Témou všadeprítomnej manipulácie sa vo svojom novom filme zaoberá mladý český režisér David Balda, ktorý debutoval v roku 2019 snímkou Narušiteľ v boji za slobodu za čias normalizácie. Filmári manipuláciu divákom zobrazia skrz tajné a mocné spoločenstvá a elitné sekty. Film, ktorého príbeh čerpá zo skutočných udalostí, vzniká v medzinárodnej koprodukcií a mladý režisér obsadil niekoľko známych zahraničných mien. Momentálne štáb dokončil natáčanie v talianskych mestách Bologna a Ferrara, kde sa odohráva podstatná časť príbehu.

“Tieto talianske mestá majú neuveriteľne silnú atmosféru. Miestami až mysterióznu, inde prevyšuje skôr študentská energia, pretože konkrétne v Bologni sú desiatky tisícov študentov. Je pre mňa neuveriteľné, ako to mesto žije, ale zároveň ponúka tajomné miesta úplne bez ľudí. Myslím si, že máloktoré mesto je tak filmársky prívetivé. Konkrétne Bologna v tomto filme pre mňa nie je len lokácia, ale postava so svojím vlastným charakterom. Niekoľko scén sme natáčali taktiež v jedinečných stredovekých uličkách mesta Ferrara, ktoré je vzdialené od Bologni len niekoľko desiatok kilometrov,” hovorí režisér filmu David Balda.


Aj napriek povodniam, ktoré v tú chvíľu Taliansky región obmedzovali, sa natáčanie, podľa slov režiséra, vydarilo. O filmárov bol v metropole regiónu Emilia-Romagna veľký mediálny záujem, natáčanie tak vzbudilo tiež veľký ohlas miestnych obyvateľov a filmových fanúšikov. Bologna je jedným z hlavných talianskych a filmárskych metropol, preto sa filmári stretli s vrúcnym prijatím.


“V Taliansku sme zažili neuveriteľnú ochotu zo strán inštitúcií, mesta a všetkých ľudí. Skvelé to tiež bolo s talianskymi hercami a komparzistami. Vďaka ich povahe bolo na natáčaní omnoho veselšie a otváralo to taktiež inšpiratívny priestor k improvizáciám niektorých momentov,” dodáva Balda.

Distribúcia Baldového filmu je dohodnutá do niekoľkých krajín Európy. Tento film začal pripravovať hneď po uvedení svojho debutu, teda v roku 2019. S filmom vyjde súbežne aj knižná podoba príbehu.


Prvá klapka filmu padla tento rok v marci v historickom centre Prahy s hercami Pawlom Delagom a Predragom Bjelacom. Filmári ďalšie herecké obsadenie zatiaľ utajujú, prezradiť ich chcú až pri poslednej klapke filmu. Z českých hercov však prezradili napr. Pavla Kříža.

Balda v snímke dáva tiež šancu svojej generácií. Hlavnú rolu vo filme si totiž zahral mladý, nádejný slovenský herec Radoslav Gavlas, ktorý povedal: “Natáčanie v Taliansku bolo čarovné, produktívne a veľmi príjemné. Pre herca musí byť miesto veľkou inšpiráciou a to Bologna určite bola. Myslím, že David urobil len a len dobre, keď sa rozhodol pre toto mesto, filmu dodá krásnu atmosféru. Už teraz sa teším na výsledok.” Významnú ženskú rolu hrá Anna Čtvrtníčková, dcéra herca Petra Čtvrtníčka.

Film by mal byť dokončený tento rok a do kín ho mladý režisér uvedie začiatkom roku 2024.

 

Zdroj: TS David Balda

Zdroj foto: ACTORESS PRODUCTION, Balda Film

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno