V poradí už 31. ročník Febiofestu bol v stredu 13. marca otvorený českou komediálnou snímkou Prišla v noci, ktorá u našich susedov posledné mesiace spôsobuje príjemný rozruch. Snímka režisérov Jana Vejnara a Tomáša Pavlíčka zaujala predovšetkým hlavnou predstaviteľkou Simonou Pekovou, herečkou z HaDivadla v Brne.

“Do filmu Prišla v noci si ma vybrali, pretože pán režisér Pavlíček ma už poznal. Vedel, že som expresívna, videl ma ešte na predstaveniach v Divadle Na provázku. Dôležitá však teraz bola nie epická Simona Peková, ale Simona Peková komediantka. Dôvodom prečo si ma vybrali bola myslím moja schopnosť spojiť nadhľad a komédiu so žiaľom a hlbokým prežívaním. Takéto roly mám veľmi rada,” hovorí Simona Peková.


Simona Peková na Febiofeste

Herečka sa venuje primárne divadelnému herectvu, no vo filme sme ju vo vedľajších či epizódnych úlohách mohli vidieť po desaťročia. Simona účinkovala v snímkach ako Nuda v Brně (2003), Posteľ (1998), Zabudnuté svetlo (1996) či Dedičstvo alebo Kurvahošigutntag (1992). Prvú hlavnú úlohu však dostala až vo filme Prišla v noci


“Mňa táto ponuka zaskočila. Pochopte, herečka v mojom veku, bez castingu ide do tak veľkej roly…. No synopsa filmu ma veľmi zaujala a mala som dojem, že je to písané priamo pre mňa. Vravela som si, že je to vtipné, ľahučké, to zvládnem ľavou zadnou. Až neskôr som si uvedomila, aká je Valéria veľmi zložitá osobnosť. Urobila v živote hrozne veľa chýb a je prakticky bez domova. Je zranená, miestami vtipná, ale stáva sa aj zákernou, aby dosiahla svoje, pretože je na okraji priepasti,” dodáva herečka.


Herectvo, ktoré Simona Peková v snímke Prišla v noci predviedla, jej prinieslo Cenu českej filmovej kritiky aj Českého leva za najlepší ženský herecký výkon. Pri prevzatí druhého ocenenia sa Peková počas slávnostného odovzdávania predviedla ako spoľahlivá zabávačka. Diváci sa tak pýtali, či je filmová rola Valérie inšpirovaná jej vlastnou osobnosťou.


“Je to pre mňa životná postava a v mnohom sa mi podobá, podobá sa aj mojej mame a ženám, ktoré ma v živote obklopovali, pretože som vyrastala bez otca a dlho som žila iba s mamou. Nebolo to ľahké ani to čo nasledovalo potom. Každopádne som pozbierala črepiny spomienok a zostavila z nich Valériu. Pomaly som sa ňou doslova stávala, čo sa mi pri iných rolách bežne nedeje. Nechcela som počas nakrúcania filmu chodiť medzi priateľov, pretože by ma nespoznali. Bola to mimoriadna skúsenosť,” hovorí herečka na margo svojej filmovej postavy.

Simona Peková na Febiofeste

Herečka obľubuje výrazné a excentrické herecké roly a svoje sebavedomé a energické výstupy obhájila takto: “Nikdy som sa nestrkala do rohu. Herectvo milujem natoľko, že ho nemôžem robiť zle,” povedala v Bratislave. Proces nakrúcania filmu Prišla v noci tiež opísala ako veľmi slobodný a kreatívny. Tvorcovia jej často nechali voľnú ruku, aby si mohla dialógy či charakteristiku hlavnej hrdinky sama dotvoriť.

“Posledná veta Valérie vo filme Prišla v noci je z môjho pera, ja totiž rada píšem. Dokonca aj slávna veta “To se prodá” z filmu Dedictví je z môjho pera,” spomína Simona Peková. Spracoval Matúš Trišč

Zdroj foto: Facebook Febiofest ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Prosím zadajte svoj kommentár!
Prosím zadajte svoje meno