pokojom. Režisér pri tvorbe často vychádza z japonskej histórie a vidieckeho prostredia, kam zasadzuje aj svoje postavy a ich príbehy. Do veľkej miery sa inšpiruje aj svojim vlastným detstvom a životom, keď prostredníctvom filmu hovorí o strate matky či neustálom sťahovaní sa z miesta na miesto. So spomienkami na detstvo súvisí aj jeho fascinácia lietaním (Miyazakiho otec bol riaditeľom spoločnosti na výrobu lietadiel).


Režisér sa v priebehu rokov niekoľkokrát rozhodol ukončiť svoju kariéru kvôli únave, avšak vždy sa napokon vrátil režírovať ďalší film. Posledný odchod do dôchodku vyhlásil po filme Dvíha sa vietor z roku 2013. Ako už môžete tušiť, ani tento koniec kariéry napokon nebol definitívny a toto leto bude do japonských kín uvedená nová animovaná snímka s názvom How Do You Live?.

Štúdio Ghibli o novinke hovorí ako o „veľkolepej fantázii“ zľahka inšpirovanej rovnomenným románom od spisovateľa Genzabura Yoshina z roku 1937. Ide o príbeh 15 ročného chlapca, ktorý sa presťahuje k svojmu strýkovi po tom, ako prišiel o otca. Kniha sa zaoberala emocionálnym a duchovných vývojom hrdinu.


Na filme sa pracuje od roku 2016 a okrem toho, že jeho vydanie bolo pre náročnosť produkcie odložené o dva roky, o ňom veľa nevieme. Autori sa totiž rozhodli neprezradiť o novej snímke nič bližšie. Veria totiž, že takýto prístup je voči divákom najlepší. Producent filmu Toshio Suzuki v rozhovore pre japonský magazín Bungei Shunji vyhlásil: „Je tu jeden americký film – ach, takmer som povedal názov nahlas! — vychádza toto leto približne v rovnakom čase, ako ten náš. Urobili naňho tri upútavky a zverejnili ich jednu po druhej. Ak si pozriete všetky tri, viete všetko, čo sa v tomto filme stane. Ako toto vnímajú filmoví diváci? Musia existovať ľudia, ktorí po zhliadnutí všetkých trailerov už na film samotný ísť nechcú. My to chceme urobiť naopak.“

Štúdio sa teda rozhodlo, že až do uvedenia v kinách nebude k filmu How Do You Live? zverejnený žiaden trailer, ani iné propagačné materiály. Jedinou výnimkou je plagát, ktorý Ghibli zverejnilo ešte v decembri minulého roka na sociálnych sieťach.

Film bude do japonských kín uvedený 14. júla. Na informácie o svetovej či európskej distribúcii si ešte budeme musieť počkať.

Tešíte sa na nový a „možno“ posledný film od Miyazakiho?

 

Spracoval: Matúš Trišč

Zdroj plagát: Facebook Ghibli

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno