Tridsiaty prvý MFF FEBIOFEST Bratislava odštartoval minulý týždeň snímkou Prišla v noci. Čiernu komédiu osobne uviedli držiteľka Ceny českej kritiky i Českého leva Simona Peková s producentmi filmu Evou Pavlíčkovou, Pavlom Váchom a hercom Jiřím Rendlom.

Simona Peková na festivale Febiofest

 

„Na filme som pracovala len 7 dní, celkovo sa nakrútil za 18 dní. Veľmi som našu spoluprácu prežívala. Všetko to bolo v takej neuveriteľne krásnej tvorivej slobode, až ma to dojíma,“ vyjadrila sa herečka počas následnej diskusie. Na slávnostnej slovenskej premiére sa zúčastnili aj herečka Liv Bielovič a Braňo Deák. Diváci mohli počas ďalších dní taktiež stretnúť výrazného francúzskeho režiséra Erica Toledana, ktorý v Bratislave na festivale Febiofest osobne uviedol nekorektnú francúzsku komédiu Ťažký rok. „Povedal by som, že je veľmi súčasné, ak sa zaoberáte témami, ktoré sú práve teraz doslova pálčivé,“ zdieľal publiku. Veľký záujem mali diváci aj o rozhovor s režisérom temnej love story inšpirovanej reálnou manželskou dvojicou sériových vrahov Manželia Stodolovci. „Vo filme je taký moment prekvapenia, keď sa on sám diví tomu, čo urobil. Hovorí čosi ako – ja stále nemôžem veriť tomu, čo som urobil – to je citácia z videorekonštrukcie. To vravel ten skutočný Stodola,“ prezradil po projekcii Petr Hátle.


Eric Toledano na festivale Febiofest
Eric Toledano

Filmový maratón má pred sebou posledné dva dni. O tom, ktorý celovečerný film zo sekcie V strede Európy bude víťazný a získa 2 000 eur, aj to, ktorá snímka vyhrá spomedzi krátkych filmov, sa rozhodne už dnes večer. Do súťaže sa mohli zapojiť filmy z krajín V4, Rakúska a Ukrajiny. Oficiálnou zatváracou snímkou MFF FEBIOFEST bude filmová novinka režiséra Bohdana Slámu Sucho, ktorú osobne uvedú tvorcovia i herci vrátane Bohdana Slámu a herečky Judit Pecháčkovej. „Som veľká fanúšička Bohdana Slámu a mám rada jeho filmy. Preto ma veľmi potešilo, keď ma oslovili, aby som hrala v Suchu,“ netajila sa držiteľka mnohých ocenení.

Prišla v noci na Febiofest

Medzi finálne snímky festivalu bude zajtra patriť dokument režiséra Jaroslava Vojteka 168. Film o výstavbe prvého slovenského mrakodrapu zachytáva začiatok stavby až po jej dokončenie. „Bola to pre mňa výzva, tie mám rád a pohľad na mrakodrap ma okamžite oslovil. Tá technologická neistota a moja túžba dôverne spoznať priestor ma vždy vedie k tomu, aby som nakrútil film. Bolo obzvlášť príjemné, keď som mohol zistiť, akými technologickými procesmi všetko prechádza, keď už stavba stojí,“ prezradil. Priaznivci dokumentov i architektúry budú môcť režisérovi aj tvorcom položiť otázky po diskusii, ktorá bude nasledovať po filme. MFF FEBIOFEST Bratislava ponúkne aj Impérium svetla od režiséra Sama Mendesa. Dej filmu sa odohráva v anglickom pobrežnom mestečku na začiatku osemdesiatych rokov a je dojímavou drámou o sile ľudského puta v búrlivých časoch. Na svoje si prídu fanúšikovia a fanúšičky Duny, ktorým festivalový program ponúkne jej pôvodnú verziu z osemdesiatych rokov od Davida Lyncha. Francúzsky experimentálny režisér Bertrand Mandico prinesie feministickú verziu príbehu Barbar Conan v najnovšom sci-fi filme Conann a Tommy Wiseau snímku The Room, ktorú bravúrne napísal, režíroval, produkoval aj účinkoval v hlavnej úlohe. Posledný titul festivalu vyrozpráva shakespearovskú tragédiu Johnnyho, bankára, ktorého zradí Lisa – „láska jeho života“. Toto majstrovské filmové dielo, podporené silnými hereckými výkonmi i bezchybnou réžiou, divákov rozhodne nenechá chladnými.


Organizátorom 31. medzinárodného filmového festivalu FEBIOFEST Bratislava podujatia je Asociácia slovenských filmových klubov, hlavným spoluorganizátorom festivalu Slovenský filmový ústav.


 

Zdroj: TS Radomír Brhlík, PR manažér

Zdroj foto: MFF Befiofest Bratislava 2024

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno